Chiuretaj medicamentos incomplet

18-02-2018
Bbbianca
Nu este medic/terapeut
Bbbianca
M-am hotărât să scriu aici cu gândul că dacă aș fi găsit mai multe informații inainte sa fac chiuretajul medicamentos as fi cântărit situația de mai multe ori...dar și în speranța că cineva care a mai trecut prin asta sau cu informații medicale mă va putea ajuta. La 5 săptămâni de sarcină la primul control mi s-au pus diagnosticul de sarcină oprita in evoluție sau sarcina molara, datorita aspectului ecografic.Fiind o sarcina mult așteptată și dorita am hotărât să mai așteptăm, dar și la 8 săptămâni și după ce am mai consultat un medic, diagnosticul a rămas același, insa greu de acceptat, agatandu-ma de faptul că hcg ul era totuși în creștere (o creștere mai lentă decât normal). Așa că m am dus în Iași la Cuza Vodă cu gândul că o a treia părere va fi decisivă. Aici, din prima mi s-au recomandat chiuretajul medicamentos cu Mifegyne (3pastile) & Topogyne(2 pastile după 24 ore), sugerandu-mi că e varianta cea mai buna, iar dacă rămân resturi abia atunci facem și chiuretaj clasic. Am respectat cu multa durere in suflet recomandarea și am acceptat internarea, mi-am cumpărat pastilele și le-am luat cum mi-a spus. La o ora după ce am luat topogyne am simțit cum începe iadul. Mă așteptam la durere, insa pe lumea asta nu mi-am imaginat că există o asemenea durere...asta nu era durere, era chin, tortura, iad. Din cauza durerii cred că am intrat într-un fel de șoc, îmi amorțeau mâinile, aveam spasme musculare, respirație superficială, stări de leșin, că sa nu mai zic de o diaree apoasa incredibil de abundenta. Într-o stare imposibil de imaginat mă taraiam de la salon pe culoare căutând un medic, o asistenta, nimeni nu venea la mine, tot transmiteau prin colegele de salon speriate, că nu au ce să-mi facă. Așa că abia miscandu-ma mi -am scotocit portofelul și plângând și implorând am cerut să-mi facă orice, să mă adoarmă, orice numai să-mi facă ceva. Mi s-a făcut un algocalmin și un nospa dar efectul a fost aproape nul. După ore lungi de chin durerea s-a domolit încetul cu încetul din mila lui Dumnezeu. Vestea de a doua zi, după ecografie, că "ce am eu acolo n-o sa se elimine", cum s-au exprimat Dr. a fost cruntă. A urmat așadar chiuretajul clasic cu anestezie locală. Iar bani, iar "distracție". A durut și aici, avem impresia că mă rascheteaza pe inima, dar nimic fata de durerea din ziua anterioara. Acum și neclaritatea mea. Mi s-a prescris Augmentin 1g 2/zi 5 zile, nimic mai mult. Și control după următoarea menstruație. Problema e că eu am dureri abdominale încă, că la menstruație dar mai rău, plus că tremur, digestia e problematica, am dureri de stomac usturătoare și mă tem sa nu fi rămas vreun rest. Controlul peste așa mult timp este normal? Durerile astea sunt normale? Ce pot lua pentru ele, dar pentru stomac? Menționez că discuțiile cu Dr. au fost aproape imposibile, fiind mereu foarte grăbită și externarea facandu-mi-o o asistenta sau rezidenta fara prea mult chef de dat informații. Cu Dr. m-am întâlnit numai la internare și când am cautat-o eu prin spital că nu eliminam mare lucru, să-mi facă ecograf după chiuretajul medicamentos, iar informații de orice fel...nu am primit (chiar daca am respectat practica din spitalele noastre de a "baga in buzunar"). Așadar, va rog, orice informație, orice sfat îmi este de mare ajutor. M-aș duce la alt doctor aici în localitatea mea, dar știți cum e, nu prea le place sa termine treaba începută de alt doctor. In plus, Dr cel mai bun de aici, din Barlad, e posibil să o fi suparat când am ales sa mai cer o părere. Regret acum, cu dr.mea de aici scăpăm rapid... anestezie generala, chiuretaj clasic și gata, insa prea mult mi-am dorit sarcina asta. Va cer scuze pentru povestea lungă și mulțumesc pentru eventualele răspunsuri.
2 comentarii
0
18-02-2018, ora 18:02
Bbbianca
Nu este medic/terapeut
Bbbianca
Revin cu o completare, burta mă doare mult mai rău ca la menstruație, mai ales când mă ridic din pat și mă mișc. Iau nospa dar nu prea are efect. Scuzați greșelile de scriere din graba. Va mulțumesc mult.
0
01-03-2018, ora 20:52
Mia0
Nu este medic/terapeut
Mia0
Buna! Sper ca te simti mai bine! Durerile dupa avort Mai ales cel medicamentos sunt normale 2 saptamani dupa. Daca totul nu revine la normal dupa 2 saptamani trebuie sa mergi la doctor. Ar trebui sa te simti mai bine dupa ibuprofen sau nospa. Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult. Imi pare tare rau si ca treci pron asta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Dureri de burtă după avort - ce e normal și ce nu
  •