chistul bartholin

30-12-2013
princess91
Nu este medic/terapeut
princess91
Buna seara! Revin cu o problema care persista de ceva ani...aproximativ 2 ani.
Pana acum nu mi-am dat seama ce este dar ieri am cautat pe internet si din simptome si poze am descoperit ca este chistul bartholin. Am decis sa folosesc canesten crema, deoarece cred ca este provocat si de mancarimi in acea zona.
De azi am inceput tratamentul propriu zis.dar am constatat sangerari usoare in acea zona, cateva firisoare.
Initial m-am gandit ca este normal. ca se mai diminueaza chistul dar am citit pe internet si tot nelamurita am ramas. As avea nevoie neaparat de o parere autorizata sau cei care au mai trecut prin asta. Nu pot ajunge prea curand la medic...fiind perioada sarbatorilor si pe de alta parte locuiesc in alt oras si nici la medicul de familie nu am acces.
Astept cu mare interes raspunsurile dvs.
Va multumesc!
1 comentarii
0
03-03-2015, ora 01:28
gabytzamocanu
Nu este medic/terapeut
gabytzamocanu
salut, si eu mam luptat 3ani cu aceasta glanda si am luat decizia de a o elimina definitiv, am deja 2 sapt si 3zile de la operaţie, pot spune k sunt bine cu toate k primele 2zile au fost grele pt k ma ustura ff tare locul...sfatul meu înainte de a ajunge la operaţie, spălate cu bicarbonat mereu înăuntru si fugi la medic pt ati lua o lama...poate vei fi mai norocoasa k mn si va funcţiona, sănătate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.