ciclu menstrual-nu, sarcina-nu

21-02-2010
elenasilvia
Nu este medic/terapeut
elenasilvia
Am 36 de ani, un baietel de un an si am incercat sa raman insarcinata din nou. Dupa nastere am avut un ciclu nu tocmai regulat. Ultimul ciclu l-am avut pe 12 ianuarie, azi este 21 februarie si nimic. Am facut test de sarcina si a iesit negativ. Niciodata nu mi-a intarziat mai mult de 2-3 zile. Care poate fi cauza?
3 comentarii
0
22-02-2010, ora 10:22
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
multe cauze pot fi, de la stress la dereglări hormonale, fluctuaţii de greutate corporală etc. puteţi să mergeţi la un consult endocrinologic + ecografie pelvină pentru a vedea dacă este o problemă
0
22-02-2010, ora 15:40
elenasilvia
Nu este medic/terapeut
elenasilvia
Multumesc de raspuns, dar ciclul a revenit. In ceea ce priveste cauzele, pot sa spun cu siguranta ca stresul si fluctuatiile de greutate corporala nu se incadreaza. Nu stiu care o fi fost cauza, dar acum m-am linistit. Am in schimb, o alta intrebare: in ce perioada e femeia fertila? Va multumesc!
0
22-02-2010, ora 20:27
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
la ciclul de 28 de zile.. numărat ca prima zi - prima zi de sângerare cea mai fertilă este ziua 14- teoretic plus minus una două zile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sunt însărcinată?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •