Ciclu neregulat

02-05-2009
SimonaCatan
Nu este medic/terapeut
SimonaCatan
Buna ziua.Am 25 si incepe sa ma sperie un fenomen. Niciodata nu am avut un ciclu regulat, insa acum parca a luat-o razna cu totul.Nu mi-a mai venit de mai mult de 7 luni. Mi-a fost recomandat sa iau Diane35 si Spironolactona + Vitamina A. Am luat pana am decis sa am un copil. Din pacate nu reusesc sa raman insarcinata. Am intrerupt utilizarea lor de inca acum 1 an si jumatate. Din cate imi amintesc, diacnosticul este de ovare micropoliclistice si uter slab dezvoltat. Nu stiu ce sa ma mai fac...Voi putea ramane vreodata insarcinata? Si ce fac cu ciclul...Incepe sa ma sperie, Medicul ginecolog imi spune sa iau din noi anticonceptionale din prima zi de ciclu...CARE CICLU? Ca nu vine nici cum... Exista ceva pastile care sa-l ajute sa vina? Ma gandisem sa incep tratamentul cu Diane35 din nou, daca nu este alta solutie...

Multumesc din suflet pentru ajutor...
2 comentarii
0
03-05-2009, ora 11:46
dear
Nu este medic/terapeut
dear
buna simona.
cel mai bine ar fi sa discuti cu ginecologul tau despre o eventuala sarcina.ca sa ramii insarcinata organele tale de reproducere trebuie sa fie sanatoase.menstruatia nu vine de obicei din cauza dereglarilor hormonale nu exista pastile care sa provoace menstra ci doar pastile(hormoni)care sa o ajute sa apara (printre ele sunt si anticonceptionalele).ma gindesc (nu sunt medic)ca poate ar fi indicat sa te duci la un medic endocrinolog sa descoperi care ar fi cauza intirzierii menstruatiei tale, iar apoi sa discuti cu ginecologul sa vezi ce sanse ai de a raminea insarcinata (solutii exista) dar trebuie sa colaborezi cu medicul tau avind in vedere afectiunile tale. multa bafta!
0
05-05-2009, ora 18:51
Eri
Nu este medic/terapeut
Eri
Buna. Sunt in a doua luna de cand iau anticonceptionale yasmine si mi'a intarziat ciclu o zi.adica mi'a venit la 4 zile dupa ce am terminat pastilele. dupa cat timo se regleaza menstruatia?.ar trebuii sa ma ingrijorez pt intarziere?:|
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul