Cipralex dependenta - solutii alternative

14-05-2008
prolyx
Nu este medic/terapeut
prolyx
Salut,

Am folosit timp de cateva luni cipralex pentru combaterea starii de panica, depresii, anxietate. A functionat, insa acum am renuntat si acestea au revenit, si chiar mult mai pronuntate.
As dori sa stiu dc acesta este un efect secundar al folosirii acestora(dc da.. dupa ce interval de timp ar putea trece aceste efect), iar dc nu as dori sa stiu dc exista un alt tip de tratament care sa nu provoace dependenta.

Multumesc anticipat!
507 comentarii 12 ..... 16 17 Înainte ›
0
15-05-2008, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
Nu, starile acestea nu sint nici efect secundar al cipralexului, nici nu semnifica dependenta de acest medicament. Asta este boala dv; ati facut tratament, a fost mai bine, ati intrerupt tratamentul, dupa un timp simptomele au revenit. Ca si in hipertensiune: avem tensiunea mare, luam medicamente, scade, renuntam la ele, revine la aceleasi valori mari. Asta nu inseamna ca sintem dependenti de medicamentele de tensiune, ci ca avem o problema cronica care necesita tratament pe termen lung. Din pacate, tulburarile de anxietate fac de multe ori asta: cedeaza la tratament, revin fara. Sfatul meu este sa mergeti din nou la psihiatru, daca cipralex a fost eficient, o sa vi-l prescrie tot pe acesta. Pentru inca o tura de citeva luni de ex, apoi il intrerupeti din nou. E posibil sa nu mai reapara problemele. O alta idee este sa incercati si psihoterapie in paralel cu tratamentul Este eficienta si dureaza putin in cazul acestei tulburari.
Multa sanatate,
Dr. Ileana Constantin
Medic rezident psihiatrie
0
20-05-2008, ora 00:00
mariacotoi
Nu este medic/terapeut
mariacotoi
Buna ziua, PROLYX! Incearca psihoterapia cognitiv-comportamentala sau pe cea pozitiva ca si solutie la situatia in care te afli. Daca ai noroc si vei da peste un psihoterapeut bun, nu vei mai avea nevoie cu siguranta de medicamente. acestea nu fac decat sa trateze simptomul si nu cauza care a declansat acel simptom pe care il ai: panica, depresie, anxietate. Iti urez mult noroc si sunt convinsa ca vei reusi sa depasesti acest obstacol si iti vei trai viata cu bucurie, asa cum meriti. Indrazneste!
0
23-07-2008, ora 00:00
Areidamar
Nu este medic/terapeut
Areidamar
Buna ziua.
As avea nevoie de niste raspunsuri, in masura in care este posibil.
In urma cu 5 ani au aparut problemele (si au mers pana intr-acolo incat nu mai puteam iesi din casa), iar timp de 3 ani acestea au ramas nerezolvate. Pana am apelat la un psihiatru. Sufar de atacuri de panica cu agorafobie. Initial medicul mi-a prescris o tableta (10mg) de Cipralex pe zi, insa cum aceasta nu avea niciun efect, a marit doza la doua. Si cu aceasta doza mi-am recapatat viata normala dinaintea celoc 3 ani. Deci am urmat acest tratament circa un an si jumatate. Insa la un moment dat, in urma unor probleme intestinale, am fost internata in spital, iar medicul de acolo mi-a spus sa reduc tratamentul la 10mg. Mi-am spus ca poate chiar era momentul sa incep sa le raresc, treptat. Ajunsesem la 1 tableta la 3 zile. Insa de cateva luni, atacurile de panica au revenit, nu la fel de severe ca inainte, insa inevitabil ma tem sa nu reintru in acel cerc vicios si dureros.
Va rog respectuos sa-mi spuneti ce e de facut, daca sa continuu cu Cipralex de 2 ori pe zi, daca trebuie sa schimb tratamentul. Oare nu este daunator s-o tin la infinit in tratamentul acesta? Dar, in mod evident, daunator este si fara el.
Va multumesc si va doresc multa sanatate
0
29-01-2009, ora 12:20
Mladen
Nu este medic/terapeut
Mladen
Este posibil ca cipralexul sa provoace disfunctii sexuale?dar arketisul?mi s-a prescris arketis si nu l-am luat, am auzit ca cipralexul este mai bun, chiar si in cazul reactiilor adverse
0
02-03-2009, ora 19:02
dofty
Nu este medic/terapeut
dofty
Buna Mladen
Referitor la intrbarea dvs. pot sa va spun ca suport tratament cu cipralex de aprox 2 ani, intradevar la inceput au existat cateva reactii adverse cu privire la partea sexuala dar apoi totul a fost ok, pot spune ca acest medicament dupa un anumit timp este chiar benefic pentru disfunctiile sexuale dat fiind faptul ca asa cun stim anxietatea si depresie au efecte negative asupra sexului.
Daca doctorul psihatru l-a prescris, luati-l cu incredere, va spun ca va schimba viata, totul e sa aveti rabdare.
Succes
0
02-03-2009, ora 19:05
Mladen
Nu este medic/terapeut
Mladen
Mersi dofty.O sa iau arketisul, ca nu maipot.am incercat ceva naturist dar nu prea a mers.acuma trebuie sa merg pe cevachimic ca n-am ce sa fac.anxietatea m-a afectat si fizic, ma doare coloana si imi amortesc degetele, picioarele, mainile.cred ca suferinta din iubire este cea mai grea suferinta posibila.cand stii ca ai avut pe cineva ataia ani si ti-a scapat printre degete.
mersi, numai bine
1
05-04-2009, ora 21:53
vladu1975
Nu este medic/terapeut
vladu1975
Salutare! Am fost si eu diagnosticat cu atacuri de panica/tulburare anxioasa paroxista...ceva de genul asta. medicul psihiatru mi-a dat tratament cu Cipralex si Xanax si mi-a spus ca s-ar putea vedea ceva imbunatatiri ale starii de sanatate in aprox 1 luna. Vroiam sa stiu daca intr-adevar Cipralexul este bun de ceva? Mersi mult.
0
25-04-2009, ora 23:50
LAVYNIA
Nu este medic/terapeut
LAVYNIA
buna!eu folosesc cipralex de cateva luni si pot sa va spun ca e foarte bun.luati-l cu incredere.eu am diactonsticul tulburare anxioasa si depresie.si ma chinui cu aceasta boala de 7 ani.oricum inbunatatiri sunt, ma simt mult mai bine decat inainte(nu puteam face absolut nimic, eram tot timpul agitata, obosita, imi amorteau mainile si picioarele, atacuri de panica si multe.)acum pot sa ma ocup si eu de copilul meu de 8 ani care are nevoie de ajutorul meu la scoala, ma pot juca, cu el.sunt mult mai fericita acum.singura mea problema ar fi ca nu ma pot scapa de tratamentul dat de psihiatrul meu (cipralex si lexotan acum ).Va rog mult cine poate sa-mi spuna cum pot scapa de acest tratament care este bun dar eu nu mai rezist de atatia ani cu medicamente zilnic.Va multumesc
0
20-05-2009, ora 18:19
Eu1952
Nu este medic/terapeut
Eu1952
buna seara.am mai scris pe mai multe forumuri pov mea.si eu sufar de depresie si atacuri de panica.am fost la primul psihiatru si mi-a dat fevarin si meprobamat si nu am putut sa le iau mai mult de 3 zile.acum am fost la alt psihiatru la o d-na care mi-a dat cipralex dar mi-e frica sa le iau pt ca am ramas cu sechele de la prima tura cand mi-a fost rau de am crezut ca mor.am citit de la voi cei care luati si din cate vad voi va simtiti bine de la el.ceea ce vreau eu sa intreb: nu ati avut reactii de nici un fel de la el?adika transpiratii varsaturi, batai de inima?adika astea oricum sant provocate de atacurile de apanica dar nu au fost mai intense cumva?eu asa am patit la prima tura de medicamente.de aia nici nu le-am mai luat.multumesc!
