ciclu menstrual neregulat, vine dupa 30 zile

02-05-2011
Irina23_r
Nu este medic/terapeut
Irina23_r
buna ziua.am 19 ani si as avea 2 intrebari:1.de ce mie dupa 5 ani de cand am ciclu menstrual nu imi este regulat?si imi vine dupa 30 de zile( in jur de 31-33 de zile) eu stiu ca ar trebui sa imi fie regulat deja dupa atata timp.ce ar trebui sa fac?
2.si am o problema la sani.am avut fire de par in jurul mameloanelor, iar fiindca le-am taiat(uneori pensat) acum mi-au crescut mai multe si groase.nu stiu ce sa ma mai fac.de asemenea mi-au iesit fire de par si pe zona abdominala sub buric si in jur.tot asa procedasem ca si in cazul sanilor.ce as putea sa iau ca sa scap?sau ce ar trebui sa fac ca sa nu se vada? va rog ajutati-ma.va multumesc anticipat
7 comentarii
0
02-05-2011, ora 14:14
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
draga lalala, eu am 35 de ani si de cand ma stiu am ciclul mai rar.
Am fost internata la endocrinologie pentru alta problema si mi s-a spus ca trebuie sa ai minim 11 cicluri menstruale pe an. Daca ai e ok, asa e organismul tau. Si mai imi vine cand la 34 de zile, cand la 39, 43, dar si 27.
Notez pe hartie datele si numar sa vad daca sunt 11 pe an, daca da, e ok. Mi s-au facut si analize de testosteron pentru ca si eu am pilozitati excesive si pe abdomen, si pe picioare.
Au iesit in limite normale. solutia e epilatul dar la sani sa nu mai smulgi firele ca e periculos, poti sa te infectezi sau sa faci cancer, Doamne fereste!
Asa ca ar fi bine sa iti faci si tu un set de analize endocrine ca sa te linistesti si dupa cum ti-am spus, nu e ceva grav ca iti vine la 33 de zile, sanatate!
0
02-05-2011, ora 14:19
Irina23_r
Nu este medic/terapeut
Irina23_r
o sa ma duc la endocrinolog sa vad ce imi va spune :) multzumesc de raspuns. la endocrinolog ce analize imi va face?
0
02-05-2011, ora 14:23
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Si inca ceva, fa-ti o ecografie la ovare sa vezi daca nu sunt polichistice, pentru ca sia asta e o cauza de intarziere a ciclului si de pilozitati.
Eu am ovare micropolichistice dar chisturile nu sunt mari si nu necesita tratament.
Mergi sa te vada un endrocrinolog si un ginecolog.
Iti doresc numai bine!
0
02-05-2011, ora 14:25
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Pai de tiroida, de suprarenale, de ovare
iti dozeaza testosteronul, cortizolul, tsh etc stiu ei mai bine, numai bine
0
02-05-2011, ora 14:27
Irina23_r
Nu este medic/terapeut
Irina23_r
asta am inteles.dar vor fi analize de sange?ca am citit undeva ca se fac si analize de urina
0
02-05-2011, ora 14:31
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Mie mi-au facut de sange, dar nu stiu pot fi si de urina, nu stiu, de ce sa zic?
ai frica de analizele de sange?
0
02-05-2011, ora 14:33
Irina23_r
Nu este medic/terapeut
Irina23_r
un pic imi cam este frica.dar daca nu am ce face, va trebui sa suport
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semne de dezechilibru hormonal
  • Ce este o dereglare hormonală?
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •