chist ovarian seros

24-06-2010
giulianabreak
Nu este medic/terapeut
giulianabreak
Am chist ovarian seros la ovarul drept. Am terminat tratamentul care mi s-a dat cu duphaston timp de 3 luni si chistul nu mi-a disparut. Am 34 de ani, nu am copii. Va rog frumos sa-mi spuneti ce ar trebuie sa fac? Exista un tratament sau trebuie operatie?
7 comentarii
0
24-06-2010, ora 22:54
dianapopescu
Nu este medic/terapeut
dianapopescu
Buna seara.
In aprilie 2008 mi-am facut niste investigatii pentru sterilitate secundara si toata povestea s-a terminat cu o interventie chirurgicala prin laparoscopie: chistectomie ovar stang, uter polifibormatos. La externare mi s-au recomandat ecografii din 6 in 6 luni pentru urmarire evolutie. La ecografia din martie 2010 a fost evidentiata o formatiune tumorala retrouterina, cu aspect de chistodenom ovarian, multiloculara, continut neomogen hipoleogen, fara imagini de vegetatii ademondoase. In urma unor investigatii RMN din aprilie 2010 au fost evidentiate: formatiuni chistice in hipocondrul stang, apartinand colonului, o alta pelviana, voluminoasa, pluriseptata bilobata retro si suprauterin. Concluzia a fost: necesar examen chirurgical. Doctorul care ma monitorizeaza imi recomanda internarea si sa "scoatem tot" de acolo.
Mentionez ca am 39 de ani si mi se pare cam drastica solutia abordata. Rog sa imi spuneti parerea dvs sau daca se poate sa va vizitez cat mai repede. La policlinica imi spun fetele ca cel putin o luna de acum incolo nu sunt locuri libere. Multumesc mult.
0
02-07-2010, ora 11:11
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
Buna ziua,
Rezultatul anatomopatologic al chistului extras prin laparoscopie care este?
0
02-07-2010, ora 11:12
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
@giulianabreak

Ce dimensiune are chistul? In functie de dimensiune poate fi indicata extragerea chistului laparoscopic. Daca nu s-a remis prin tratament medicamentos cel mai probabil interventia laparoscopica este tratamentul cel mai adecvat.
0
06-07-2010, ora 09:05
dianapopescu
Nu este medic/terapeut
dianapopescu
Buna ziua,
Rezultatul buletinului anatomo-patologic spune:
Diagnostic trimitere: sterilitate secundara,
Piesa trimisa: ovar stg. fragmente
Data prelevarii: 15.04.2010

Examen laparoscopic: doua fragmente cenusii-cianotice, unul in lungime de 3, 5cm, celalalt de 1c,.
Diagnostic histopatologic: fragmente ovariene cu prezenta de corpi galbeni hemoragici, voluminosi si foliculi ovarieni primordiali.


RMN-ul abdominal din 28.04.2010: formatiune cu aspect chistic de 2, 5cm diametru proiectata in hipocondrul stang, in contact intim cu colonul transvers - anterior de aceasta si lateral de curbura mare a stomacului.
In cavitatea pelviana uterul in pozitie de anteversie apare marit de volum (10/5/8cm), are structura fibromiomatoasa plurinodulara; nodulii voluminosi sunt de 25 respectiv 30mm diametru, situati unul in peretele anterior, altul in cel posterior subseros.
Chist Naboth de 10mm in peretele lateral al colului uterin.
De remarcat insa prezenta unei formatiuni voluminoase cu aspect chistic pluriseptate si bilobata de 100/50/60 mm situata retro-suprauterin, cu axul mare dispus transversal, fara priza de contrast.
cateva imagini nodulare lomfoganglionare de dimensiuni pana la 15mm in axul vascular ilio-femural si in regiunea inghinala bilateral.

mii de multumiri.
0
15-07-2010, ora 15:16
Jolye
Nu este medic/terapeut
Jolye
Buna ziua

Dl Radu Botezatu,

Ma intereseaza daca exista vreo metoda de eliminare a chistului cu ajutorul laser-ului ?
In ce conditii se poate face si ptr ce fel de chisturi ?

Astepr raspuns.

Multumesc

Sanatat.
0
15-07-2010, ora 20:59
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
@dianapopescu

Formatiunea tumorala retro-suprauterina trebuie excizata chirurgical si trimisa la examen histopatologic. Dat fiind faptul ca acel chist de ovar rezolvat laparoscopic nu a pus mari probleme de diagnostic, nu as putea sa imi dau cu parerea in urma rmn-ului. Diagnosticul definitiv se va putea stabili exclusiv chirurgical.

@Jolye

Interventia laparoscopica pentru chistul de ovar se indica atunci cand in urma investigatiilor de specialitate se banuieste o formatiune benigna, iar dimensiunile acesteia depasesc posibilitatea de rezolvare medicamentoasa. Chisturile care se pot rezolva laparoscopic sunt, cum am spus si mai sus, cele benigne: seroase, endometriozice, etc
0
16-07-2010, ora 09:43
Jolye
Nu este medic/terapeut
Jolye
Buna ziua


Multumesc ptr raspuns.


Prin calea medicamentoasa de care spuneati mai sus va referiti la administrarea anticonceptionalelor ?

Aceasta nu ar insemna administrarea ptr 1-2 sau chiar 10 ani si in acest timp ar putea sa apara si efecte negative ( pilozitate excesiva, ingrasare, poate infertiliate ) ; ptr a evita toate acestea nu e mai bine interventia laser ului ?

Ce parere aveti ?

O zi buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Chisturile ovariene - important de știut
  • Realizarea atlasul ovarului uman cu rezoluție la nivel celular - un pas spre crearea ovarului artificial
  •