ciclu neregulat si analize endocrinologice

18-08-2013
Brida
Nu este medic/terapeut
Brida
La endocrinologie mi s-a spus ca in ziua a7a de la prima zi de menstruatie trebuie sa fac niste radiografii (sa turcica, tiroida, mamare,..), apoi in zilele 14 si 21 alte analize (progesteron, testosteron, etc) si ca e important sa le fac in zilele respective pentru ca rezultatele sa fie relevante. Motivul pt care am fost la control era ciclul neregulat (intarziase si 2 luni) + acnee. Eu am luat Diane35 un an fara sa fac analize (in timpul acesta a venit regulat ciclul) iar acum vreau sa fac analize sa vad daca e ceva in neregula si sa fie tratat ca atare.
Problema este ca, din cauza ca am oprit Diane35 luna asta (brusc), iar a venit aiurea menstruatia. A inceput pe 3 august, s-a terminat pe 10 august aparent. Dar apoi a revenit pe 14 august pana pe 17. Deci calculez zilele 7-14 respectiv ziua 21 incepand cu 14 august? Adica sa fac radiografiile acum, pe 20 august, respectiv analizele pe 28 august si 3 septembrie? Sau ar fi trebuit sa calculez de la 3 august?
Nu stiu cat de clar este mesajul...
4 comentarii
0
19-08-2013, ora 01:40
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Calculezi zilele (7-14-21) numarand de la prima zi de a ultimei menstruatii. Adica 14 august plus 7, plus 14 etc.
Normal ar fi ca analizele indicate pentru ziua a 14-a sa le faci in perioada exacta a ovulatiei (difera uneori de la luna la luna sau de la femeie la femeie). Pentru precizie ar tb sa iei test de ovulatie de la farmacie sa verifici daca e asa.

Sanatate!
0
19-08-2013, ora 14:07
Brida
Nu este medic/terapeut
Brida
Cat de importanta este saua turceasca?
Si cat de rau e daca fac cu 2 zile mai tarziu radiografiile, deci pe 22 aug in loc de 20 aug (se pare ca numai joi am posibilitatea- am sunat peste tot)?
0
19-08-2013, ora 14:14
Brida
Nu este medic/terapeut
Brida
intreb de cat de importanta e radiografia sa turceasca pentru ca mi-e teama de iradieri, etc, nu stiu daca e periculos..
0
19-08-2013, ora 15:42
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Nu iti face probleme, daca nu faci succesiv multe radiografii locale. Este foarte importanta radigrafia.
Sunt importante zilele pentru ca, in special la femei, toate au ritmicitate in functie de faza hormonala in care te afli.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciclul de două ori pe lună
  •