chisturi ovariene

28-01-2008
cosmina05
Nu este medic/terapeut
cosmina05
Vrea sa mi se raspunda si mie urmatoarei probleme: am un chist pe ovarul stang de 51mm acest chist a fost depistat in urma unei ecografii dar nu aceasta este pp problema am mai avut ala chist de cca 60mm care in urma unei operatii de cezariana a fost "scos" am 3 ani de cand am facut operatia si acum am altul pe celalalt ovar. in partea unde am avut chistul am o durere usoara sau mai bine zis o arsura mai ales atunci cand fac efort. Doctorul meu ginecologic mi-a dat diane 35 si un antibiotic in pauza de menstruatie vreau sa stiu daca este adevarat asa cum spune doctorul ca ama o predispozitie genetica de formare a chisturilor si daca ar trebui sa ma operez din nou pt chistul de 51 mm.
3 comentarii
0
02-04-2008, ora 00:00
mihaela106
Nu este medic/terapeut
mihaela106
buna si eu am avut chisturi ovariene pe ambele ovare si am facut tratament tot cu diane si au disparut.Parerea mea este ca ar trebui sa vezi atl medic sa vezi dak intradevar ar trebui sa te operezi pt acel chist sau inca se mai poate cu tratament multa sanatate
0
14-04-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Da, aveti o predispozitie spre formarea acetsor chisturi.Tratamentul cu Diane ar trebui sa rezolve acest lucru.Dupa 3 luni de administrare este indicat sa repetati ecografia transvaginala, pentru a vedea evolutia chistului.
Toate cele bune.
0
15-04-2008, ora 00:00
mihaela106
Nu este medic/terapeut
mihaela106
da am facut tratament cu diane si apoi am repetat ecografie chisturile disparuse dar dupa o perioada de timp au reaparut.sunt anumite cauza care provoaca aparitia lor?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: