cine poate sa ma ajute?

22-07-2009
tzupic
Nu este medic/terapeut
tzupic
mi-a intarziat ciclul cu 7 zile, atunci am mers la medic si mi-a zis ca nu e sarcina ( stiam si eu asta, imi facusem mai multe teste de sarcina si iesisera negative). Mi-a dat urmatorul tratament : enhancin ( antibiotice), duphaston, macmiror ovule (pt o rana pe col), tantum rosa. Dupa 8 zile de la inceperea tratamentului cu duphaston si enhancin, si 5 zile de administrare a ovulelor, am o scurgere maronie, am intrerupt taratamentul cu ovule si irigatiile cu tantum rosa, am procedat corect sau nu? vor mai avea acelasi efect daca voi relua tratamentul?
1 comentarii
0
29-07-2009, ora 16:09
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
De obicei tratamentul se face cu Duphaston 5 zile cate 2 cp/zi apoi se opresc si in zece zile ar trebui sa apara menstruatia(cel mai adesea fiind vb. de o insuficienta secretie de progesteron). Daca tot nu ai menstruatie dupa 10 zile de pauza repeta un test de sarcina si daca e negativ ia o folie de anticonceptionale (1 cp/zi pana la terminarea ei) si daca abia dupa asta ai menstruatie inseamna ca la tine era vb. de o insuficienta secretie de hormoni sexuali(estrogen si progesteron) si ar fi bine sa faci eventual niste teste suplimentare ale nivelelor acestor hormoni in sange.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.