Chisturi ovariene

22-11-2016
AnaM80
Nu este medic/terapeut
AnaM80
Buna ziua,

Pe data de 10 decembrie am fost la un control ginecologic pt ca aveam dureri foarte mari la menstruatie de vreo 3, 4 luni.
Mi s-a facut o ecografie transvaginala unde mo s-a spus ca am 4 chisturi, un de 2, 4 cm, unul de 4, unul de 7 si unul de 8.
Mi s-a recomandat sa iau anticonceptionle timp de 3 luni si sa revin la control la sfarsitul lunii ianuarie.Tot in aceiasi zi am facut si analiza de sange Ca 125.
La 2 saptamani dupa m-a sunat doctorul sa imi spuna sa ma operez urgent ca analiza de sange a iesit destul de prost.
Mentionez ca valoare analizei este 75 si din ce mi-a explicat tb sa fie cuprinsa intre 0 si 35.
Am intrebat-o daca nu pot sa aman pana in decembrie cand ma voi duce in Romania si mi-a spus ca nu.
Mentionez ca nu am niciun fel de durere in afara de zilelor in care sunt menstruatie.
De asemenea, in fiecare an mi-am facut testul Papanicolau, analiza ca 125 si ecografie si este prima oara cand am probleme.
Ar trebuie sa ma operez de urgenta sau pot sta pana in luna decembie cand voi ajunge in Romania?

Multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.