cianoza

16-05-2013
diu78
Nu este medic/terapeut
diu78
buna ziua, problema mea a debutat anul trecut cu ameteli, palpitatii, nod in gat fiind diagnosticata pe rand cu sindrom anxios, distonie neurovegetativa, iar acum dupa ultima vizita la urgenta cu tulburare somatoforma.Problema este ca nu pot accepta aceste diagnostice deoarece simptomele mele sunt prezente in permanenta si mai mult decat atat s-au agravat in sensul ca a aparut o presiune (constrictie)puternica si permanenta in piept, care incepe din centrul pieptului si se intinde spre baza gatului, imi amortesc degetele mainii drepte, senzatie de arsura in venele mainii stangi, iar unghiile(ambelor maini) au devenit cianotice de cel putin doua luni de zile, cianoza care persista si care atunci cand crizele se accentueaza se extinde pana la nivelul antebratelor.Daca cineva stie ce anume ar putea cauza aceste simptome il rog sa imi raspunda.Va multumesc!
2 comentarii
0
19-05-2013, ora 13:41
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Examen cardiologic si examen endocrinologic.EKG, radiografie toracica, hormoni tiroidieni.ce ai facut din toate astea?
0
19-05-2013, ora 21:44
diu78
Nu este medic/terapeut
diu78
buna seara si va multumesc mult pentru raspuns.Imi pare rau pt ca in postarea trecuta nu am specificat si investigatiile facute si anume:RMN cranian- normal, control cardiologic - EKG normal, ecografie tiroidiana - tiroida marita si multiplii noduli tiroidieni, dozarea hormonilor tiroidieni- ATPO, T4 in limite normale, TSH- la limita inferioara, fara tratament, , hemoleucograma - usoara anemie.Mentionez ca toate aceste investigatii au fost facute anul trecut, in toamna, cand printre simptome nu se regasea si cianoza si ca diagnosticele enumerate in prima postare au fost primite la UPU, pe baza masurarii tensiunii arteriale si ekg, fara sa mi se sugereze efectuarea unor investigatii suplimentare, altele in afara de cele facute deja(in cabinete particulare). Va multumesc inca o data pentru raspuns si pentru timpul acordat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.