chistectomie

28-09-2015
CLAUDY22
Nu este medic/terapeut
CLAUDY22
Buna seara.Urmeaza sa fiu operat pentru chistectomie.Pe CT se vede un chist de 2 cm lungime, pe 3 dinti.Nu am simtit nimic suparator la acei dinti, doar la unul din ei mi se forma mereu, credeam eu, abces, iar din neglijenta nu m am dus la stomatolog.(au trecut peste 5ani de la primul abces).Dnul doctor mi-a spus operatia dureaza 2 ore, va scoate chistul, va curata f bn locul, va umbla prin spatele dintilor, va face un fel de plombare, si daca vreau va face aditie de os(1g) si de membrana pentru ca, dupa operatie unul din dinti se va "tine"in 2 mm os..Am decis sa platesc ceva mai mult si sa se faca aditia de os si de membrana, de teama sa nu pierd 3 dinti peste 2 ani de ex. De asemenea, va trebui sa port o banda din fibra de sticla pentru ca dintii vor devenii imobili pana va aderea aditia de os.Din cauza emotiilor si a fricii am omis sa intreb daca toate lucrurile se vor face intr o singura sedinta si daca opereaza direct, desi mie imi mai curge lichid din acel "abces".Nu am simtit siguranta din partea dnului doctor, desi mi s a spus sa sansele de vindecare sunt 95%, iar daca nu da rezultat, altceva nu exista momentan.Sa stau linistit ca este cea mai sigura optiune pentru a nu ramane fara dint
2 comentarii
0
30-09-2015, ora 00:41
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Dintii ce urmeaza a fi operati trebuie tratati inainte pe canal/ refacut tratamentul de canal in functie de situatie. Teoretic, toate acele manopere se pot face intr-o sedinta foarte lunga, nu 2 ore!
0
30-09-2015, ora 16:15
CLAUDY22
Nu este medic/terapeut
CLAUDY22
Multumesc frumos pentru raspuns.Am mai consultat intre timp un medic care mi-a spus ca, avand in vedere stadiul avansat al chistului, singura solutie ramane operatia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul