cifoscolioza dorsala dreapta de la varsta de 5 ani

198 comentarii 1 2 ..... 567 Înainte ›
0
20-01-2012, ora 18:26
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
Autor: kutuka
in prima faza nu ar strica daca am cunoaste cateva detalii: varsta, BMI, nivelul de activitate. ce factori favorizanti aveti pentru aceasta boala?
probabil vi s-a propus un core decompression, care in stadiul 3 nu cred ca va face o diferenta majora. daca sunteti foarte tanara, se poate gandi la o osteotomie complexa de bazin sau/si una intertrochanterica. daca aveti peste 50 de ani, probabil protetizarea va fi solutia.
ceea ce vi s-a spus este o prostie, insa nu este de mirare in anglia, unde nu este usor sa gasesti un ortoped bun.
rarisim este un sold care nu se poate protetiza, nicidecum una cu NACF in stadiul III, sau pentru ca capul este deformat. daca ar fi asa noi nu am putea efectua jumatate din protezele de sold pe care le facem la clinica noastra.
Autor: marius 88
operatia este technic mult mai pretentioasa decat cea de ligament incrucisat anterior, mai ales daca LIA este intact. in romania nu as putea sa va zic nimeni care ar afectua foarte bine aceasta operatie.
0
22-01-2012, ora 00:14
pilos arabella
Nu este medic/terapeut
pilos arabella
am si o intrebare pentru domnii dr.Bogdan Cristian Ion si Marius Uscatu.am o stra bunica de 87 de ani care a fost diagnosticata cu necroza de cap femural si vroiam sa imi spuneti daca la varsta ei se poate cumva ameliora aceasta necroza fara interventie chirurgicala..?mentionand ca i s-au administrat mai multe tratamente in decurs de 1 luna, luna in care abia se ridica din pat sa mearga la toaleta(tratament:arcoxia, midocalm apoi DHC, midocal, no-spa iar durerile nu dispar deloc si i-au facut mai mult rau adica a suferit tot felul de stari de rau, greata, varsaturi)cand sta culcata pe spate nu are dureri doar daca se ridica si se sprijina pe piciorul afectat.si inca ceva daca se ajunge la interventie chirurgicala(protezare, cat costa aproximativ)va multumesc
0
26-04-2012, ora 13:59
marius2011
Nu este medic/terapeut
marius2011
buna ziua am o problema toti adidasi mi se tocesc la spate in dreapta si a-si dori sa-mi spuneti daca exista talpice pentru asa ceva sa nu mai calc stramb in dreapta sau in ce parte sa ma duc va rog mult astept raspunsult dvs
0
21-06-2012, ora 14:05
denisa neagrau
Nu este medic/terapeut
denisa neagrau
Buna ! As dori o parere... acum o saptamana la un antrenament de handball ( am 15 ani ) am calcat intr-o parte si genunchiul( piciorul stang) mi-a fugit. A fost umflat in partea de sus a genunchiului ( spre interior), dar acum, este doar putin umflat. Am fost la urgente mi-au facut un film si au spus ca este vorba de contuzie, insa de o saptamana ma doare si nu pot sa imi ridic calcaiul la spate.Doctorul a spus ca in 90 % din aceste cazuri nu se agraveaza, dar sunt speriata pentru ca o prietena a patit acelasi lucru si a avut ruptura de menisc. Tratament nu am primit doar 40 de zile de repaus total si sa port fasa si fastum gel. Sper sa raspundeti repede. Multumesc !
0
21-06-2012, ora 16:45
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
la accidentarile genunchiului de multe ori din cauza durerilor mari, unele leziuni nu se evidentieaza la primul examen, de aceea, daca exista dubii ca pacientul ar putea avea si alte leziuni, trebuie acoperita durerea cu calmante si reexaminata cazul dupa aprox 1 saptamana cand durerile acute au trecut.
deci cautati un chirurg bun in chirurgia genunchiului si programati-va pentru un examen fizic
0
23-06-2012, ora 00:56
denisa neagrau
Nu este medic/terapeut
denisa neagrau
Multumesc, chiar luni o sa merg la un control la un doctor foarte bun !
0
25-06-2012, ora 22:05
denisa neagrau
Nu este medic/terapeut
denisa neagrau
Buna din nou, dupa acest control de specialitate la care medicul mi-a pus diagnosticul :sechele entorsa cu instabilitate si blocaj si mi s-a recomandat operatie. Nu am inteles foarte bine daca ma opereaza la menisc sau si la ligamentele incrucisate avand in vedere ca am doar 15 ani. Si daca chiar sunt rupte ligamentele as putea sa urmez o serie de tratamente de refacere pentru a putea practica din nou handballu ?
0
25-06-2012, ora 23:48
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
blocajul este produs deobicei de rupturi de menisc, partile rupte se prind intre femur si tibie. poate fi produs si de bucati ale cruciatului anterior sau eventual de diferite alte parti moi din genunchi. instabilitatea este produsa deobicei de ruptura totala, partiala sau alungirea ligamentului (cea antero-posterioara cel mai des din cauza incrucisatului anterior).
daca medicul care va examinat este sigur in aceasta diagnoza probabil va propus o artroscopie. acesta este o interventie relativ mica insa technica a genunchiului, deci este bine sa alegeti cineva care se pricepe la asa ceva.
varsta de 15 ani este critica pentru inlocuirea cruciatului anterior, deobicei nu se prefera operatia daca pacientul este inca in crestere. fara cruciat anterior se poate trai, poate fi compensta cat de cat de o musculatura foarte dezvoiltata a coapsei insa cu timpul clar ca este responsabil pentru o artroza precoce, de acea la pacienti activi este recomandabil inlocuirea acestui ligamant daca este rupt in totalitate. insa prima data sa vedem ce iese la artoscopie
0
26-06-2012, ora 11:07
denisa neagrau
Nu este medic/terapeut
denisa neagrau
Multumesc pentru informatii, sper sa iasa totul bine !
0
10-07-2012, ora 07:11
cruela44
Nu este medic/terapeut
cruela44
Buna ziua.Acum 17 zile am coborat ultima treapta a scarii in glezna stanga, am avut dureri cumplite, s-a umflat teribil si au aparut vanatai pe ambele parti ale gleznei.Nefiind in tara, am pus gheata si am incercat, pe cat posibil sa nu fortez glezna..Durerile au disparut aproape total, insa desi au trecut 17 zile, partea exerioara a gleznei e inca umflata si verde, ma mai jeneaza la mers..inca evit sa fac efort pe cat posibil.Am fost la 2 ortopezi, am facut radiografie la care..culmea, nu a iesit fractura.Insa mi s-a spus ca, daca nu scade umflatura in alte 2 saptamani de acum incolo, mi-ar fi recomandat un RMN, la care sigur s-ar vedea chiar si o mica fractura.Ce ma sfatuiti sa fac?..Cu stima, Camelia.
0
10-07-2012, ora 15:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In cazul gleznei si al retro-piciorului, exista diagnostice care pot "scapa"examinarii initiale, clinice si radiologice: fracturi ale talusului, calcaneului, navicularului, leziuni ligamentare sau tendionase etc.
Orice traumatism al gleznei, cu diagnosticul initial de " entorsa", presupune o reevaluare clinica la 7 si 14 zile.
Nu cred ca poate fi util un RMN, mai curand un Computer Tomograf ar putea oferi infomatii cu privire la structura oaselor.
In perioada aceasta este imperios necesar sa reduceti la minimum posibil solicitarea piciorului (stat in picioare, mers, orice efort).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
25-07-2012, ora 16:53
radoimihai92@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
radoimihai92@yahoo.com
Buna ziua ma numesc Radoi Mihai din Timisoara am avut acum citiva ani fractura de gamba la piciorul sting si am fost operat la clinicile noi din Timisoara am avut doua suruburi mi sau scos afara dupa o anumita perioada, problema este ca piciorul de la genunche mia ramas strimb cind calc in el se deplaseaza inspre afara, intrebarea mea ar fi daca sar putea indrepta piciorul prin montarea unui dispozitiv montat pe picior care sa se poarte un timp pina la reglementarea cauzei pina se stabilizeaza piciorul, multumesc frumos.
0
26-07-2012, ora 14:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista nenumarate tipuri de fracturi le gambei, avand tratamente si prognostice profund diferite.
Din cele relatate, cea mai probabila este existenta unei fracturi a platoului tibial, care ar fi putut avea drept consecinta deformarea genunchiului.
Nu se pune problema unui ""dispozitiv"", ci mai curand a reconsiderarii tratamentului chirurgical.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
18-08-2012, ora 21:21
denisa neagrau
Nu este medic/terapeut
denisa neagrau
Buna seara ! In urma cu aproximativ 2 luni am fost operata la genunchiul stang la menisc, la artroscopie s-a vazut ca am ruptura veche LIA, operatia a decurs normal fara complicatii, m-am simtit foarte bine, am inceput sa alerg nu am avut probleme, dar intr-un moment de neatentie am sarit si am simtit cum genunchiul se duce in spate, m-a durut pe moment, dar durerea a trecut, am ajuns acasa iar spre seara durerea a fost mai tare, au trecut 2 zile de atunci si inca ma doare cand pasesc, pot sa indrept si sa il indoi aproape perfect piciorul, dar simt o durere in partea laterala ( spre interior) a genunchiului si in spate.. se intinde aproape pana la gamba, e posibil sa am rupt meniscul din nou ? sau e doar o febra musculara sau intindere, avand in vedere ca am facut recuperare si exercitii dupa mult timp de repaus? Cu stima, Nadina !
0
07-09-2012, ora 04:42
Marian28
Nu este medic/terapeut
Marian28
Buna ziua Domnule Dr
Numele meu este Marian, am 27 ani de am fost operat de leziune menisc extern acum se implinesc 22 de zile de la operatie, operatia a fost facuta artroscopic problema este ca:acum se tot aduna inka acel lichid care ma deranjeaza foarte tare, mentionez fac tratament cu arcoxia 90 mg, pun gheata pe picor, mi-e frica sa incep a 2-a parte a exercitiilor, am facut deja 2 punctii, acestea sunt limitatea sau se face de cate ori este nevoie? sunt dureri cateodata insuportabile, Este normal sa se mai adune acel lichid si sa ma doara in partea intera a genunchiului propriu zis in zona meniscala?
Va multumesc anticipat!
0
07-09-2012, ora 14:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este o situatie cvasi-normala: in timpul artroscopiei lichidul articular este inlocuit prin sef fiziologic, iar recastigarea echilibrului de secretie a lichidului articular necesita ceva timp.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-09-2012, ora 15:44
Marian28
Nu este medic/terapeut
Marian28
Buna ziua va multumesc pentru acest raspuns dar cu punctiile cum se face ? la nevoie sau sunt limitate? ce inseamna cvasi ?iar cu exercitiile cum ramane? pot sa le reincep ?si pana cand acel lichid se va aduna? s-ar [utea sa elimin acel lichid prin urina? intreb deoarece am impresia ca merg cam mult la toaleta
Va multumesc anticipat
0
07-09-2012, ora 15:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intrebarile D-voastra sunt extrem de punctuale si necesita cunoasterea in detaliu a cazului D-voastra, accesibila numai chirurgului operator.
Prin urmare, gestiunea acumularii lichidiene si mai ales reluarea kineto-terapiei trebuie discutata cu chirurgul curant.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-09-2012, ora 16:48
Marian28
Nu este medic/terapeut
Marian28
Va multumesc pentru raspuns.
dar asa aproximativ nu stiti oare cat o mai dura cu acest lichid?
Va multumesc anticipat
0
23-09-2012, ora 07:05
Marian28
Nu este medic/terapeut
Marian28
buna ziua
Numele meu este Marian am 28 de ani si am fost operat de menisc intern acum dupa o luna si 8 zile simt o durere pe partea laterala interna foarte mare am fost la spitalul de recuperare mi-a pus diagnostic de arttrita reactiva cu semnu ? DEci durerea este de la rotula mai jos cu 2 degete se si inflameaza repet am facut vreo 5 puncti deoarece se aduna mult lichid sinovial cu mult respect !!!
0
10-10-2012, ora 20:50
Stoica costy
Nu este medic/terapeut
Stoica costy
Buna seara domnule doctor.M-am operat acum 2 săptămânii laTg.Mures cauza fiind ruptura de menisc, operatia a decurs normal dar persista o umflatura deasupra genunchiului si nu pot flexa piciorul.fac chinetoterapie de 1 săptămâna.Va rog sa-mi spuneti dacă e normal umflatura genunchiului si când voi putea umbla tinand cont de faptul ca sunt deja 2 saptamâni.
0
18-01-2013, ora 10:11
ionescud1968
Nu este medic/terapeut
ionescud1968
Stimate Dl. Doctor:
Am suferit o fractura trimaleolara glezna (diagnostic S28.8) la sfarsitul lunii Octombrie.
Operat, cu placuta si suruburi.
18 Ian 2013: Inca nu pot merge fara carje - am o durere in interiorul calcaiului.
Ieri mi s-a scos un surub - (trecea prin tibie si peroneu) iar doctorul mi-a spus ca ar fi trebuit deja sa merg fara carje.
Posibile cauze sau sfaturi...multumesc.
0
19-01-2013, ora 17:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Exista nenumarate cauze ale suferintei D-voastre, legate de tipul fracturii initiale, de calitatea actului chirurgical, de imobilizare, de perioada de recuperare, dar mai ales de datele D-voastra personale: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, vasculare, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc.
Situatia se analizeaza cel mai bine printr-un examen clinic atent si detaliat, coroborat cu un Computer-Tomograf (nu RMN!!!).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
28-01-2013, ora 19:48
ionescud1968
Nu este medic/terapeut
ionescud1968
Operatia in Finlanda cu imobilizare gipsata pentru o luna si jumatate.
Barbat, 45 ani, 168cm/90kg - lucrez in jur de 10 ore pe zi la calculator.
Fara antecedente traumatice.
Pe 15Feb am programare la control - nu stiu daca le pot sugera CT (lucrez in Finlanda)
Exersez singur (programul nu-mi permite mersul la fizioterapist) - pot merge cu o carje cu dureri in

Multumesc,

Daniel
0
29-01-2013, ora 10:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fractura maleolara este una articulara, ce determina distrugerea partiala a cartilajului articular, care nu mai poate fi refacut la starea de dinaintea fracturii.
Durerea calcaneeana (talalgia) pe care o descrieti are legatura mai mult cu cele 30 kg in plus decat cu fractura.
Desigur ca si fractura, interventia, imobilizarea pot contribui la aceasta suferinta intr-o oarecare masura, insa nu puteti eluda cele 30 kg in plus (99% din pacientii cu dureri calcaneene sunt supraponderali).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
29-01-2013, ora 13:46
ionescud1968
Nu este medic/terapeut
ionescud1968
Va multumesc din suflet,

Sincer am fost speriat crezand ca poate operatia nu este reusita, chiar daca banuiam ca greutatea mea contribuie la aceasta durere.

Totusi in afara de reducerea greutatii ce altceva credeti ca m-ar putea ajuta?
La spital mi s-au prescris Panacod si Burana (3 ori pe zi sau in caz de nevoie).

Cu stima,
Daniel
0
29-01-2013, ora 18:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Reducerea greutatii este singurul tratament logic, viabil si imaginabil. Tratamentele topice, antialgice etc au un inconvenient major: prin ameliorarea temporara, va creeaza impresia ca mai puteti trai cu greutatea actuala, in acest fel distrugerile articulare agravandu-se spectaculos.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
29-01-2013, ora 18:48
ionescud1968
Nu este medic/terapeut
ionescud1968
Va multumesc din suflet Dle. Doctor.

Cu stima,
Daniel
0
20-01-2015, ora 20:45
razvanel1
Nu este medic/terapeut
razvanel1
va rog sa ma ajutati cu un raspuns cat se poate de pro.Am calcat stramb la fotbal.laba piciorului drept ducandu-se in interior..s-a auzit (trosc)...am fost a doua zi sa fac o radiografie iar medicul mi-a zis ca nu e fractura si nici nevoie de gips asa ca l-am lasat asa.A stat glezna umflata cam o luna si ceva...timp in care puteam sa merg aveam o mica jena decat.acum dupa 4 luni am constatat ca nu pot sa alerg nu pot sa lovesc mingia, , , la mers nu am probleme decat o mica jena la scari coborare si urcare.AM FACUT UN IRM LA RECOMANDAREA MEDICULUI CU DIAGNOSTICUL LEZIUNEA osului astragal calcanean...10 injectii cu ozon si 10 de fizioterapie
durerea este tot acolo...ce e de facut.Va rog sa ma ajutati.
0
20-01-2015, ora 20:48
razvanel1
Nu este medic/terapeut
razvanel1
va rog sa ma ajutati cu un raspuns cat se poate de pro.Am calcat stramb la fotbal.laba piciorului drept ducandu-se in interior..s-a auzit (trosc)...am fost a doua zi sa fac o radiografie iar medicul mi-a zis ca nu e fractura si nici nevoie de gips asa ca l-am lasat asa.A stat glezna umflata cam o luna si ceva...timp in care puteam sa merg aveam o mica jena decat, acum dupa 4 luni am constatat ca nu pot sa alerg nu pot sa lovesc mingia, , , la mers nu am probleme decat o mica jena la scari coborare si urcare.Am facut un RMN iar diagnosticul este leziunea osului astragal calcanean.am facut ulterior...10 injectii cu ozon si 10 de fizioterapie(medicul a zis ca nu isi da seama ce ar putea fi de nu-mi trece)
durerea este tot acolo...ce e de facut.Va rog sa ma ajutati.
Adaugă un comentariu / răspuns
198 comentarii 1 2 ..... 567 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: