chist sinovial la incheietura mainii stangi - un tratament naturist?

12-08-2010
me_1324
Nu este medic/terapeut
me_1324
Buna ziua.Acum 2 ani am fost diagnosticat cu chist sinovial la incheietura mainii stangi.As vrea sa stiu daca exista un tratament naturist pentru asta, pentru ca nu sunt foarte incantat de operatie.Va multumesc anticipat !!!!
5 comentarii
0
12-08-2010, ora 21:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu exista tratament in afara interventiei, care insa nu este nici imperativa si nici urgenta.
O puteti evita sau amana 10-20 de ani fara probleme.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-04-2011, ora 11:46
Liliana Petcu
Nu este medic/terapeut
Liliana Petcu
Buna ziua! Acum ceva timp mi-a aparut un chist sinovial langa glezna. Am fost la medic si am suferit o operatie in noiembrie 2010. Dupa operatie la 1 luna a recidivat si am facut punctie ceva timp. Chistul nu a disparut, iar eu nu mai puteam merge asa ca a trebuit sa ma operez din nou in martie 2011, insa nici dupa aceasta interventie chistul nu a disparut, ba chiar am niste dureri insuportabile. Nu stiu ce sa fac. Ce sfat imi dati? Va multumesc anticipat!
0
14-04-2011, ora 17:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
La ce nivel anatomic se afla formatiunea: anterior-posterior, medial-lateral, avdn ca repere maleolele, tibialul posterior, tibialul anterior, arcoprul talusului, tuberculul fibularilor etc etc.
Fara o localizarea exacta anatomica, fara descrierea formei, consistentei, caracteristicilor de aderenta, reductibilitate, etc etc, este absolut imposibil de pronuntat nici cea mai mica evaluare.
Fireste, un examen clinic direct ar fi infinit mai simplu si mai eficient.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-04-2011, ora 22:07
Liliana Petcu
Nu este medic/terapeut
Liliana Petcu
Pe biletul de iesire din spital mi-au scris: chist sinovial antepicior drept.Sub operatie s-a colectat cam de marimea unei alune de consistenta gelatinoasa, care s-a spart, si a iesi o gelatina dupa care s-a refacut in 2-3 zile, iar acum am dureri foarte mari si ma impiedica la mers. Medicul mi-a recomandat repaus nefiind indicata o noua interventie, dar pe mine ma doare ingrozitor si chistul initial si imprejurul lui. Va rog din suflet spuneti-mi ce as putea face!
0
14-04-2011, ora 23:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Tot nu am inteles absolut deloc nivelul anatomic...
Cum v-as putea sfatui fara sa am nici cea mai vaga idee cu ce va confruntati, care este localizarea, aspectul, marimea si consistenta, gradul de impastare si legatura cu tesuturile invecinate, etc etc etc??
Exista sute, poate mii de posibilitati diagnostice si terapeutice diferite, cum le-am putea diferentia fara sa avem nici cea mai mica informatie relevanta???
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul