Chist sebaceic - operare sau nu?

25-04-2010
StefaniaAndrade
Nu este medic/terapeut
StefaniaAndrade
Buna ziua,

In urma unui control dermatologic am aflat in sfarsit ca ce ma supara de mai bine de 3 ani sunt niste mici chisturi sebacee din zona nasului, respectiv intre sprancene, asta dupa ce am trecut prin cateva.

Am primit un tratament corespunzator ca sa le tin sub control atunci cand se inflameaza, dar mi s-a spus de asemenea ca, daca vreau sa scap definitiv de ele, se pot opera.
Sfatul dermatologului meu a fost sa le operez doar daca ajung sa se inflameze foarte des si foarte rau (in momentul de fata ma supara cam o data la 2-3 luni, pe rand, iar cel mai rau s-au inflamat acum vreo 3 ani - cand medicul de familie mi-a zis ca-s furuncule).

Intrebarea mea catre alti medici dermatolog si alti oameni care au acceasi problema: sa le operez sau sa le "imblanzesc" atunci cand ma supara. M-am obisnuit sa le am, dar parca as vrea sa scap definitiv de ele.

Am inteles ca operatia o sa lase semne si/sau cicatrici (in cazul meu particular pe frunte si langa nas), exista variante care nu lasa semne?

Multumesc anticipat pt raspunsuri.
4 comentarii
0
29-04-2010, ora 16:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In principiu, daca chisturile sunt formate, nu se rezolva decat chirurgical.
Eu cred, totusi, ca nu este vorba despre niste chisturi "adevarate" ci de un fel de acnee chistica.
Mai cereti si sfatul altui dermatolog!
0
09-05-2010, ora 01:14
avasi
Nu este medic/terapeut
avasi
Buna ziua,
Am avut un astfel de chist sebaceu timp de 7 ani, pe fata, la nivelul mandibulei, de aproximativ un cm, dar care nu m-a deranjat atat de tare, incat sa-l tratez. Nu sunt deloc mandru de ignoranta mea!
Saptamana trecuta m-am dus la o clinica particulara, pentru a ma programa in vederea unei interventii chirurgicale, singurul mod in care puteam scapa de el. Spre nenorocul meu, pana la data operatiei, chistul s-a suprainflamat. Greu de spus de ce exact in acel moment.
Operatia a fost putin amanata, am luat antibiotice si, dupa ce infectia a dat inapoi, medicul a reusit sa-mi faca excizia vineri. Dureaza foarte putin si nu este foarte dureroasa, cu o anestezie locala.
Sunt inca pansat si nu stiu cat de mare va fi cicatricea. Mi s-a spus ca destul de mica. Interventia a fost facuta cu laser.
Ideea este ca orice chist sebaceu se poate infecta mai devreme sau mai tarziu si nu este deloc placut.
Va voi tine la curent in privinta semnelor post-operatorii.

Adrian
0
23-05-2010, ora 20:44
garath
Nu este medic/terapeut
garath
avasi, daca esti din Buc poti sa-mi spui si mie unde te-ai operat si cat a costat?? Ms.
0
26-05-2010, ora 14:10
avasi
Nu este medic/terapeut
avasi
Buna, Garath
Operatia a fost facuta la LaserMed, in Drumul Taberei, si a costat 400 RON. Nu stiu daca este in functie de marimea chistului. Al meu era destul de mare.
Sanatate maxima!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: