chist sinovial

66 comentarii 1 2 3
0
28-09-2016, ora 20:35
Mami Alina
Nu este medic/terapeut
Mami Alina
Buna seara! Am citit intrebarile si raspunsurile de mai sus, dar tot apelez la parerea dvs! Fiul meu are 10 ani si a fost diagnosticat cu chist sinovial popliteu de tip Baker sub genunchiul drept. Medicul a recomandat operatie. Ce ne sfatuiti?
0
28-09-2016, ora 21:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Fara sa fiu ortoped pediatru, eu sunt principial impotriva acestei interventii (incearca sa trateze efectul si nu trateaza cauza).
Intrebarea este profund diferita: este supra-ponderal, este sportiv? Ce eforturi fizice practica?
Asa cum deja ati inteles, aceasta problema este datorata supra-solicitarii mecanice a articulatiei genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-10-2016, ora 22:06
Mami Alina
Nu este medic/terapeut
Mami Alina
Buna seara! Baiatul are greutate normala. Sporturi nu practica decat ocazional, cand iese afara la joaca: fotbal, alergat, pennybord, catarat (prin copaci si pe barele din curtea scolii, unde face "liliacul", adica sta atarnat de bara cu capul in jos). Au aceste activitati legatura cu acest chist?
Multumesc!
0
03-10-2016, ora 23:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Legatura este evidenta si semnifica supra-solicitarea de tip mecanic a genunchiului (foot-ball-ul si alergatul/jogging sunt fabulos de agresive pentru genunchi).
In loc sa-l operati, mai bine ii sugerati sa evite eforturile fizice agresive pentru genunchi.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-10-2016, ora 13:22
Mami Alina
Nu este medic/terapeut
Mami Alina
Multumesc frumos pentru raspuns, domnule doctor!
0
07-11-2017, ora 23:07
bargu georgiana
Nu este medic/terapeut
bargu georgiana
buna seara
avem o fetita de 18 luni, la 13 luni i am descoperit un chist sinovial palmar in dreptul inelarului, la eco avea 4 mm
chirurgul plastician ne -a recomandat sa asteptam 6 sapt, am repetat eco, chistul a ramas la aceeasi dimensiune. ne -a programat la. operatie pentru extirpare, pe care am amanat o din alte motive.
am refacut azi eco si are tot 4 mm, operatia ar trebui sa aiba loc sapt viitoare, insa nu suntem convinsi ca vrem sa o operam, medicul nu ne a dat prea multe detalii si mai ales de ce ar trebui extirpat daca stagneaza, nu creeaza probleme deocamdata, tinand cont si de varsta copilului
asteptam un sfat
multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
66 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul