chist ovarian si amenoree..va rog mult ajutati-ma :(

25-03-2009
Ruth_2009
Nu este medic/terapeut
Ruth_2009
am 22 de ani, si am avut prima data ciclu la 17 ani jumate..si de atunci tot imi vine odata la 3 luni sau mai mult...mi s-a diagnosticat Sindromul ovarului polichistic..as dori sa stiu dac este vindecare pt aceasta boala..sau numa ameliorare a simptomelor si daca e vre-un alt tratament in afara de anticonceptionale:((..Acum urmez un tratament cu branca ursului..de vre-o luna si nu a dat randament..plus numai spun ca am probleme si cu acnee vulgara..Va rog ajutati-ma cu un sfat..dac a mai trecut cineva prin asa ceva si a scapat..sau dac trece..id-ul meu e vioralea. Chiar nu mai stiu unde sa apelez..de la ginecolog..la endocrinolog.Si inca ceva, inca nu mi-am inceut vata sexuala..este vreo posibilitate ca aceasta sa se vindece de la sine prin contact sexual???..Astept raspunsul unui doctor dac se poate:((
2 comentarii
0
14-04-2009, ora 22:50
anamaria_boca2007
Nu este medic/terapeut
anamaria_boca2007
draga mea cred ca e momentul sa ti gasesti si tu jumatatea pentru ca se pare ai multe probleme hormonale, din punctul meu de vedere cred ca o parte din probleme se vor trata asa insa nu este acesta principala cauza, acneea vulgara se trateaza cam greu, unul din tratamentele eficiente ar fi cele cu laser desi sunt cam scumpe dar merita, dupa cateva sedinte se vede o ameliorare destul de mare, incearca sa ti schimbi modul de viata si ma refer la alimentatie, mai putin condimentat, carne mai putina doar peste si pui, fructe, legume, lactate, branca ursului nu prea este buna, mai ales ca nu inceput viata sexuala, pentru ca este un afrodisiac intens si asta nu face decat sa ti determine tie probleme hormonale in plus, pentru reglarea menstruatie incerca sa bei ceai de cretisoara, traista ciobanului si galbenele.De altfel daca ai acnee sa nu folosesti fond de ten pentru ca inrautateste situatia, spala te pe fata cu cai caldut de galbenele si pe timp de vara la fel, nu folosi sapun de fata si nu te spala cu apa de la robinet, si sunt creme special facute in farmacii pentru acnee neparfumate care sunt de efect, iti urez succes si multa sanatate!
0
15-04-2009, ora 08:31
ana500
Nu este medic/terapeut
ana500
Buna.
Ovarele polichistice nu se rezolva prin contact sexual (parerea mea) iar pt acnee, da, trebuie schimbat pt inceput stilul de viata, mancarea, nu stiu.ceva tratamente locale. Este destul de greu sa scapi de acnee.
Cel mai bine este sa te duci la un doctor ginecolog.
Intereseaza-te de anticonceptionalele Diane 35, eu stiu ca sunt bune la asa ceva.
Si eu fac chisturi destul der des dar inca nu este vorba de ovare polichistice. Eu am luat Diane 35 dupa ce am pierdut o sarcina si m-a ajutat. Altadata am luat Marvelon 28 pt un chist mai maricel. In patru luni m-a scapat der el. Marvelon este insa destul de concentrat. Inainte sa te apuci sa iei ceva dute la doctor. Incearca, dupa ginecolog sau endocrinolog, si un cabinet de planing poate te ajuta.
Mitul cum ca de la anticonceptionale te ingrasi nu este valabil. Cel putin la mine n-a functionat. Depinde de fiecare organism in parte. Si nici dureri de cap nu am avut. Alte probleme am avut.
Fa ceva analize inainte, sa stii ce trebuie sa iei.
Sper ca ti-am fost de ajutor. Scuze, poate am fost putin dezordonata in idei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.