Chist pancreatic

28-05-2008
roxanas
Nu este medic/terapeut
roxanas
Buna ziua! Acum aprox. 4 luni, in sfarsit un doctor a ascultat cu atentie simptomele pe care le-am descris (durere la nivel abdomen superior, varsaturi) si pe care le aveam de 2-3 ani, si mi-a recomandat sa fac o ecografie de abdomen superior. Pana la acel moment, eram trimisa sa fac endoscopii cu diagnostic prezumtiv - ulcer. Ecografia a aratat un chist la nivelul pancreasului. A urmat o internare si analize mai amanuntite, inclusiv tomografie care a confirmat diagnosticul - Leziune chistica, bilobata, de 4/3, 5/3 cm diametru, situata postero-inferior la nivelul corpului pancreatic; restul pancreasului cu dimensiune si structura normala. toate celelalte organe, fara modificari. Acum astept ca dl. conf. Ionescu sa ma programeze pentru operatia ce are ca scop indepartarea acestui chist. Va rog, daca se poate, sa-mi spuneti si mie un pic mai multe despre acest tip de interventie chirurgicala, perioada post-chirurgicala si ce trebuie sa fac pentru a ajuta in recuperare. La ce sa ma astept? Ca sa nu uit, am 27 de ani si nu am ulcer :), doar o gastrita eroziva. Multumesc frumos!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul