Ciclu menstrual de 3 luni, ajutor!

21-01-2007
cryss26buc
Nu este medic/terapeut
cryss26buc
Am 26 de ani si dupa 4 luni in care nu mi a venit am inceput sa merg la medic mi s a descoperit uterul in retroversie chisturi ovariene pe ambele ovare si mi s a dat clorocalcin, progestal si diane 35 imi venise de atunci pana acum 2 sapt mi a curs in continuu am fost la al 5 celea medic ginecolog si mi a zis ca am o inflamatie si mi a dat antibiotice si yasmin dupa 8 zile mi s a oprit dar imi curge sange negru si m am iritat si foarte rau de la tampoane numai suport nimic in zona respectiva plus ca viata sexuala numai am din aceasta cauza de mai mult de 3 luni.Intrebarea mea este de ce imi curge acest sange este din cauza yasminelor?ce as putea face sa l opresc numai suport si sozul meu este terminat va dati seama.Ce as puta sa fac va rog ajutati ma nu ma mai trim la medic ca am tot fost si nu au nici o explicatie.daca se poate sa mi scrieti raspunsul pe mail va multumesc anticipat.
4 comentarii
0
21-01-2007, ora 00:00
dr-soare
Nu este medic/terapeut
dr-soare
Reluati va rog mai clar toata aceasta poveste.
Inteleg din relatarea de inceput ca dv ati mers la medic deoarece 4 luni nu ati avut menstra, iar acesta v-a recomandat clorocalcin, progesteron si anticonceptionale, pentru retroversie uterina si chisturi ovariene. Acestea sunt trei medicamente care de obicei nu se recomanda impreuna ci in situatii diferite. Clorocalcin pentru oprirea hemoragiei, Progesteron pentru inducerea menstrei, Diane 35 pentru contraceptie, hirsutism si chisturi ovariene. Dumneavoastra sunteti sigura ca le-ati luat pe toate trei in acelasi timp?
Daca nu reusiti sa va exprimati in scris ( va inteleg deoarece nu sunteti medic) va rog sa ma cautati la tel 0722525672.
Inainte de aceasta hemoragie dv nu ati avut menstra timp de 4 luni ( s-a mai intamplat si inainte asa ceva ? ati mai luat vreun tratament?)
Sunteti sigura ca nu ati avut o sarcina care daca s-a pierdut si nu s-a eliminat placenta, aceasta se putea infecta.
Avem inca multe neclaritati pe care va rog sa le lamurim.
Cu stima Dr Soare
0
22-01-2007, ora 00:00
cryss26buc
Nu este medic/terapeut
cryss26buc
Imi cer scuze dar din cauza disperarii nu m am exprimat clar.
Deci:4 luni nu mi a venit deloc am suspectat o sarcina asa ca am fost la ginecologie si endocrinologie unde mi s a recomandat sa mi fac o tranvaginala.In ziua in care mi am facut o mi a venit fara sa i au ceva, la ecog a iesit sindromul ovarelor micropolichistice cu uter in retroversie, mi s a recomandat sa i au diane 35(eu nu am mai luat pana atunci anticoncep, deoarece imi doream un bebe) asa ca am asteptat sa mi se opreasca si sa incep sa i au de la urm menstra dar surpriza acesta nu se mai oprea asa ca am inceput sa tot merg la medic si mi a dat sa i au clorocalcin si procestal.am luat, dupa 4 zile mi s a oprit dar la primul contact sexual mi a revenit mai abundent si cu dureri.Satula sa tot merg la medici am stat si am asteptat 3 luni si nimic devenisem anemica si oboseam acum 2 sapt mi a fost foarte rau si am fost la municipal la urgenta in urma consultului a reiesit ca am o inflamatie si mi s au dat antibiotice si mi sa schimbat antic cu yasmin (2 pe zi pana se opreste).Dupa 8 zile mi s a oprit sangerarea dar a inceput sa curga un sange negru precum zatul de la cafea mai mult la inceput si acum s a, mai rarit dar ma doare burta ca si cand ar trebuii sa mi vina.Ieri am avut un contact sexual si m a jenat si usturat si continuua sa mi curga sange negru.Ce pot face nu vreau sa mi vina iar pt ca psihic numai rezist si de ce imi curge asa oare de la yasmin?trebuie sa se obijnuiasca organismul?Exista niste pastile?Va multumesc sper sa fi fost mai clara de aceasta data!
0
22-01-2007, ora 00:00
cryss26buc
Nu este medic/terapeut
cryss26buc
Imi cer scuze dar din cauza disperarii nu m am exprimat clar.
Deci:4 luni nu mi a venit deloc am suspectat o sarcina asa ca am fost la ginecologie si endocrinologie unde mi s a recomandat sa mi fac o tranvaginala.In ziua in care mi am facut o mi a venit fara sa i au ceva, la ecog a iesit sindromul ovarelor micropolichistice cu uter in retroversie, mi s a recomandat sa i au diane 35(eu nu am mai luat pana atunci anticoncep, deoarece imi doream un bebe) asa ca am asteptat sa mi se opreasca si sa incep sa i au de la urm menstra dar surpriza acesta nu se mai oprea asa ca am inceput sa tot merg la medic si mi a dat sa i au clorocalcin si procestal.am luat, dupa 4 zile mi s a oprit dar la primul contact sexual mi a revenit mai abundent si cu dureri.Satula sa tot merg la medici am stat si am asteptat 3 luni si nimic devenisem anemica si oboseam acum 2 sapt mi a fost foarte rau si am fost la municipal la urgenta in urma consultului a reiesit ca am o inflamatie si mi s au dat antibiotice si mi sa schimbat antic cu yasmin (2 pe zi pana se opreste).Dupa 8 zile mi s a oprit sangerarea dar a inceput sa curga un sange negru precum zatul de la cafea mai mult la inceput si acum s a, mai rarit dar ma doare burta ca si cand ar trebuii sa mi vina.Ieri am avut un contact sexual si m a jenat si usturat si continuua sa mi curga sange negru.Ce pot face nu vreau sa mi vina iar pt ca psihic numai rezist si de ce imi curge asa oare de la yasmin?trebuie sa se obijnuiasca organismul?Exista niste pastile?Va multumesc sper sa fi fost mai clara de aceasta data!
0
15-10-2008, ora 00:00
iulia murar
Nu este medic/terapeut
iulia murar
buna!!am 16 ani' si pana acuma nu mi's-a mai intamplat' k atunci cand sunt boinava(pe ciclu)sa-mi fie rau : dar astazi nu am mai putut: m-a durut burta'.stomaku'.dureri abdominale, spatele, imi era greata'mo durut capu:(...oare ete din cauza la ciclu?:)...varog dati-mi un rasp!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: