Cicatrici cheloide - tratament

13-11-2006
Eliada
Nu este medic/terapeut
Eliada
In urma cauterizarii unor alunite mi-au aparut cicatrici cheloide. Cum pot sa le tratez? Sunt intr-o zona in care se vad si sunt foarte inestetice, in plus ma mananca si ma dor.
9 comentarii
0
17-11-2006, ora 00:00
sp
Nu este medic/terapeut
sp
se pot indeparta prin chirurgie estetica.
0
17-11-2006, ora 00:00
Eliada
Nu este medic/terapeut
Eliada
Multumesc pentru raspuns. Dar nu as vrea sa recurg chiar la aceasta metoda.nu exista altceva? Am inteles ca si dupa operatie estetica, cheloidele regreseaza.
0
13-12-2006, ora 00:00
oprea domnica
Nu este medic/terapeut
oprea domnica
panaritiu operat si recidivat la haluce.cum se poate combate?
0
14-01-2007, ora 00:00
POMPILLIA
Nu este medic/terapeut
POMPILLIA
Laseroterapie.
0
20-06-2008, ora 00:00
iuliana1
Nu este medic/terapeut
iuliana1
Si eu am mai multe cicatrici cheloide care cresc. Am incercat cu infiltratii cu cortizon, laseroterapie diverse creme.dar nici un rezultat. In acest moment aplic de doua ori pe zi crema Zeraderm.Daca stiti un alt tratament va rog sa>mi spuneti si mie.
Va multumesc
0
10-01-2009, ora 13:24
Bodybuilder
Nu este medic/terapeut
Bodybuilder
Ar mai fi metoda: inghetarea cu azot.
0
12-10-2009, ora 14:58
flory31
Nu este medic/terapeut
flory31
Buna ziua...si eu am o problema asemanatoare!Am o cicatrice cheloid la ureche, pe pavilion!M am operat de mai multe ori dar s a refacut:(.As vrea sa stiu daca se poate rezolva cumva...pentru a scapa intr un final de ea sau daca exista posibilitatea extirparii totale si a refacerii pavilionului!Si o recomandare de o clinica sau doctor daca se poate! va multumesc!!
0
16-12-2009, ora 22:39
oxanna
Nu este medic/terapeut
oxanna
-cicatricile cheloide nu se pot trata. poti aplica plasture special pe ele, sunt si creme, dar se folosesc pentru prevenirea cresterii lor. prin operatie sunt sanse f.f.f.mari sa reapara! atat crema cat si plasturele sunt deocamdata singurele metode de, , tratament", pt. ca ele de fapt nu se pot trata. apar din cauza sistemului nostru imunitar. in urma unui traumatism celulele se multiplica pt.a reface zona lezata, dar din pacate, , uita sa se mai opreasca din crestere rezultand cicatricile.
0
12-10-2010, ora 12:02
anna110
Nu este medic/terapeut
anna110
Buna ziua. Am un cheloid pe pavilionul urechii, m-am operat dar mi-a aparut din nou dupa aproximativ jumatate de an. As vrea sa stiu daca se pot opera cu laser, cat costa si daca pot sa mai port cercei dupa interventie. Sau alta metoda prin care sa scap de el fara sa mai reapara. Astept un raspuns urgent. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum scapi de cicatrici?
  •