Chist pilonidal mare

10-02-2017
Andrei772
Nu este medic/terapeut
Andrei772
Buna.
Ma numesc Andrei.
Tocmai am fost diagnosticat cu chist pilonidal fara abces.
Doctorul mi-a recomandat excizie chirurgicala, insa problema e ca este prea mare, in jur de 10x10 cm, s-a extins in sus si era "gandit" in legatura cu vindecarea.
Aveti cunostinte de asa formatiune mare? Ati operat asa ceva / a avut cineva asa mare?
4 comentarii
0
11-02-2017, ora 15:08
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
Chirurgie generala, Tîrgu-Mures
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
Buna ziua!
Chist-urile pilonidale au, din pacate, o rata de recidiva destul de crescuta. Interventia clasica presupune excizia completa a chistului si a traiectelor acestuia urmata de sutura sau lasat plaga deschisa pentru vindecare per secundam. O alta interventia nu atat de populara in Romania este excizie urmata de realizare unei plastii cu lambou cutanat pentru a acoperi defectul. Deciza o ia chirurgul cu privire la interventie. In orice caz, vindecare este de durata, cateva luni bune (4-6 luni).
0
12-02-2017, ora 11:29
Andrei773
Nu este medic/terapeut
Andrei773
Va multumesc pentru raspuns.
Si daca il ignor (exceptand perioadele cu abces care sunt dureroase) si-mi vad de viata in continuare, se poate ajunge la complicatii?
0
12-02-2017, ora 17:31
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
Chirurgie generala, Tîrgu-Mures
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
În limitele Internetului, fără să vă văd efectiv... Nu. Va creste in dimensiuni și va ajunge sa afecteze o zona mai mare care pune probleme grave de reconstrucție.
0
03-04-2022, ora 12:27
Marian Manu
Nu este medic/terapeut
Marian Manu
Buna ziua !!! De ceva vreme mai exact cam de 2 săptămâni mia apărut o mica "gaura" in șanțul interfersier, și mai sus puțin un mic chist cat o boaba de fasole din care periodic curge puțin sange. Nu sunt in tara și nu pot ajunge la un medic decât peste 2 săptămâni ce mă sfatuiti sa fac până atunci, sa nu se infecteze sau ceva. Menționez că este prima data când mi se întâmplă așa ceva. Am trecut pe la o farmacie, Iam aratat puțin Dnei de acolo și mi sa dat un Cicaderma. Ma puteți sfătui ce sa fac?? Va mulțumesc frumos!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Epilarea laser ar putea fi răspunsul la problema recurenței bolii pilonidale
  •