chist sebaceu

23-08-2017
rusu catalina
Nu este medic/terapeut
rusu catalina
va rog mult de tot un raspuns...de vre o cateva luni am observat o pata mica albastrie la nivelul omoplatului usor umflata si la atingere este ca o galma nu doare doar ca e ca un mic nodul subcutanat in urma unui control dermatogic medicul a pus diagnosticul de chist sebaceu recomandand excizia la intrebarea mea daca diag e sigur 100% mi s a spis ca nu si atunci cum sa il operez daca nici macar nu stiu de ce natura e nodulul(chist).in urma ecografiei de parti moi se poate forma totusi o parere daca e benign sau malign.???? si daca e mic si nu deranjeaza e musai excizia..??????
6 comentarii
1
24-08-2017, ora 01:28
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
Foarte probabil este un chist sebaceu sau un lipom, nu este musai sa l scoti.
1
06-09-2017, ora 14:12
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Mergeti sa faceti o echografie de parti moi -cutanata pentru a sti daca este un chist sebaceu sau o formatiune vasculara. Echografia nu stabileste Daca este o formatiune benigna sau maligna; doar examenul anatomopatologic stabileste acest lucru. Nu este obligatorie excizia.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
0
06-09-2017, ora 18:06
rusu catalina
Nu este medic/terapeut
rusu catalina
buna ziua dl doctor am fost intr adevar la o ecografie de parti moi si diagnosticul a fost urmatorul leziune circumscrisa necompresibila dezv tegumentar sau si subtegumentar de maxim 8mm ecogena, inomogena discret cu traiecte vasculare incluse cel mai probabil hemangion eate grav???
1
07-09-2017, ora 16:07
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
buna ziua,
hemangiomul este o formatiune vasculara benigna care nu se malignizeaza, deci nu pune probleme.
o zi buna,
dr Claudia Artenie
medoc primar dermatolog
0
10-09-2017, ora 18:05
rusu catalina
Nu este medic/terapeut
rusu catalina
va multumesc tare mult.sunt inca speriata sper sa fie doar atat...si sa nu fie de alta natura..multumesc inca odata zi frumoasa sa aveti
0
11-09-2017, ora 09:02
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Pentru certitudine puteti sa mai cereti parerea unui alt medic dermatolog.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: