Chist sebaceu suprainfectat

21-09-2018
Clarice 123
Nu este medic/terapeut
Clarice 123
Buna ziua! In urma cu o saptamana am inceput sa simt o durere in interiorul urechii. O simteam infundata si au inceput sa apara dureri de maxilar dar si sa nu mai pot auzi bine.
Am fost la urgente (la ORL) iar acolo mi.au spus ca este vorba despre un chist sebaceu suprainfectat situat in urechea externa, aparut in urma curatarii urechii cu betisoarele pentru urechi. Mi s.a dat un tratament pe baza de ibuprofen si picaturi auriculare cu cloramfenicol si fluocinolon.
De ieri a inceput sa se raspandeasca durerea pana spre amigdale si sa se umfle obrazul si urechea. Urechea s.a inrosit si ustura incet. Simt cum in interior este blocat canalul auricular, deci chistul s.a marit sau s.a umflat.
Din aceasta cauza nu pot dormi noaptea si imi este greu sa mananc. Durerea persista chiar daca iau analgezice.
Ce imi recomandați sa fac, deoarece momentan nu sunt in judet, iar in zona nu se gasesc cabinete ORL.
Credeti ca eritromicina m.ar ajuta in acest sens?
Multumesc anticipat!
2 comentarii
1
21-09-2018, ora 20:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu eritromicina nu ajuta
Tavanic. Levofloxacina la 12 ore 2 zile după 1 pe zi. Cu 2 antiinflamatoare pt durere. Cu Otis t în ureche cât mai des.
PS. Dacă e cazul și internare în clinica orl
0
21-09-2018, ora 21:50
Clarice 123
Nu este medic/terapeut
Clarice 123
Va multumesc frumos pentru raspuns! O sa incerc ce mi-ati sugerat si revin cu un rezultat. Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: