chisturi la sani

02-12-2009
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Buna ziua
Am 35 de ani, am nascut acum 2 ani si jumatate, din cauza unor probleme de sanatate dupa 6 luni am intrerupt treptat alaptarea.Anul trecut am simtit un nodul la unul dintre sani, am facut o ecografie mamara, si mi s-au depistat mai multi noduli la ambii sani. Medicul mi-a spus ca sunt de la lactatie si sa-i las in pace, dar mi s-a facut frica si mi-am facut o mamografie in urma careia, a compresiunii mi s-au spart, asa am scapat de ei.Anul acesta in urma unor dureri la sanul stang mi-am facut o alta ecografie si din nou mi s-a depistat cate un chist la ambii sani. Medicul mi-a zis sa nu-mi fac probleme, sa nu ma mai duc la mamograf fiindca e ceva hormonal, si daca ma dor sanii sa ma dau cu unguent de galbenele.Ce sa fac?Sa-mi fac analize hormonale?Sa ma duc din nou la mamografie?
3 comentarii
0
02-12-2009, ora 20:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca ati facut o mamografie si medicul v-a zis sa nu mai faceti alta, atunci pentru ce sa faceti din nou una ?
0
03-12-2009, ora 12:48
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Medicul din Cluj care mi-a facut mamografia anul trecut, mi-a spus ca daca imi mai apar noduli sau chisturi sa ma intorc la mamografie, insa medicul din orasul meu care mi-a facut ecografia mi-a spus ca nu-i cazul, abia dupa 45 de ani sa apelez la mamograf.Din aceasta cauza sunt indecisa.
0
11-02-2010, ora 13:57
Balaban.elena
Nu este medic/terapeut
Balaban.elena
Incearca sonoelastografie! O prietena a facut la clinica Promed System Bucuresti! Cauta pe net!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  •