1
20-05-2009, ora 23:34
LAVYNIA
Nu este medic/terapeut
LAVYNIA
ptr karina

buna seara, eu nu am simtit ceea ce tu ai spus, dar in prospect scrie ca pot aparea aceste efecte adverse si ca vor disparea cu timpul.ar trebui sa discuti cu dr tau psihiatru de aceasta problema.apropo...din ce oras esti? daca esti din timisoara iti pot recomanda un psihiatru bun.si ce diagnostic ti-a pus?eu i-au cipralex de cateva luni si ma simt f bine de la ele.
0
20-05-2009, ora 23:45
LAVYNIA
Nu este medic/terapeut
LAVYNIA
am uitat sa mentionez ca aceste reactii( transpiratii, varsaturi si batai de inima) sunt atacuri de panica iar aceste reactii le aveam si eu inainte la inceputul tratamentului, aveam impresia ca nu voi mai scapa de ele niciodata.asta a fost acum 7 ani si pe atunci faceam tratament cu xanax.oricum trebuie stiut ca aceste depresii nu dispar asa usor si nici singuri nu reusim, trebuie un pic organismul ajutat cu medicamente sa se linisteasca, dar asta numai cu timp si rabdare si sa ai incredere in tine ca vei reusi sa le depasesti.totul depinde de tine sa te poti controla si daca nu poti trebuie sa inveti si sa-ti spui tot timpul ca nu e nimic grav si ca va trece.ca e o lipsa de calciu ( eu asta imi spuneam in gand) si pe cat posibil daca ai putea sa nu bei cafea si cola deloc ptr ca si asta te agita si faci atacuri de panica.numai bine, sanatate.
0
21-05-2009, ora 06:50
vladu1975
Nu este medic/terapeut
vladu1975
Salutare! Ca tot intrebasem de Cipralex. Am inceput tratamentul cu Cipralex cam acum 1 luna dar dupa cateva zile am avut niste stari de am simtit ca mor...Asa ca...nu am mai continuat...De vreo saptamana, la sfatul medicului psihiatru (pt. ca am tulburare de panica, zice medicul), am inceput tratament cu Zoloft solutie si Anxiar. Cateva zile parca eram ca nou, dar acum ma aflu in perioada critica in care apar diverse stari cica normale pt. inceputul tratamentului (batai slabe de inima, tremuraturi, ameteli, inghitit in sec...). Am vb cu medicul psihiatru si mi-a spus ca nu sunt decat cateva reactii adverse normale la inceputul tratamentul dar vor trece. Cam dupa 1 luna 1 1/2 luna voi incepe sa simt ameliorare...Asa ca...ii dau inainte pt ca asa cum spunea si Lavynia, organismul trebuie ajutat putin mai ales ca am aflat ca nu este vorba decat de un dezechilibru de substante in creier...:D. sa ne auzim cu bine!
0
21-05-2009, ora 08:51
Eu1952
Nu este medic/terapeut
Eu1952
va multumesc pt raspunsuri si incurajari.lavinia sant din suceava si aici sant medici buni numai ca tratamentul si mai ales medicamentele in sine nu se potrivesc la fiecare organism.diagnosticul a fost episod depresiv cu atacuri de panica.am sa incerc totusi cipralexu ca am inteles ca sant bine tolerate de organism si ca e unul din cele mai bune med ptr asa ceva.bune!ca nici unu nu e bun, dardin ce am citit f p[utini au av reactii adverse.lavinia dar tu ai luat cipralex?
cum te-ai simtit de la el?iar ptr vladut o intrebare:ce doza de cipralex ti-a dat?mie mi-a dat de 10 mg sa-l iau asa:primele 4 zile cate o jumate de pastila dim iar din a 5 a zi cate una dimineata.na, oi vedea.sper sa nu mor.vb laviniei tre sa ne ajutam si noiu organismul!
2
21-05-2009, ora 08:55
vladu1975
Nu este medic/terapeut
vladu1975
La fel si mie, tot 10 mg dar in primele 6 zile cate o jumatate de pastila si apoi una intreaga. Insa eu am avut niste reactii adverse destul de urate...poate daca aveam taria necesara sa rezist, poate ar fi trecut, dar...ma simteam mult prea rau. oricum, asa a reactionat al meu organism la Cipralex. Nu este neaparat necesar ca alte organisme sa reactioneze la fel...
0
21-05-2009, ora 09:03
Eu1952
Nu este medic/terapeut
Eu1952
mai vladut asa am patit eu in cealalta tura cu fevarinu si meprobamatu.ori a fost doza prea mare ori n-am av eu rabdare ori m-au luat atacurile mai tare numa cand am citit prospectu.ideea e ca acuma doctorita asta(e al 2-lea psihiatru)mi-a dat sa iau in continuare xanax de 0.25 cate 3 pe zi ca sa nu fac atacuri daca il scot.eu prima tura nu am mai luat xanax ca mi-a fost frica sa iau cu celelalte la un loc desi medicu mi-a zis sa iau daca ma simt rau.insa cel mai rau a fost atunci ca vomitam si transpiram tare.tu ai av as reactii cu cipralexu?
0
21-05-2009, ora 09:08
vladu1975
Nu este medic/terapeut
vladu1975
reactii? o lista lunga...palpitatii, ameteli, greata, calduri, transpiratii, moleseala in corp, tahicardie, senzatie de sufocare...abia ma ridicam din pat.asa am fost 3 zile..pana cand nu am mai luat cipralexul...si mi-am revenit in vreo 2-3 zile...
0
21-05-2009, ora 09:18
Eu1952
Nu este medic/terapeut
Eu1952
na.asa am patit si eu in prima tura.inseamna ca naiba sa le ia toate au ac reactii adverse.totusi o sa incerc sa vad.oricum doctorita asta mi-a zis s-o sun indiferent de reactie.un medicament trebuie sa se potriveasca pan la urma nu?
0
04-06-2009, ora 09:55
Eu1952
Nu este medic/terapeut
Eu1952
buna ziua!voiam sa va spun ca am inceput sa iau tratamentul cu cipralex si alprazolam cam de 8 zile.primele 2 zile am fost cam ametita dar acum sant o.k.cred ca intr-adevar tratamentul asta face minuni.dar sa vedem ptr cat timp caci nu vreau si eu sa ajung sa iau pastile ani intregi cum mentiona cineva mai sus.sanatate tuturor!
0
04-06-2009, ora 11:28
vladu1975
Nu este medic/terapeut
vladu1975
Salutare! Urmez de aprox 1 luna tratament cu Zoloft si Anxiar...Incep sa se simta imbunatatiri in starea de sanatate. Nu cine stie ce, dar.se simt. Sper sa fie si mai bine de acum inainte...
0
11-07-2009, ora 15:41
alexandrahetco
Nu este medic/terapeut
alexandrahetco
buna tuturor.am 20 de ani si de aproape jumatate de an am atacuri de panica, am fost la un cardiolog pentru ca am crezut k am probleme cu inima, imi batea foarte tare, trenuram, ma enervam foarte repede si altele, mi-am facut toate analizele acum jumatate de an si toate mi-au iesit ok, cardiologul mi-a zis k nu am absolut nimik la inima dar poate fi din cauza stresului si mia recomandat distonocalm o luna max 2 luni pana ce ma sim mai bine, nu am putut sa renunt la ele pt k eram foarte agitata knd nu le luam, iar imi batea inima foarte tare si tremuram, am fost la doctorul de familie si i-am explicat k iau distonocalm de 4 luni si nu pot renunta la el pt k mie frica sa ies undeva numai cu gandul k o sa-mi fie rau si k daca il iau ma calmeaza, mi-a spus k nu este bine k la sunt dependenta si mai ales k distonocalmul te linisteste doar cateva ore apoi trece efectul, iam explicat k sunt foarte deprimata, nu am chef niciodata de nimik, tot timpul sunt obosita, nu ma simt fericita deloc desi am o relatie foarte frumoasa cu pretenul meu care ma iubeste mai mult decat mi-as fi imaginat eu, tot timpul ma crizez sau daca nu ma crizez tin in mine si tot timpul ma gandesc acolo si ma gandesc cat timp o sa mai pot tine in mine, ma contrazic cu toata lumea, toata lumea zice ca is nebuna, daca zic k ma simt rau toata lumea imi zice "Doamne, fata, cum sa-ti fie rau la 20 de ani.", parca am senzatia k nimeni nu ma crede, am avut dureri de stomac foarte tari k nici nu eram in stare sa ma ridic din pat, aveam dearee k atatea pastile am luat k nici nu-si mai faceau efectul, nu avea pofta de mancare si doctorul mia zis k am anexietate de gradul 5, am foarte multe simdromuri:imi transpira mainile, la picioare sun gheata, nu pot sa stau cu picioarele goale desi afara sun 30 de grade, sunt deprimata cum nam fost niciodata pana acum, mie greata orice as manca, am dureri de cap, ametesc cand ma ridic din pat, nu am chef de nimeni numai sa stau in pat, nu mai am nervi pt nimeni, orice ma enerveaza, nu mai vreau sa ma duc la lucru pt k ma simt foarte stresata, acum doctorul mia recomandata cipralex si tranxene, mia explicat k nusi face efectul imediat doar dupa o perioada de timp mi-a prescris pe 3 saptamani si apoi sa ma duc la control, sper k tratamenutl sa-si faca efectul si sa ma simt mai bine pt k uneori am senzatia k nu mai rezist si ma deprima gandul k am doar 20 d ani si mam imbolnavit din cauza stresului de la lucru si din cauza nervilor pe care ii tin in mine.iau tratamentul numai de 4 zile si dorm non-stop, mie greata de orice mananc, numai cand vad mancarea imi trece foamea, mananc fortat, inca imi transpira mainile si sunt gheata la picioare, nu am chef sa merg nicaieri, dar ma rog la Dumnezeu sa ma ajute sa ma fac bine, incerc sa ma incurajez singura pt k nimeni nu ma crede si sper sa nu fiu nevoita sa iau prea mult timp tratamentul acesta.Incerc sa am incredere in mine k o sa reusesc si ma rog la Dumnezeu sa ma fac bine cat mai repede.si ma bucur k macar pe acest forum am putut si eu sa ma descarc.
0
21-07-2009, ora 17:31
aga
Nu este medic/terapeut
aga
si eu am trecut prin asa ceva.mi era tare teama ca am sa mor si nu pot sa mi cresc baietelul acum de 3 ami jumate.acum jumatate de an am inceput sa iau cipralex si in 2 saptamani a inceput sa mi treca.nu mi vine sa cred a am reusit s m a vindec cand nu mai aveam nici o speranta.acum sunt un om mai bun cand mi am dat seama ca daca nu ai sanatate nu ai mare lucru.daca esti din constanta si vrei un medic bun da mi un semn si luam legatura.multa sanatate.
0
28-07-2009, ora 15:26
alexandrahetco
Nu este medic/terapeut
alexandrahetco
buna, deja iau tratament de 3 saptamani si ma simt mult mai bine, nu mai tremur, nu mai imi bate inima asa tare, nu ma ma enervez din orice, ies la plimbari in aer liber unde ma pot relaxa, dar nu mi-au trecut toate simptomele, inca mi se infunda nasul, inca imi transpira mainile si sunt gheata la picioare, ma duc la lucru, ma descarc de cate ori am ceva pe suflet, nu mai stau in pat, ies oriunde si ma incurajez singura k o sa-mi fie bine, se vede k isi fac efectul medicamentele si ma simt mult mai bine, sunt mult mai linistita, nu mai sunt deprimata, nu ma mai simt asa obosita, maine ma duc la control sa vad ce zice doctorul, eu zis k totusi mi-am revenit destul de bine in 3 saptamani, chiar nu ma asteptam sa aiba asa efect, sper sa nu mai iau mult tratament si Domnul sa fie cu mine, numai cu credinta, putere, curaj si dorinta poti trece peste asta, eu sincer asta fac, akuma am mai mult dorinta sa ma fac mai bine, sunt tanara si vreau sa am o viata frumoasa alaturi de logodnicul meu, asta va doresc la toti care suferiti de boala asta, mult curaj, ambitie, incredre in voi si sunt sigura k o sa reusiti asa cum am reusit si eu pana acum.multa sanatate la toti.
(aga:nu sunt din constanta, sunt din arad, eu zic ca nu mai am nevoie de alt medic deocamdata, multa sanatate, ambitie si curaj, sa-ti traiasca baietelu si sa nu te lasi batuta, putem trece peste asta si sa avem o viata cat mai fericita, asta imi doresc cel mai mult si iti doresc acelasi lucru)
0
28-07-2009, ora 15:29
alexandrahetco
Nu este medic/terapeut
alexandrahetco
NU VA LASATI CA BOALA SA VA STAPANEASCA, NOI O PUTEM FACE SA DISPARA
0
30-07-2009, ora 16:43
aga
Nu este medic/terapeut
aga
alexandra, ma bucur ca esti bine si ca t i ai capatat pofta de viate
in scurt timp o sa ti fie din ce in ce mai bine incat o sa uiti sa iti iei pastilele
nu intrerupe tratamentul pt ca e f importat sa l duci pana la capat
eu il mai iau luna asta si gata
sa vedem ce zice medicul iin continuare
mersi pt urari si astept sa mi mai dai vesti
0
02-08-2009, ora 12:27
claudiucla
Nu este medic/terapeut
claudiucla
ma numesc claudiu si de 1 an si 6 luni am stari de ameteala batai rapide si neregulate ale inimii teama de a pleca de acasa ma simt foarte rau sunt in prenatal de 8 luni si stau aproape numai in casa am fost la psihiatru si mi a prescris cipralex dar la prima pastola luata am ajuns la urgente simteam ca mi sare inima din piept am luat tensiunea cu un tensiometru electronic si era 20 10 la urgente cind am ajuns aveam 12 cu 6 tensiunea care o am de obicei .OARE SA FII FOST DE LA CIPRALEX MENTIONEZ CA NU AM LUAT DECIT UN SINGUR COMPRIMAT SA M AI INCERC.VA ROG S MI DATI UN RASPUNS SI VA MULTUMESC ANTICIPAT MULTA SANATATE SI SA AUZIM DE BINE
0
02-08-2009, ora 13:23
Eu1952
Nu este medic/terapeut
Eu1952
claudiu nu cred ca e de la cipralex.eu iau tratament cu cipralex de 3 luni.singurele simptome au fost de usoara ameteala si asta doar in primele 3 zile.dar pentru linistea ta ar trebui sa consulti medicul care ti-a prescris pastilele poate e doza prea mare sau poate ac medicament nu ti se potriveste.multa sanatate!
0
02-08-2009, ora 13:49
claudiucla
Nu este medic/terapeut
claudiucla
multumesc ptr raspuns am consultat medicul si acelasi raspuns l am avut ca nu cipralex a fost cauza de miine o sa incep sa iau din nou dar 7 zile o sa iau doza la jumatate adica 5 mg daca se poate spuneti mi si mie daca are efect daca se cunoaste o imbunatatire diagnosticul meu a fost stare de anxietate cu atac de panica multumesc anticipat claudiu
0
02-08-2009, ora 15:13
Eu1952
Nu este medic/terapeut
Eu1952
pai claudiu mie doctorul mi-a dat 5 zile la inceput tot jumatate de pastila.am vrut sa-ti spun ca era prea mare doza pentru inceput.eu ma simt excelent de cand le iau.si la mine diagnosticul este episod depresiv cu atacuri de panica.poti sa le iei cu incredere ca sant f.bune
0
06-08-2009, ora 19:59
ioana stirb
Nu este medic/terapeut
ioana stirb
buna ziua am si eu mai multe offf-uri in primul rand vreau sa va spun ca de aproape 2 ani jumate ma confrunt cu niste situatii foarte neplacute, m-am trezit intr-o noapte cu palpitatii la inima amorteala in bratul stang si in jurul fetei am intrat in panica am chemat salvarea mi-au zis ca am facut un atac de panica, din acea noapte a inceput adevaratul cosmar al vietii mele, am intrat intr-o panica din care nu pot sa mai ies.in decursul acestor doi ani am urmat un trat de la psihiatru dupa care am fos putin mai bine, dar de vreo luna am inceput sa cad intr-o depresie foarte urata in sensul ca mi-am dat demisia de la biroul de unde lucram de unde cred ca mi s-au tras toate aceste stari, stress indelungat urmat de fumat nu neaparat excesiv dar fumam un pachet la 2 zile.am inceput sa merg sa imi fac diferite analize la sange la inima la coloana dar nimic.am niste simptome foarte ciudate sunt tot timpul in stare de panica am o frica sa nu am ceva boala nu mai stiu incotro sa o apuc nu prea mai ies din casa ptr ca am ameteli de cap imi tremura picioarele o stare de oboseala permanenta si asa uneori o privire incetosata, am si ciudate dureri de spate, a am fost si la vreo 2 neurologi si am facut si rmn.in prezent de vreo 2 sapt iau cipralex precris de psihiatru si merg si la sedinte de psihoterapie.nu stiu dar e groaznic data trecuta am depasit mai usor momentul acum mi-e frica sa nu am ceva grav organic.daca ma puteti ajuta cu un sfat va ro sa imi scrieti.multumesc mult ptr ajutor.
0
06-08-2009, ora 22:19
DianaTana
Nu este medic/terapeut
DianaTana
Buna tuturor:). Azi am fost si eu la psihiatru deoarece de cateva zile aveam niste stari de sufocare, frica sa ies din casa, ameteli, toate datorate faptului ca am lesinat acum cateva zile cand am fost sa mi se recolteze analize si imi era frica sa nu se repete episodul. Am tot citit pe net si am inteles ca era vorba de atacuri de panica si banuiam ca doar un psihiatru ar fi putut sa rezolve problema. Asa ca azi mi am calcat pe suflet si m-am dus la doctor. Mentionez ca nu mi se intampla zilnic sa am atacuri de panica. Mi s-a pus diagnosticul de tulburari de anxietate si mi a fost prescris xanax (0.25 mg dimineata si 0.25 mg seara) si cipralex (0.5 mg pt o sapt si apoi 10 mg). Nu stiu ce sa fac. am citit toate reactiile adverse pe care s-ar putea sa le dea si marturisesc ca sunt putin speriata. eu nu sunt chiar atat de depresiva doar foarte emotiva si mi se intampla d ceva vreme sa am aceste senzatii de sufocare combinate cu ameteli si tremur. Nu stiu ce sa fac...sa iau tratamentul sau nu? Mi este frica sa nu devin dependenta de ele eventual si sa imi fie frica sa ies din casa fara ele...aM doar 22 de ani si nu as vrea sa iau pastile chiar asa mereu...
Adaugă un comentariu / răspuns
507 comentarii 12 ..... 16 17 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul