Cipralex, cat de bun este? | Forumul Medical ROmedic

Cipralex, cat de bun este?

05-06-2012
phiX174
Nu este medic/terapeut
phiX174
Salutare tuturor. Sunt relativ nou pe acest forum si as vrea sa va impartasesc si povestea mea (mai pe scurt, ca sa nu plictisesc).

Am 29 de ani si de 7 ani de zile ma lupt cu anxietatea generalizata + atacurile de panica, mai precis din 2005. Neavand cine sa ma indrume la inceputul acestor stari, am recurs la medicatie.
Am stat internat sub observatie medicala in vara anului 2005, urmand pe rand tratament cu Fluoxetinum (Prozac), Ziprasidonum (Zeldox) [din cauza caruia am avut niste socuri cardiace foarte neplacute, din cauza carora am crezut ca mor], Carbamazepina - nici un singur medicament din cele enumerate nu au dat nici un rezultat! In scurt timp, prin amabilitatea unui medic, am urmat un tratament intensiv cu Paroxetinum (Seroxat), in urma caruia mi-am revenit aproape complet, catre normal.
Dupa anumite sugestii date de un alt medic, dupa 2 ani am renuntat la acest tratament cu Seroxat si am inceput mai usor cu Sertralinum (Asentra). Simtindu-ma din ce in ce mai rau, in vara anului 2008 am fost nevoit sa ma reinternez, pentru a reface tranzitia catre Seroxat.

Mi-am revenit foarte bine, iar pana acum o luna nu am mai avut nici o problema, cand iar am inceput sa simt o stare anxioasa destul de puternica ( la care mai adaugam si afurisitele de atacuri). Am fost nevoit sa renunt din nou la Seroxat, si sa trec (tot sub observatie) pe Escitalopramum (Cipralex).

In momentul de fata am 14 zile de cand iau cate 15 mg pe zi, si nu simt nici cea mai mica imbunatatire a starii generale. Dimineata ma simt cel mai rau, sunt foarte somnoros si ametit. Seara mai folosesc si Depakine (150mg) tot la sugestia medicului.
Totusi, intreb, pentru ca sunt destul de panicat de faptul ca incepand de saptamana viitoare va trebui sa-mi reincep serviciul (de la care am lipsit o luna), si inca nu ma simt bine.

Mai exista cineva pe aici caruia acest medicament nu i-a dat nici un rezultat?

Multumesc.
31 comentarii 12 ÃŽnainte ›
0
05-06-2012, ora 18:02
alecsiaadina
Nu este medic/terapeut
alecsiaadina
buna!
pt. anxietate si atacuri de panica ai primit atatea medicamente? Intreb pt. ca si eu am trecut prin asa ceva dar nu am primit de la medic decat 2 tipuri de medicamente pe care le-am luat unul 6 luni si celalalt inceput o data cu primul si l-am luat inca trei luni. Acum sunt bine si am scapat de anxietate si atacuri. Mai apar fff. rar dar acum stiu ce este si nu mai sunt gata sa chem salvarea. Astept sa imi spui cum te simti si daca doresti mai multe detalii poti sa-mi ceri.
1
05-06-2012, ora 18:07
phiX174
Nu este medic/terapeut
phiX174
Da, adevarul este ca am "testat" o gramada de medicamente pana am ajuns sa gasesc unul care sa mi se potriveasca. Dar dupa atat timp, nu si-a mai facut efectul si am trecut la Cipralex. In momentul asta sunt foarte ametit si as dormi in continuu. chestie care nu as vrea sa mi se intample.

Eram mai mult curios cam cat de bun este acest Cipralex, si cata lume si-a redus simptomele utilizandu-l. Mersi de raspuns!
0
05-06-2012, ora 19:38
alecsiaadina
Nu este medic/terapeut
alecsiaadina
nu am luat aceste medicament, asa ca nu stiu cat de bun este, am luat doar anxiar 6 luni o tableta dimineata si valdoxan o tableta seara, atat, dar la mine si-au facut efectul f.bine.
Mai astept vesti bune de la tine si multa sanatate!
0
08-06-2012, ora 15:27
m.m 1968
Nu este medic/terapeut
m.m 1968
...buna ziua! Pot spune ca am avut o perioada in care nici un medic nu stia ce am. Am ajuns si la un psihiatru care mi-a prescris cipralex, in primele saptamani parca eram un zombi, imi era rau, ameteam, aveam dureri de cap, greata, vedeam incetosat..acum am 1 luna de cand il iau..nu pot spune ca ma simt mai bine dar se pare ca problema mea este legata de niste paraziti intestinali pe care i-am descoperit ieri, toate aceste simptome le aveam de la acesti pacatosi...si cand te gandesti ca eu fac tratament pt depresie..anxiatate iar cauza era alta...infestare cu oxiuri.
0
08-06-2012, ora 16:20
phiX174
Nu este medic/terapeut
phiX174
Multi dintre noi am facut Oxiuraza, dar totusi nu stiu sa genereze asa probleme mari. Din cate tin minte paraziteaza intestinul gros... parca!
0
11-06-2012, ora 20:49
ela1304
Nu este medic/terapeut
ela1304
Buna! Eu iau Cipralex (10 mg) de aproape 2 ani si pot spune ca a avut un efect benefic asupra starii mele de sanatate înca din primele zile de administrare. Problema mea majora este ce se va întampla dupa ce voi înceta tratamentul, pentru ca am auzit de multe cazuri în care problemele de anxietate si atacuri de panica - pe care si eu le-am avut - nu dispar complet, ci e foarte posibil sa reapara dupa un timp.:(((
0
11-06-2012, ora 22:33
phiX174
Nu este medic/terapeut
phiX174
Se pare ca dupa 20 de zile de tratament, mi s-au redus simptomele in proportie de 50%. Inca ma mai simt nasol in unele perioade ale zilei, dar per total ma pot "misca" mai bine. Dar (bineinteles ca exista si un "dar")... cand ies pe afara, dupa 10 - 15 minute sunt ametit rau de tot, plus ca mi s-a redus consistent pofta de mancare (si fizic si psihic).
Astept sa vad cum vor mai evolua lucrurile in zilele urmatoare...
0
17-06-2012, ora 21:13
phiX174
Nu este medic/terapeut
phiX174
...mda! Si dupa cateva zile, iar am inceput sa ma simt rau! Atacurile aproape au disparut (sau sunt de mica intensitate), in schimb anxietatea este foarte foarte puternica! Am reusit sa fac fata unei zile de munca, nu stiu ce o sa fac saptamana asta. Cu Dumnezeu inainte... :(
0
17-10-2012, ora 10:14
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Buna ziua!
Eu iau anafranil, varianta mai "ieftina" a Cipralexului, si pot spune ca nu ma simt bine deloc, sunt in tratament de 5 zile si simt o stare de agitatie, nicidecum de liniste..
1
19-10-2012, ora 16:54
dr carlogogorita
Identitate neconfirmată
dr carlogogorita
Buna ziua. Vreau sa-i anunt pe cei care doresc sa probeze medicamentul homeopat sedativ PC. Este produs in laboratoarele Boiron din Franta si nu este scump. Se foloseste in stari de anxietate, emotivitate accentuata, iritabilitate, tulburari de somn. Doza uzuala este 2 comprimate de 3 ori pe zi cu 1/2 inainte de masa. Comprimatele se tin sub limba pana se topesc.
0
06-12-2012, ora 19:48
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Salut phix,


Iau si eu de 8-9 luni cipralex, dar eu prima luna l-am luat concomitent cu rivotril, 1 cpralex si 1/2 rivotril. Cert este ca dupa ce am terminat rivotrilul ( sau cum s'o numii ), au inceput sa-mi revina starile de rau care m-ai mai tinut aproape de 1 luna, nu cu aceasi intensitate dar au fost.

La mine cipralexul si-a facut efectul cam dupa 2 luni, spun asta pentru ca in prima luna am fost informat ca rivotrilul a fost baza. Acest rivotril mi l-a dat pentru asi face mai repede efectu si a nu resimti posibilele reactii adverse ale cipralexului.

Am mai citit ca la nele persoane cipralexul si-a facut mult mai repede efectul, acum depinde si de persoana, poate la tine isi face mai repede pentru ca esti "veteran " in aceasta afectiune :)
0
08-12-2012, ora 08:57
carlo_ro
Nu este medic/terapeut
carlo_ro
Buna ziua,
Si eu am intrerupt cipralexul dupa aproape 2 ani de zile acum 3 luni si starea de axietate si depresie a aparut iar,
am ajuns la concluzia ca nu voi scapa de medicamente antidepresive toata viata, dar macar sa ma simt bine si in timp sa cauzeze alta boala sau cine stie ce efecte adverse.
De la cipralex m-am simtit bine peroada de adaptare de vreo 2 saptamani a fost grea apoi este bine.
0
31-12-2012, ora 08:58
phiX174
Nu este medic/terapeut
phiX174
Dupa 6 luni de liniste, iar au reaparut problemele. Dureri de cap, ameteala, nesiguranta si o stare accentuat depresiva. Nu este ok Cipralexul pentru mine, ma simteam mult mai bine pe Seroxat.
0
31-12-2012, ora 11:31
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
buna phix174, eu sufar de 10 ani de aceasta problema si la fel ca tine nimeni nu m-a indrumat sa merg nicaieri si m-am infundat de calciu si vitamine la spusele medicului de fam
dar in final am ajuns la psiholog de 2 luni si pot spune ca, cit de cit incep sa prinda contur viata mea
tine-am sati spun ca in toti acesti ani a fost o batalie intre moarte si mine
asa asemui eu aceste stari teribil de rele care m-au distrus si, nu ma lasat sa ma bucur de nimic
si cu toate acestea traiesc si niciodata nu am sa iau tot felul de medicamente
sfatul meu este sa faci renunti la aceste ;droguri care nu iti va face bn niciodata, si mai bine incepe o cura cu ceaiurile
MARIEI TREBEN SUNT FOARTE BUNE
ACUM DE CEVA TIMP AM INCEPUT SI EU SI CRED CA SUNT FORMIDABILE DEOARECE IN PARALEL CU SEDINTELE SE SIMT SCHIMBARi
trebuie sa avem rabdare si credinta aceste minunate plante ne rasplatesc
eram confuza, si nici nu ma mai interesa deoarece parca asteptam sa mor
pentru pleurezia care am avut-o m-am tratat cu ceai de coada calului
in prezent ma confrunt si eu cu probleme de sanatate care amplifica starile de anxietate
am aflat de acest diagnostic singura si mi-am dat seama ca eu de 10 ani am aceste stari
am acceptat pina la urma ca am aceasta problema si acum incerc sa imi revin
stiu ca nu sunt singura ca suntem multi anxiosi si panikati si inca ceva am scapat de teama de moare
deci sunt pe drumul bun
asa ca, in loc sa va indopati de pastile care la un moment dat va va termina de tot, mai bine folositi plantele
cu incredere si rugati-va si nu uitati ca Dumnezeu este cel ce ne poate aduce inapoi si care ne va scapa de tot acest rau
cu respect VERONICA
0
31-12-2012, ora 14:27
carlo_ro
Nu este medic/terapeut
carlo_ro
Eu nu a-si intrerupe medicamentatia fara indrumarea medicului. Am ajuns la concluzia ca fara ele nu merge si imi pun speranta ca intr-o zi voi fi vindecat si voi renunta la ele.
Bafta tuturor si un An Nou Fericit si mai bun.
0
31-12-2012, ora 19:15
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
ok nici eu nu am spus sa se intrerupa medicatia fara acordul medicului, din contra sa le spuneti medicilor
dar eu m-am referit la cei care stiu deja ca au luat antidepresive, au renuntat la ele in timp au revenit simptomele cu mult mai intense.
deaceea va spun tuturor care sunteti anxiosi daca nu ati aluat pina acum medicatie sa n-o faceti
parerea mea
se poate sa ne revenim si pe alte cai
si nu cred ca nu este tratabila aceasta numita boala
ba din contra
daca s-au facut cercetari si a ajuns ca si boala [cancerul ]sa fie invins, atunci si aceasta anxietate poate fi tratata bineinteles si cu ajutorul psihologilor
si a minunatelor plante care sunt lasate peacest pamint DE DUMNEZEUL NOSTRU
POATE MA JUDECATI, DAR SA STITI CA NU MA VOI SUPARA SI DE O VETI FACE
EU VA DORESC MULTA SANATATE
1
20-04-2015, ora 13:24
Geanina2015
Nu este medic/terapeut
Geanina2015
Buna Ziua,

Este prima data cand scriu pe un forum si o fac in speranta ca voi ajuta pe altii.Eu nu am avut "sansa " sa citesc ceva bun pe nici un site legat de aceste probleme si acest Cipralex.In Iunie 2014, am inceput sa simt un nod in gat, apoi urmatoarea zi s-a declasat adevaratul atac de panica (batai ale inimii, anxietate mare, etc).Slabisem 10 kg in 3 saptamani (sub pretextul ca ma voi ineca daca mananc), fiind de fel o fire activa, ajunsesem sa am teama de a sta singura in casa, ma simteam obosita, mi-era teama sa dorm, toate starile negative urmate de acele batai groaznice de inima.La un moment dat, dupa lungi controale medicale, am ales sa merg la un psihiatru.Si de aici.vorbim despre Cipralex.Evident mi-a prescris cipralex si anxiar (cel din urma doar cand fac atac de panica).Stiti care a fost cel mai greu moment??Decizia de a le lua.Prietenii imi spuneau ca voi ramane dependenta, pe forumuri imi oboseam ochii asteptand sa primesc macar o informatie pozitiva, dar in zadar.O singura persoana m-a convins sa le iau cu urmatoarea fraza: "Daca un drogat reuseste sa se lase de droguri, tu nu reusesti sa scapi de o pastila"?Aceea a fost ziua primei pastile.Recunosc, mi-a fost rau primele 2 zile (voma, intepaturi ale mainilor).Anxiar?Am luat doar de doua ori din momentul acela (la o prima petrecere dupa aceasta etapa a mea, fiind prea mult zgomot mi-a creeat o panica si la despartirea de iubitul meu).Mai pe scurt pe mine M-A AJUTAT.Am doua luni de cand am renuntat definitv la tratament, iar eu sunt omul de dinainte.Ce m-a facut sa scriu?Impresia ca oamenii se regasesc aici doar cand le este rau, uitand sa revina si cu lururi pozitive, pt ca nu ne mai pasa!

Daca pot ajuta candva pe cineva, adresa mea de email -* p.s. Nu sunt nascuta in 66, conform mail :)

(*modificat de admin)
1
21-04-2015, ora 09:31
carlo_ro
Nu este medic/terapeut
carlo_ro
Da comfirm Cipralexul este un medicament bun pentru atacuri de panica si depresie insotita de anxietate, poate un pic cam slab dar bun daca doctorul stie sa administreze dozajul corect.
0
21-04-2015, ora 17:16
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Pt mine paroxetina are mai puternic efectul decat cipralex, totusi mi se pare un medicament slab..
0
19-01-2018, ora 19:41
costelholospin
Nu este medic/terapeut
costelholospin
Imi spune si mie cineva logica pretului mai scump aproape dublu al cipralexului faxa de seroxat daca cel dintai nu ar fi mai performant ? Stiu multe cazuri in care Seroxatul si dupa 2, 3 cure in decurs de cate 2, 3 ani a fost foarte bun a echilibrat pacientul respectiv dar peste cateva luni sai un an doi boala a recidivat pe cand cei care sau tratat cu cipralex marea majoritate nu au ma avut simptome recurente niciodata.
1
18-03-2018, ora 00:39
Olivia123
Nu este medic/terapeut
Olivia123
Buna, am luat si eu Cipralex timp de un an si si-a facut efectul foarte repede si bine. Din pacate la un moment dat a incetat sa isi mai faca efectul iar acum iau Seroxat care si acesta este foarte bun.
0
25-07-2018, ora 15:02
NDM
Nu este medic/terapeut
NDM
Bună tuturor, de cateva luni tot citesc forumuri despre anxietate iar azi e prima data cand m.am hotarat sa scriu.Nu am inteles de ce am ajuns in situatia asta, care a fost cauza care a declansat toata nebunia in care ma aflu, idea e ca dupa multe analize, tomograf la cap, ekg.uri nenumarate, ecografii...am ajuns la psihiatrie fiind diagnosticata cu depresie anxioasa.iau cipralex si anxiar la nevoie, am zile si bune dar si rele, cele rele fiind iinsotite de tremuraturi si agitatie, de dureri in piept, amețeală, nici de copil nu ma pot ocupa cum at trebui.mentionez ca iau tratamentul de 4_5 luni si merg si la psihoterapie o data pe luna.daca e cineva care a trecut prin starile de mai sus va rog dati.mi cateva sfaturi poate reusesc sa ma vindec mai repede cu ajutorul vostru pt ca imi doresc din tot sufletul sa fiu cea de dinainte.multumesc si va doresc sanatate.
0
07-11-2018, ora 17:48
Anca@11
Nu este medic/terapeut
Anca@11
Buna, Olivia cum si a facut treaba cipralex?Ametesc zilnic si stres maxim.De azi iau o jumatate de cipralex si o jumatate de rivotril.Oare imi voi reveni vreodata?Sanatate tuturor!!!
0
11-11-2018, ora 21:12
zaress
Nu este medic/terapeut
zaress
Da Olivia!
Cu cipralex trebuie sa ai rabdare pana sd invata corpul, saptamanii sau luni. Depinde de om
0
07-02-2019, ora 18:48
Alecs321
Nu este medic/terapeut
Alecs321
Am luat Cipralex pentru anxietate accentuata si mici atacuri de panica in doua transe. Prima oara oara timp de 3 luni iar a doua oara timp de 6 luni. Efect pozitiv vizibil dupa 2-3 saptamani in ambele cazuri. Administrat 1 tableta (10mg) impartita in doua, dimineata si seara insotit de Rivotril (0, 5mg) acesta fiind eliminat treptat dupa 5-7 zile. Din pacate simptomele au revenit dupa 2-3 luni de la incetarea tratamentului. Mai incerc la psiholog, poate mai aman inceperea unui nou tratament medicamentos.
1
22-06-2020, ora 21:54
yvona67
Nu este medic/terapeut
yvona67
Buna tuturor! La sfârșitul lunii decembrie am început sa ma confrunt cu niște amețeli de echilibru, stare de instabilitate și presiuni in cap. Am mers la neurolog după care am făcut CT craniu care a ieșit bine și am presupus ca e gripa. Amețelile au devenit o stare permanenta și începând cu luna Ianuarie am început sa am dureri in piept și amorțeli mâini, picioare, contracții de mușchi, tremor, o stare depresiva permanenta, sentimentul ca o sa mor, sensibilitate la lumina, urina cu mucus, nu puteam sa dorm, n-am avut pofta de mâncare timp de 3 săptămâni.. Toate analizele au ieșit bine, dar aveam impresia ca sunt un om bolnav și ca doctorii nu își dau seama. A devenit o stare continua de disperare, corpul și creierul erau Intr-o continua alerta și nu puteam sa ma mai controlez. Am mers la psihiatru care mi-a dat tratament un cipralex de 10 mg dimineața si jumătate de anxiar la nevoie, atunci când simptomele deveneau insuportabile (pe care le-am luat 2 luni jumătate zilnic) pana a început sa își facă efectul cipralexul și după doar la nevoie, pentru somn luam o treime de trittico in fiecare seara ( dacă găsiți un alt înlocuitor e foarte bine) mie mi-a mers bine cu asta, la care am renunțat după 2 luni și după am reușit sa adorm fără el. Dupa 4 luni am reușit sa renunț de tot la anxiar, ceea ce mi s-a părut destul de greu. In prezent am rămas doar cu o pastila de cipralex dimineața și termin a 6-a luna de tratament. Ma simt aproape ca înainte, am o stare foarte buna in permanenta, dar mai sunt momente in care am mici pulsații la nivelul capului și stare de somnolenta, dar încerc sa nu le bag in seama și dispar destul de rapid. Secretul In perioada asta e sa conștientizați ca aveți o problema cu sistemul nervos și nu alte boli și sa aveți răbdare sa își facă efectul cipralexul nu sa Renunțați la el când va simțiți mai bine sau pentru ca nu își face efectul destul de rapid. Pentru cine trece prin asta știe ca e o perioada crunta.. Somnul si sportul sunt elemente destul de importante spre vindecare. De asemenea eu am renuntat la cafeaua cu cofeina pentru ca nu ma ajuta, dar am înlocuit-o cu cea fără cofeina si nu mai am probleme, la fel și alcoolul, nu face decât sa înrăutățească starea.. Scriu aceste lucruri pentru ca eu in primele luni căutam cu disperare aceste informații. Cu timpul va trece, trebuie doar sa aveți încredere. Numai bine va doresc! :)
0
14-09-2020, ora 10:55
Binu71
Nu este medic/terapeut
Binu71
Buna.Eu sunt in a treia saptamana cu escitalopram.10mg.jumate seara si jumătate dimineata.si combinat cu bromazepam jumate dimineață la nevoie jumate si la pranz.si una seara.
Tot ce pot sa spun esre ca ma asteptam sa isi faca efectul mai repede.sau trebuie sa mai astept?Am inca simptome rele.obosesc repede.nod in gat.si ma pierd..medicul meu mi.a spus sa am rabdare.dar daca escitalopramul nu e pt.mine?De miercuri intru in a patra saptamana si nicio inbunatatire.
1
25-09-2020, ora 10:27
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Cipralex/escitalopram e un antidepresiv ce isi face efectul mai repede decat altele. Cu toate acestea, la 4 saptamani de tratament la 1 din 4 pacienti inca nu se obtine un efect.
E important sa urmezi in paralel si sesiuni de psihoterapie pentru a reduce simptomele tale si pentru a preveni recaderile

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
0
09-06-2021, ora 12:20
Frumu
Nu este medic/terapeut
Frumu
Bună ziua! Iau Cipralex 1 pastilă dimineață de 3 luni de zile și în continuare mă confrunt cu dureri de cap mai mult pulsații prin diferite părți ale capului, stare de vomă, însă nu vomit, amețeli. Din experientele voastre e corect dojajul? Am început cu 1/2 pastilă Cipralex 5 zile apoi 1 pastilă iar la nevoie iau 1/2 anxiar, dar mi se întâmplă să iau Anxiar undeva 1 data pe săptămână.
0
22-11-2021, ora 01:53
An82
Nu este medic/terapeut
An82
După 15 ani starea de anxietate si atacurile de panica au revenit...nu mi am dat seama la început, este adevărat că în acești ani mai aveam cate un mic atac de panica care se rezolva cu sanax o.25 si totul era ok. Acum am realizat tarziu din pacate si situația este destul de rea doar ca acum stiu ce inseamna ( deci frica este de două ori mai mare)
Atunci nu stiam nimic si cand eram dejea într-o stare gravă am mers la un psihiatru. Am luat Xeroxat trei săptămâni in care care am simțit că mor din cauza lui, apoi mi a dat Cipralex ( in jur de 6-7 luni )am mers la psiholog dar cel mai important si cred ca intr-adevar face minuni, am făcut mai multe ședințe de acupunctură. Va sfătuiesc să încercați cu incredere acupunctura chiar face minuni. Momentan sunt într-o situație in care nu am cum sa fac acupunctură si voi accepta un tratament cu medicamente. Cine a reușit si prin alte metode poate ne împărtășește experienta. Va doresc multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns
31 comentarii 12 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul