Ciclu menstrual dereglat

23-11-2009
pixie
Nu este medic/terapeut
pixie
Este vreun motiv de ingrijorare daca am ciclu menstrual dereglat, adica se poate sa nu-mi vina 1-2 luni la rand?
4 comentarii
0
23-11-2009, ora 13:49
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
depinde de câte ori se întâmplă. dacă e vorba să lipsească 1-2 luni doar o dată pe an, atunci nu e prea grav. dacă e mai des de atât, sau dacă lipseşte perioade mai mari de 3 luni sunt probleme endocrinologice şi trebuie să vă duceţi la un asftel de medic să vă recomande mai multe teste- de la ecografie ovariană la dozări hormonale.
0
23-11-2009, ora 14:18
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
pixie, ciclul menstrual trebuie sa fie regulat, adica sa iti vina in fiecare luna.Daca este dereglat, inseamna ca ai ceva probleme hormonale/cu glanda tiroida si nu numai, iar pt asta trebuie sa consulti neaparat un medic endocrinolog.
Sanatate!
0
23-11-2009, ora 20:00
pixie
Nu este medic/terapeut
pixie
Multumesc mult pt raspunsuri ! problema mare este ca miam inceput si viata sexuala si dupa fiecare contact stau cu teama ca poate sunt insarcinata, datorita intarzierii ciclului menstrual si nu stiu cum sa detectez rapid daca este vorba de sarcina sau de o intarziere. Acum am facut 3 teste de sarcina, care toate au iesit negative, insa inca mie teama de o eventuala sarcina.
0
19-03-2010, ora 13:25
Utilizator_54569
Nu este medic/terapeut
Utilizator_54569
eu am 19 ani si imi vine ciclul foarte aiurea de ex mi-a venit anul trecut in decembrie, anul acesta in ianuarie si de aici pauza, imi vine de vreo 4-5 ori pe an, eu sunt si km plinuta poate fii de vina glanda tiroida??ce analize trebuie sa fac?Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciclul de două ori pe lună
  •