ciocuri pe coloana

22-03-2008
ioneluza
Nu este medic/terapeut
ioneluza
de 2 ani ma confrunt cu aceasta boala si mai nou am inceput sa-mi amorteasca mainile si picioarele.daca fac miscare nu am decat niste ameteli dar cand ma odihnesc ma simt mai bine.ce sa fac am fost diagnosticata si cu spondiloza cervicala nu stiu ce sa mai fac va rog urgent un raspuns ca am fost pe la medici si spun ca osul nu se mai reface asta e o sa am dureri toata viata mie personal nu prea-mi vine sa cred ca nu mai exista niciun remediu multumesc
22 comentarii
0
22-03-2008, ora 00:00
krina.b
Nu este medic/terapeut
krina.b
numai un medic neurochirurg se poate ocupa de acele amorteli la maini si picioare, nu inseamna sa te opereze ci un consult mai amanuntit.
0
23-03-2008, ora 00:00
ioneluza
Nu este medic/terapeut
ioneluza
multumesc mult, dar am fost si la un neurochirurg si la reumatolog.la reumatolog m-a pus sa fac unele miscari si le-am efectuat fara probleme si doctora a ramas uimita ca dupa radiografie coloana mea arata ca a unei femei de peste 70 de ani.in gluma m-a intrebat "nu cumva vi s-a incurcat filmul?"in mod sigur NUfolosesc indometacin seara, ma simnt bine pana a doua zi pe la pranz cand revin durerile si ametelile as fi interesata de un tratament naturist ca de celelalte m-am lamurit am facut cura cu gel de aloe vera si cu naturmin dar nu am nici-o ameliorare am 36 de ani!!!!!!!!!
0
23-03-2008, ora 00:00
terrara
Nu este medic/terapeut
terrara
am efectuat in aceasi zi 5 radiografii = coloana si calcaneu. rog un medic radiolog sa aprecieze daca am fost iradiata exagerat. va rog scuzati ca am scris aici, nu stiu unde sa ma duc asa ca am venit la boli ale oaselor.
0
25-03-2008, ora 00:00
ioneluza
Nu este medic/terapeut
ioneluza
stiu din proprie experienta ca radiografiile se fac la interval de 6 luni asa ca.dar mi s-a intamplat si mie sa fac mai multe in aceeasi zi.se spune ca nu e recomandat sa se faca asa multe dar..cum nu sunt medic.sanatate si cam tot ce ne inconjoara emit radiatii asa ca
0
27-03-2008, ora 00:00
sandric56
Nu este medic/terapeut
sandric56
SINGURUL TRATAMENT PENTRU CIOCURILE PE CARE LE AVEI ESTE FIZIOTERAPIE SI DUPA ACEA FACETI GIMNASTICA MEDICALA ADICA KINETOTERAPIE.NU POT SA CRED CA NU VA SPUS NICI-UN MEDIC CE TREBUIE SA FACETI.RUSINE PENTRU EI.
0
27-03-2008, ora 00:00
ioneluza
Nu este medic/terapeut
ioneluza
multumesc mult pentru raspuns A m uitat sa mentionez ca fac bicicleta medicala de 2 ani cate 40 min pe zi poate fi daunatoare?
0
24-05-2009, ora 07:52
camilia
Nu este medic/terapeut
camilia
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca este vreo clinica in Romania unde se trateaza ciocurile pe coloana prin terapia laser.
Multumesc mult
0
24-05-2009, ora 10:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Aceasta dorinta nu vi se poate realiza, deoarece:
- nu s-a inventat inca nicaieri in lume un asemenea tratament;
- acele "ciocuri" nu reprezinta cauza problemei ci doar un alt simptom al artrozei articulatiilor coloanei. Prin urmare nici un tratament nu se adreseaza direct "ciocurilor" ci artrozei inter-zygo-apofizare.
Este preferabil sa consultati un neurochirurg, eventual unul bine specializat in Chirurgie Spinala.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului (popular-vulgar, "labei piciorului").
0
25-05-2009, ora 07:51
camilia
Nu este medic/terapeut
camilia
Draga Domnule Uscatu,
Multumesc de raspuns, oricum sa stiti ca am gasit chiar straniu continutul lui, mai ales pentru zilele globalizarii actuale. Cu doar un click pe google, daca veti cauta "bone spurs laser therapy" veti fi socat in cate clinici se practica acest procedeu. Si in Ro a venit un grup de medici din Israel care au "treinat" medici romani in acest sens, nu stiam daca acestia si-au inceput practica sau nu.
Da, stiu ca este un efect, si nu o cauza, dar de multe ori putem ajuta bolnavii daca lucram si la cauza si la efect.
Multumesc oricum.
0
25-05-2009, ora 09:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Va raspund inca o data:
- "ciocurile" vertebrale nu se trateaza nicaieri in lume cu laser. De fapt ele nu se trateaza deloc, nefiind sursa problemei, ci doar un simptom, un efect al artrozei inter-zygo-apofizare.
- chiar daca, prin absurd, ar exista o motivatie a tratarii lor "cu laser", aceasta ar insemna un abord chirurgical anterior extensiv, cu laparotomie de cira 25 cm lungime, patrunderea la nivelul coloanei trecand pe langa toate organele interne si vasele mari (aorta, vena cava etc), cu toate riscurile de rigoare...si pentru ce??? De dragul de a folosi "laser-ul"?
- in cazul ""bone spurs laser therapy"" trebuie sa va ganditi la osteofite superficiale, care, la limita, ar putea fi tratate astfel.
- in general osteofitul nu este o problema intrinseca ci doar un efect al artrozei. Acest lucru trebuie bine constientizat.
- tot ceea ce tine de "laser" contine o doza mare de marketing.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului (popular-vulgar, "labei piciorului").
0
22-07-2009, ora 11:02
crysswald
Nu este medic/terapeut
crysswald
Ciocurile de la coloana se pot rezolva sa nu mai deranjeze niciodata, cat si orice durere produsa de si la coloana se poate face sa dispara pentru f multi ani, poate si pe viata daca respectati niste sfaturi simple.tratamentul nu este invaziv adik nu presupune operatii cu nici un instrument de taiere...
eu nu sunt medic sau cel ce rezolva coloane, sunt un muritor de rand care a avut mari probleme cu coloana si nu m-a putut repara nimeni cu nimic decat pe perioade forate scurte. vreau doar sa ajut pe cei cu probleme similare sa nu mai traiasca cu frica si cu durere. se poate duce o viata absolut normala daca suntem putin precauti dupa aplicarea acestei metode de tratament. sper sa va fie de folos.sanatate tuturor. -*


(*modificat de administrator)
0
22-07-2009, ora 13:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimati pacienti,
Osteofitele reprezinta doar un semn si nu cauza suferintei. Reprezinta doar o banala constatare radiologica si nici un tratament din lume nu li se adreseaza in mod direct.
Cauza directa a suferintei o reprezinta artroza inter-apofizara vertebrala, compresiunea discala sau canalul vertebral stramtat. Acestea se trateaza mult timp cu mijloace de tip fizical si doar in ultima instanta chirurgical, strict la indicatia neurochirurgului cu buna specializare in Chirurgia Spinala.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
11-12-2009, ora 10:44
stupina
Nu este medic/terapeut
stupina
D-le Cryssald sau draga forum, explicati metoda pe care a-ti folosito referitor la osteofite. Din cele relatate pe aceste saituri, toate sint apa de ploae. Am cerut analizarea si explicarea termenilor din R. M. N., pe intelesul oamenilor de rind.Nu dati raspunsuri fara sens si evazive Astept un raspuns concret si insotit de o mica explicare.
0
11-12-2009, ora 13:01
crysswald
Nu este medic/terapeut
crysswald
-* daca doriti mai multe detalii intrati pe site-ul nostru.nu dau linkul site-ului pt a nu incalca ceva politici dar gasiti pe youtube adresa. oricum se trateaza prin tehnici babesti ca sa zic asa... se rup ciocurile sau se pun discurile sau segmentele coloanei la locul lor. dureaza f putin si nu este tehnica nasa. omul nu este medic as putea spune ca ceea ce face el tine de vraci cunostinte medicale si termenii tuturor bolilor nu le cunoaste dar sincer...la rezultatele pe care le obtine prin tehnica aceasta...nu stiu ce ar mai avea nevoie sa stie

(*modificat de administrator)
0
11-12-2009, ora 14:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista, intr-adevar, o metoda de tratament numita "osteopatie", pentru elongatia coloanei sau "rearanjarea" vertebrelor, insa este aplicata de catre medici cu practica indelungata, eventual ortopezi cu opractica osteopata.
