Chiuretaj subgingival

26-01-2012
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Maica-mea are de 2 ani de zile probleme cu dantura. Am sa prezint pe scurt problemele dansei. Dupa o lucrare ce include si o balama si niste dinti pusi in partea de sus, a fost operata (fara a i se indeparta dintii) caci i sa format la cateva luni o punga mare de puroi - a fost si internata in spital cateva zile, apoi la alte cateva luni i s-a facut un chiuretaj de catre un al medic chirurg (ii zic X caci o sa ma refer la el putin mai incolo) caci avea dureri la gingie, dupa care acum o saptamana i s-au rupt niste dinti din cei pusi din partea de sus. Am fost la un medic dentist, recomandat de X, care a zis ca i-ar reface partea de sus - 1700 lei ar costa-o, dar ca inainte ar trebui facut un chiuretaj la toti dintii de sus si a zis sa mearga la doctorul X.
Intrebarea mea este: e necesar acest chiuretaj? Am pe undeva impresia ca cei 2 doctori care se cunosc au stabilit de comun acord planul asta ca sa poata sa scoata ambii bani de pe noi...


Daca ai paradontoza la un dinte, se extind si la ceilalti? Intreb caci dupa ce i s-a facut acel chiuretaj la cateva saptamani a inceput din nou sa o doara in acea zona. E normal?

Va rog, astept raspuns! Multumesc.
5 comentarii
0
26-01-2012, ora 18:53
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Nu exista paradontoza la un singur dinte. Poate insa prezenta diferite grade de evolutie pe diferiti dinti.

Chiuretajul subgingival este prima si cea mai importanta masura de tratament odata ce parodontopatia a fost diagnosticata.

'dupa ce i s-a facut acel chiuretaj la cateva saptamani a inceput din nou sa o doara in acea zona.'

Sint doua (sau trei) variante:
- ori lucrarea protetica este cea care intretine aceasta inflamatie a gingiei in zona cu pricina (deci ar trebui indepartata)
- ori este nevoie de un tratament chirurgical parodontal mai complex decit simplul chiuretaj. Uneori simplul chiuretaj este suficient, alteori este nevoie sa fie completat si cu alte tratamente parodontale.
- ambele variante de mai sus.

'Intrebarea mea este: e necesar acest chiuretaj?'
Doar cine pune diagnosticul va poate raspunde la aceasta intrebare, iar diagnosticul nu se poate pune online, ci doar de catre medicul care face consultatia in cabinet.
0
29-01-2012, ora 21:53
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Multumesc mult de tot pt. raspunsul dvs..
As mai avea cateva intrebari, daca nu cer prea mult.

1. In ce ar consta un tratament chirurgical parodontal mai complex decit simplul chiuretaj?

3. Ce este panorama la dinti?

4. Exista vreo modalitate de a vedea ce e sub dinti, inafara de film?

5. Paradontoza poate duce in timp la caderea dintilor?

Multumesc mult-mult de tot.
0
29-01-2012, ora 22:08
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
1. chirurgie parodontala
3. radiografie la toti dintii
4. nu am inteles intrebarea
5. da, daca nu este tratata si/sau daca este diagnosticata in faze avansate.
0
29-01-2012, ora 22:18
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
4. Durerea maica-mea i se pare ca o simte sub lucrarea proteica, si desi i s-a facut film nu apare nimic suspect acolo si ma intrebam daca nu exista cumva ceva aparat mai avansat sa zic asa cu care sa se vada mai exact ce e sub lucrare
0
29-01-2012, ora 22:33
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Exista diverse testari care se pot face in cabinet pt a depista sursa durerii. Prezenta lucrarii insa creste dificultatea acestui lucru.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: chiuretajul gingival