Ciocuri de papagal in zona cervicala

15-05-2009
pollyn01
Nu este medic/terapeut
pollyn01
Va rog mult spuneti-mi cum pot sa scap de durerile atroce provocate de ciocurile pe care le am in zona cervicala!Cu emetelile si cu amorteala mainilor m-am obisnuit, dar durerile sunt insuportabile.M-am saturat sa iau ketonal, sa ma dau cu Ketospray.Exista vreun tratament chirurgical sa pot scapa de ele?Am doar 41 de ani.Va multumesc
6 comentarii
0
16-05-2009, ora 12:02
danabv
Nu este medic/terapeut
danabv
Din cate stiu se poate scapa de ele prin fizioterapie Daca locuiti intr-o localitate unde nu aveti posibilitatea de a face fizioterapie, cred ca va puteti interna in spitalul judetean. Cereti sfat si ajutor medicului dvs de familie.
Multa sanatate!
0
16-05-2009, ora 22:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Doar un neurochirurg cu experienta in regiunea cervicala va poate ajuta. Trebuie sa puna mai intai diagnosticul, dupa care sa va expuna tratamentul posibil, conservator sau chirurgical.
Tratamentul fizio-kineto- este strict simptomatic, ajutandu-va sa treceti uneori peste crizele dureroase.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
25-05-2009, ora 09:00
georgiana_butzu
Nu este medic/terapeut
georgiana_butzu
buna ziua! eu am 22 de ani si sunt diagnosticata cu ciocuri la coloana cervicala de un an de zile.am fostla un neurochirurg, mi-am facut radiografie cervicala a vazut situatia si mi-a dat un tratament...o perioada nu am mai avut treaba cu ele dar dupa ceva timp am ajuns din nou la dansul facusem nevralgie arn old gradul2 mi-a facut o injectie si mi-a ars nervul am urmat alt tratament pentru, o perioada m-am simtit bine dar iar a reaparut durerea, l-am sunat din nou pe dr si l-am intrebat daca pot face fizioterapie si mi-a zis ca nu este recomandat pt mine asa ceva deoarece am coloana frageda si imi face rau.acum cand am crize inafara de antiinflamatoare nu iau nimic.Am incercat cu bioenergie 3 luni de zile am uitat ca mai am ciocuri dar iar au reaparut durerile si acum incerc sa ma tratez de el caci nu mai stiu ce sa mai iau.sper sa trec si peste etapa asta.
0
25-05-2009, ora 09:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Daca nu sunteti multumita de tratament aveti tot dreptul sa consultati un alt neurochirurg. Este oricum infinit mai util decat sa va tratati singura sau prin metode aleatorii.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
22-07-2009, ora 11:06
crysswald
Nu este medic/terapeut
crysswald
Ciocurile de la coloana se pot rezolva sa nu mai deranjeze niciodata, cat si orice durere produsa de si la coloana se poate face sa dispara pentru f multi ani, poate si pe viata daca respectati niste sfaturi simple.tratamentul nu este invaziv adik nu presupune operatii cu nici un instrument de taiere...
eu nu sunt medic sau cel ce rezolva coloane, sunt un muritor de rand care a avut mari probleme cu coloana si nu m-a putut repara nimeni cu nimic decat pe perioade forate scurte. vreau doar sa ajut pe cei cu probleme similare sa nu mai traiasca cu frica si cu durere. se poate duce o viata absolut normala daca suntem putin precauti dupa aplicarea acestei metode de tratament. sper sa va fie de folos.sanatate tuturor. -*

(*modificat de administrator)
0
22-07-2009, ora 13:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimati pacienti,
Osteofitele reprezinta doar un semn si nu cauza suferintei. Reprezinta doar o banala constatare radiologica si nici un tratament din lume nu li se adreseaza in mod direct.
Cauza directa a suferintei o reprezinta artroza inter-apofizara vertebrala, compresiunea discala sau canalul vertebral stramtat. Acestea se trateaza mult timp cu mijloace de tip fizical si doar in ultima instanta chirurgical, strict la indicatia neurochirurgului cu buna specializare in Chirurgia Spinala.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.