Chist sinovial premaleola ext stanga

26-07-2018
Marea
Nu este medic/terapeut
Marea
Buna ziua, am fost diagnosticata cu chist sinovial premaleola ext stanga de catre medicul reumatolog mi s a recomandat interventia chirurgicala la chirurgie plastica, d na chirurg mi a spus ca este ceva simplu, cu toate ca chistul este de marimea unei nuci, deci destul de mare si nu stiu ce sa fac, oare n ar trebuie inainte de interventie sa fiu consultata de un medic ortoped, cu toate ca cel de la reumatologie mi a spus ca nu are rost, ce ma sfatuiti inainte de operatie?
8 comentarii
0
26-07-2018, ora 18:46
Marea
Nu este medic/terapeut
Marea
Nu am dureri dar se inflameaza uneori si in partile laterale ale gleznei(stg, drp ei)si mi se pare cam ciudat
0
26-07-2018, ora 18:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Cu mare probabilitate va confruntati cu o artroza a gleznei (distrugerea cartilajului articular prin supra-solicitare de tip mecanic).
Distrugerea cartilajului articular se insoteste de cresterea secretiei de lichid articular, care se manifesta sub aspectul de "chist".
Daca este vorba despre artroza, interventia chirurgicala este o grava greseala.
Dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate, antecedente traumatice, reumatologic/inflamatorii, metabolice etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
26-07-2018, ora 19:04
Marea
Nu este medic/terapeut
Marea
41de ani, 1, 68 inaltime, 60 de kg, casnica de cativa ani, nu am depus mare efort fizic la viata mea, din punct de vedere medical, bine, nu am avut pana in prezent prob reumatice, decat mici dureri osoase pe care nu le am luat in serios probabil datorate sedentarismului.Referitor la chist mi s a facut doar o ecografie de tesuturi moi, oare sa nu fie graitoare?
0
26-07-2018, ora 19:12
Marea
Nu este medic/terapeut
Marea
Genul sportiv nu sunt, ca metabolism un inceput de hipertiroidism depistat recent
0
26-07-2018, ora 19:24
Marea
Nu este medic/terapeut
Marea
Ce ma sfatuiti?
0
26-07-2018, ora 20:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va sfatuiesc sa refuzati cu strictete orice operatie, atata timp cat nu aveti macar un diagnostic de suspiciune.
Nu am intekes alte elemente: cat timp pe zi stati in picioare? Fumati?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
26-07-2018, ora 21:52
Marea
Nu este medic/terapeut
Marea
Neavand un job ma ocup doar de treburile casnice zilnice, uneori chiar intrec masura referitor la statul in picioare dar nu m am gandit ca ar fi o problema, nici miscare prea multa nu fac si inca ceva, de cateva zile am observat niste mici vene sparte pe lat piciorului spre calcai, deci repet, nu am dureri decat uneori doar cand apas zona, deci nu jeneaza, intr adevar este rosu chistul si se inflameaza mai mult de la statul in picioare, imi pare rau ca nu v am descris prob inca de la inceput in totalitate, o mica umflatura exista inca din iarna, dar nu am luat o in serios decat cand a inceput sa se inflameze mai mult(primavara), da, fumez si chiar f mult
0
30-07-2018, ora 12:30
Marea
Nu este medic/terapeut
Marea
Buna ziua, am vb cu dvs acum cateva zile referitor la problema mea(chist sinovial premaleola ext stg).Surprinzator dar acest chist s a micsorat destul de mult si din cate am citit este o reactie normala, numai ca banuiesc ca va reaparea, cel mai bine ar fi un control ortopedic, nu?Ce credeti?Va multumesc mult ptr celelalte raspunsuri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.