chiuretaj si sangerare prelunginta

15-02-2008
bebitzoy
Nu este medic/terapeut
bebitzoy
pe data de 11 ianuarie am suferit un chiuretaj.de atuci am sangerat pana acum, am fost la medicul care ma operat si m-ia mai facut inca un chiuretaj, pt k a zis k nu a curatat prima data bine...am trecut si peste asta...am luat antibiotic augmentin o sapatmana, dar sangerarea nici pana in ziua de azi nu a trecut...mai este foarte putin dar tot este...i-am spus doctorului dar nu face decat sa imi zica ca in curand va fi bine.v-as ruga din tot sufletul sa imi dati un sfat in legatura cu aceasta situatie pentru ca simt ca ajung la capatul puterilor.si o alta intrebare ar fi la cat timp as putea avea iar reletii sexuale dupa terminarea sangerarii.va multumesc anticipat din suflet si va rog sa imi dati cat mai urgent un raspuns
4 comentarii
0
18-02-2008, ora 00:00
anca_a
Nu este medic/terapeut
anca_a
parerea mea _SUSPICIUNE DE SARCINA EXTRAUTERINA.iti recomand o analiza de sange...HCG repede, repede
eu am trecut printr-o faza asemanatoare...la econu s-avazut nimic...din 5 ecografe si doctori si aparatura diferita.dureri si sangerari dupa chiuretaj..concluzie...extrauterina.am facut niste injectii cu metotrexat recomandate de medic
ia si niste nistatina pentru infectii gen candidoza si niste vitamine B- complex( 2/ zi) ptr pierderea de sange.
_
daca sangerarea persista mai mult de 7 zile de la chiuretaj e semn de 80% de sarcina extrauterina, chiar daca nu ai avea dureri
go la medic, la altul.7 pareri nu strica.decat sa dai in septicemie mai bine intrebi 7 medici.
_
cu sexul.dupa ultima interventie ar trebui sa fie undeva la 45 zile cel mai sigur daca te simti bine si nu te mai doare nimic, nu exagera cu multe pozitii si incearca in rest sa nu staimult in picioare sau sa faci efort, fara tigari sau nici macar o gura de alcool
_
ASTEPT VESTI
0
22-10-2009, ora 13:23
L.D
Nu este medic/terapeut
L.D
relatii sexuale poti avea dupa o luna de la chiuretaj nu cand se opreste sangerarea
0
26-01-2012, ora 23:02
anyuska
Nu este medic/terapeut
anyuska
buna, am si eu o problema asemanatoare.In urma cu o saptamana am pierdut o sarcina de 7 saptamani dupa care mi-au facut chiuretaj, mi s-a spus ca pot sangera pana la o saptamana.am inteles lucrul asta, asa s-a si intamplat, au fost singerari foarte inchise la culoare dar de 2 zile singerarile au inceput sa arate ca o menstruatie, destul de deschis la culoare.imi puteti spune daca este normal? am programare la doctor abia peste o saptamana...am uitat sa precizez ca in timpul sarcinii as fi avut un polip de care as fi scapat in urma avortului spontan...
0
28-01-2012, ora 19:58
mihaela18
Nu este medic/terapeut
mihaela18
buna! am si eu doua intrebari: dece dupa avort prin aspiratie am avut scurgeri doar cand mi l-am facut, si a doua zi nu am avut deloc? si daca dupa avort am voie sa fac iefort sau sa ridic greutati?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Spotting - sangerarile intermenstruale
  • Sangerarea in timpul actului sexual
  • Sarcina după avort
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Secreții (scurgeri) vaginale albicioase - normale sau nu?
  • Dureri de burtă după avort - ce e normal și ce nu
  •