chist ovarian si anticonceptionalele

13-08-2008
nyky79
Nu este medic/terapeut
nyky79
Buna ziua.
Va rog sa imi dati si mie niste raspunsuri.
In luna februarie, anul acesta am pierdut o sarcina de 6 saptamani.Motivul nu s-a stiut clar, prima oara mi-a zis ca s-ar putea sa fie sarcina extrauterina apoi mi-a spus ca nu s-a fixat bine de uter.In prima faza am avut scurgeri maronii si mi-a dat sa iau utrogestan intravaginal dar la o saptamana mi-au revenit sangerarile.Sarcina am eliminat-o prin menstruatie.Apoi a aparut acest chist pe ovarul stang.Dr.mi-a dat sa i-au anticonceptionale, Yasmin si de atunci numai de astea iau.La primul controldupa ce am pirdut sarcina chistul avea 26.6mm, iar la ultimul control adica in luna iunie chistul crescuse la 30mm.
Eu si in momentul de fata iau Yasmin dar as vrea sa va intreb:
-daca nu as mai lua anticonceptionale as putea ramane insarcinata chiar daca am acest chist?
-chistul dauneaza la sarcina, mai ales ca am mai pierdut una?
-cate luni ar trebui sa fac pauza dupa tratamentul cu Yasmin?
5 comentarii
0
14-08-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Da, ati putea ramane insarcinata chiar daca aveti chist.
2. Nu, chistul ovarian nu dauneaza sarcinii (dezvoltarii fetale), ceea ce nu inseamna ca nu trebuie tratat.
3. Nu este necesara nici o pauza.
0
14-08-2008, ora 00:00
nyky79
Nu este medic/terapeut
nyky79
Va multumesc din suflet pentru raspunsurile dumneavoastra.Mi-ati facut foarte fericita si cu speranta ca voi mai putea face inca un copilas(mai am o fetita de 2 ani).
0
14-08-2008, ora 00:00
nyky79
Nu este medic/terapeut
nyky79
As mai avea o intrebare.
Eu as vrea sa fac niste analize inainte de a incerca sa raman din nou insarcinata.Aceste analize se pot face la cabinetul dumneavoastra?Am vazut ca echografia o pot face dar nu stiu daca aceste analize pot sa le fac.
0
14-08-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Desigur. Este chiar indicat.
0
31-08-2008, ora 00:00
nyky79
Nu este medic/terapeut
nyky79
Va multumesc pentru raspunsuri.
As mai avea cateva intrebari daca se poate.Zilele acestea am fost din nou la control sa vad daca, chistul mi-a mai scazut.Din pacate crescuse de la 30mm la 35.5mm.Dr.mi-a spus ca ori sa i-au alte anticonceptionale (eu luam Yasmin din luna martie)ori v-a trebui sa ma opereze.Spunea ca, dupa cum se vede pe ecran acest chist nu v-a mai da inapoi.Imi este foarte frica de operatie, sincer nu as vrea sa ajung la operatie si de aceea vreau sa va intreb daca acest chist poate trece atunci cand voi fi insarcinata(am auzit femei care au scapat de chist dupa ce au nascut) si ce parere aveti despre polidin sau pelicilina.Sunt bune pentru a da inapoi chistul?
As dori sa vin si la dumneavoastra la cabine pentru o echografie sa aflu si a doua parere.
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Chist ovarian depistat întâmplător - ignorare, monitorizare sau tratament?
  • Chisturile ovariene - important de știut
  •