Niciunul dintre acesti osteopati nu incearca sa "rupa ciocurile", din noua motive: este profund riscant (risc de paralizie) si complet inutil, atata vreme cat aceste "ciocuri" nu constituie sursa suferintei vertebrale, ci doar martori radiologici tacuti ai artrozei vertebrale.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-12-2009, ora 21:56
crysswald
Nu este medic/terapeut
crysswald
aveti dreptate domn doctor...nu prea stiu eu cum si in ce fel se lucreaza...nu se rup ciocurile ci doar se rearanjeaza vertebrele..scuze...
0
13-12-2009, ora 18:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn "crysswald",
Este preferabil sa nu va pronuntati asupra "ruperii" acestor "ciocuri", din simplul motiv ca oferiti iluzii, motive de cautare nerezonabila, pacientilor aflati in situatia unor dureri vertebrale.
De multe ori aceste osteofite reprezinta o buna protectie impotriva unor hernii discale, iar "rearanjarea" vertebrelor poate constitui o manevra absolut periculoasa (risc de paralizie).
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-12-2009, ora 10:06
crysswald
Nu este medic/terapeut
crysswald
domn doctor, cu tot respectul...cred ca filmele de pe site-ul nostru spun tot...nu au existat plangeri din partea nuici unui pacient din cei 450 de pana acum numai pe raza jud constanta si nu numai. toti cei tratati prin aceasta metoda, ne suna si acum sa ne multumeasca... nu vreau sa par ingamfat sau ceva de genul, dar cred ca ceea ce face baiatul asta din om...nu se compara cu nici o alta metoda de tratament. nici macar chirurgical nu se ajunge la astfel de rezultate.parerea mea. si apropo..eu nu am absolut nici un interes din treaba asta deoarece eu nu castig nimic de pe urma acestor tratamente, decat poate multumire sufleteasca. eu am ales sa-i fac acestui om reclama drept multumire pt starea in care ma aflu acum. am semnat pe proprie raspundere ca refuz operatia, punandu-mi speranta in acest om. eh...acum incerc sa ajut la randul meu si atata tot. muncesc si eu ca tot omul nu-mi castig existenta din asta si nici nu as vrea sincer
0
29-08-2011, ora 01:08
maria brasov
Nu este medic/terapeut
maria brasov
Am 63 de ani si de aproape patru luni am o apasare in zona sternului, intre sani. am fost la cardiolog si mi-a spus ca nu am nimic la inima. am simtit acum o saptamana o durere ascutita, care a iradiat in sani, ca o linie. De atunci am si dureri bilaterale in sani, dar tot asa, ca o linie. Curios este faptul ca durerea apare la repaus si nu la efort. Nici la eforturi mari nu am dureri si nici greutate in respiratie.Am avut si perioade cand nu m-a durut, chiar si 10 zile.Uneori simt o usoara durere in omoplatul stang.Am facut radiografie la plamani si nu am nimic. M-am gandit la o costocondrita sau poate fi urmarea unei perioade tensionate?( atat psihic cat si de efort intelectual?)
0
28-01-2013, ora 14:07
maria brasov
Nu este medic/terapeut
maria brasov
am postat pe acest site o intrebare in august 2012 si nu am primit inca nici un raspuns. sper ca nu este o problema prea grava..va multumesc
0
09-03-2013, ora 20:13
Monica68
Nu este medic/terapeut
Monica68
Am niste dureri groaznice de spate care imi provoaca si stari de voma, nu mai stiu ce sa fac.Am luat diferite medicamente antiinflamatoare, ungvente si tot degeaba.Daca stiti alt tratament contra ciocurilor de pe coloana va rog sa-mi spuneti.
0
09-03-2013, ora 23:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista nici un tratament imaginabil pentru aceste 'ciocuri', din simplul motiv ca ele nu se trateaza niciodata, neavand legatura cu originea suferintei.
Aceste 'ciocuri' reprezinta doar o modalitate de auto-protectie a organismului, pentru stabilizarea unei articulatii afectate de artroza.
Daca, prin absurd, s-ar incerca (desi ar fi imposibil) inlaturarea acestor 'ciocuri', coloana vertebrala ar deveni instabila, provocand paralizie imediata.
Problema este cu totul alta, constand in sindromul compresiv lombar (hernie de disc, stenoza canalului vertebral, artroza zygo-apofizara etc).
Prin urmare, se impune un consult la neurocchirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: