Cipralex dependenta - solutii alternative

507 comentarii 1 2 ..... 678 ..... 16 17 Înainte ›
0
01-12-2010, ora 19:08
Daianna
Nu este medic/terapeut
Daianna
Dede te inteleg f. bine, eu si acum sunt neimpacata cu atacul meu de panica, mai ales ca nu am sustinere din partea familiei, ba mai mult ai mei ma streseaza de cate ori au ocazia si sunt ironici in ceea ce priveste atacul de panica, in fine.Sfatul meu e sa comsulti si un alt medic pt. ca pt. depresivi Cipralexul e mai slab, la tine trebuia incercat mai intai cu Paroxetina, iti pot spune sigur ca functioneaza f. bine, am luat si eu, iti taie toate senzatiile nasoale mult mai repede ca cipralexul, iar Xanax nu lua mai mult de o luna, medicul meu care e unul dintre cei mai cunoscuti medici clujeni, open mind, ff. bun si apreciat mi-a interzis sa iau mai mult de 3 sapt. bromazepam care e acelasi lucru ca si xanax, a zis k da dependenta si mai ales in combinatie cu somnifere e riscul mai crescut, scrie si pe prospect sa nu se depaseasca 6 sapt., sfatul meu e sa nu depasesti perioada asta ca e posibil sa iti dea dependenta, nu toti suntem la fel, unii suntem mai sensibili si devenim dependenti mai usor, de altfel mie xanaxul ma facea sa fiu ca o drogata, ameteam pe strada de la el, parca eram beata nici pe picioare nu ma puteam tine si plus ca eram si mai stresata de senzatiile care mi le dadea.Totusi consulta un al doilea medic ca Cipralexul e cel mai slabutz si depresia e o boala, atacul de panica e totusi o stare mai mult, nici macar nu e catalogat ca o boala ci ca o neadaptare la societate si nu stiu ce sa-ti zic, stiu ca ti-e greu acum ca nu ai habar cu ce se mananca, numai ca starile de voma nu sunt de la Cipralex ci de la problema ta pana se stabilizeaza nici medicamentul nu poate sa te ajute decat dupa vreo 2 sapt. La mine a durat cam o luna sa se vada efectele Cipralexului, plus ca amplifica mai intai starile si apoi se vad imbunatatiri.Muta sanatate !
0
01-12-2010, ora 19:13
Daianna
Nu este medic/terapeut
Daianna
App. nodul in gat il am si eu aproape zilnic, te poti obisnui cu el numai ca starea de voma ar trebui sa-ti treaca in cateva zile, dar repet, consulta un alt medic totusi.
0
01-12-2010, ora 19:26
dedede
Nu este medic/terapeut
dedede
luni am iar programare la medic si se implinesc si 2 saptamani de cand iau cipralex si daca nu voi simti nici o diferenta banuiesc ca o sa imi mareasca el singur doza sau o sa mi-l schimbe.oricum sper ca pana atunci sa se simta diferenta.eu una nu as vrea sa il schimb ca daca il schimb ce am rezolvat...o iau de la capat.si am inteles ca nu sunt singura care nu mananca aproape nimik si majoritatea zic ca e bun cipralexul.xanax nu am vrut sa mai iau dar ali zicea ca e bun si am mai luat.apropo daiana tu cat ai de cand iei cipralex si ce simptome ai de la depresie? multa sanatate
0
01-12-2010, ora 19:37
ali42
Nu este medic/terapeut
ali42
Dedede, Xanaxul isi face efectul intr-o saptamana, 10 zile, daca dr ti l-a dat stie el de ce.Hai sa-ti spun si alte simptome pe care unii nu le-au avut, dar eu le-am avut, nu am vrut sa spun, ptr ca fiecare organism reactioneaza in modul sau, nu suntem la fel.Vreo 3 -4 saptamani am avut furnicaturi, de transpirat, transpir si acum ca un sconx, iar ce m-a obsedat cel mai mult, durerile de stomac, care primele 7 saptamani au fost nelipsite.De cate ori ma trezeam, gandul era "ma doare sau nu?" si bineinteles incepea sa ma doara...asta pana cand dr mi-a dat Xanaxul de 0, 25 si dupa 1 saptamana, durerile au disparut.Asta e cel mai slab, nu-ti creaza dependenta, o sa te linisteasca si totul o sa fie bine.Eu iau 3/zi.Dr meu nu a vrut sa-mi dea (xanaxul), precum si alte medicamente anxioloitice de frica sa nu ma ingras.Acum 11 ani cand am facut primul tratament (abia ma lasasem de sport), aveam 63 kg, apoi treptat, treptat in cativa ani am ajuns la 90.Norocul meu este ca sunt inalta si nu se vedea ca sunt de fapt obeza.Cipralexul m-a ajutat sa dau jos 10-15 kg, pe care ani de zile cu tot felul de cure, nu am reusit.De aceea iti spuneam ca rezisti fara mancare, hidrateaza-te cat mai mult.Acum ma rugam de el sa-mi dea vechiul tratament ca ma puneam pe picioare in 10 zile, dar riscul era sa ma mai ingras, sa ma doara picioarele si as fi dat in altele.Asa ca am trecut cu multa minciuna de la o zi la alta(eu ma minteam, ca asta e ultima zi cand imi e rau).Lucrurile s-au imbunatatit f mult de cand merg la psiholog.
Evita sa bei suc sau sa mananci grepfruit, nu este compatibil cu anxioliticele.
Eu nu am mai intrat de mult pe forum, ptr ca nu vroiam sa panichez lumea cu ceea ce simtim fiecare dintre noi, plus ca mai sunt persoane care dau tot felul de sfaturi care nu se potrivesc tuturor.Eu zic ca sfaturi dau numai medicii.Iertati-ma, nu vreau sa-mi atrag antipatii, dar si eu cand citeam ce se mai scria pe-aici, faceam atac de panica si apoi am evitat sa mai intru, asa ca acelasi sfat iti dau si tie ca sa-ti fie bine.Incearca sa gasesti un psiholog bun si o sa-ti rezolvi problema mai repede, daca nu-ti permiti ca sunt destul de scumpi (la Buc eu dau 100 ron/50 min), asteapta ca lucrurile se vor rezolva in timp.
Multa bafta si sanatate
0
01-12-2010, ora 19:56
dedede
Nu este medic/terapeut
dedede
nu e problema ca dau jos kg ca am de unde da.dar sunt speriata sa nu fac o cadere de calciu sau altceva daca nu mananc ca nu mi-e frica ca slabesc mi-e frica doar de urmari.la psiholog nu ma duc ca nu prea as da bani degeaba ca io stiu care sunt motivele pt care am intrat in depresie si trebuie sa le depasesc numai ca trebuie sa ma ajute si medicamentele cipralex un pic sa scap de starile de panica si poate sa am pofta de mancare.ideea e ca io ma bazez foarte mult pe medicamentele astea sa isi faca efectul.la mine la inceput a fost si mai rau aveam ganduri foarte negre si imi venea sa dorm toata ziua si numaram orele pana sa vina noaptea sa pot sa fiu si eu linistita...acum nu mai e asa numai problema cu greata si panica.am sa mai iau xanax macar pana vad o ameliorare si de cipralex nu ma las sub nici o forma.sanatate
0
01-12-2010, ora 19:59
dedede
Nu este medic/terapeut
dedede
aaa.si in legatura cu forumul.pe mine ma linistete ca vad ca altii au avut rezultate cu cipralex si cand vreau sa ma incurajez mai citesc o data ce e pe forum si imi da putere
0
02-12-2010, ora 13:50
Daianna
Nu este medic/terapeut
Daianna
Dede eu iau Cipralex de 3 luni, starile de nod in gat le am aproape zilnic, mi s-au declasat dupa 3 sapt. dupa ce am luat Cipralex, e f. bun Cipralexul, dar e si mai slabutz, fiecare are si parti pozitive si negative, eu fiind si fotomodel si avand oferte de sedinte foto odata cu declansarea atacurilor de panica a trebuit sa-mi iau adiio desi imi parea si imi pare si acum f. rau ca era o pasiune de-a mea, am facut si gastrita am avut dureri de stomac de la ea 7 luni non-stop, am incercat 5 tratamente, mancam si putin ca sa ma mentin mereu in forma, faceam si miscare, apoi probleme de sanatate in familie si intr-o zi m-am trezit cu simptomele unui atac de panica, nu puteam manca nimic, aveam pofte dar cand bagam ceva in gura mi se inchidea automat pofta de mancare. Nu puteam sa stau decat in pat, ma dureau tamplele ingrozitor, aveam acufene, durere de nas, imi simteam amortita limba, gambele. Dar eu nu am depresie, e tulburare de panica, dar seamana o parte din simptome. Eu iti spun sigur ca xanaxul da dependenta, nu am consultat un sg. medic ca am consultat 3 si stiu ce spun.Daca il iei mai mult decat e prescris pe prospect si nu faci o pauza apoi de macar 2 sapt. da dependenta, posibil sa depinda si cat de puernic esti.Eu iau Cipralex de 3 luni, nu sunt 100% multumita de el sincer, stiu ca medicul mi-a zis ca e cel mai bun, il iau ca stiu ca nu ingrasa ca paroxetina, pt. k paroxetina pe mine m-a facut sa iau 10 kg in greutate si faza e ca la anxiosi nu e voie sa iei nimic de slabit, doar diete si miscare si asta fac, dar vad ca nu prea se vad efectele, contine magneziu si cred ca asta incetineste arderile ca magneziu se stie ca ingrasa, eu sunt disperata sa slabesc, plangeam efectiv pe tema asta, ca doar aveam un corp ff. frumos inainte si acum cand vad ca trebuie sa am haine cu 2 marimi mai mult nici nu mai am chef sa ies din casa, oricum nici cu prietenii nu mai am chef sa ies ca ma simt grasa.Am varsta ta, eu fac 24 in luna aceasta si inteleg f. bine ce simti si mie mi-e frica ca poate nu o sa mai reusesc niciodata sa scap de medicamente. Pai practic mi-am facut-o cu mana mea, am baut cola f. mult, mancam putin, aveam lipsa de calciu mereu si parintii mi-au creat probleme, f. mult stres, certuri, eram marioneta mamei mele etc si rezultatul e ca m-am ales cu atacuri de panica.E nasol ca suntem si tinere si cine stie ce ne mai asteapta.MUlta sanatate!
0
02-12-2010, ora 23:17
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
nici nu stiu ce sa spun... am avut o zi tare grea la serviciu si am senzatia ca nu pricep nimic, ca altii sunt mai buni ca mine, ca imi irosesc energia pe lucruri neimportante, in loc sa fiu cu familia mea, ca nu ma mai iubeste nimeni...si alte ganduri din acelasi registru

la psihoyerapie am invatat cum sa iau fiecare gand din asta si sa-l demontez, dar acum chiar nu sunt in stare... am luat o groaza de medicanente ca sa rezist si am baut multa cafea, nici macar nu stiu daca durerea a disparut sau e doar acoli in fundal

si apropo de cipralex, ca sa nu fiu offtopic de tot, mi-a mi-a dat tahicaedii dar atat de puternuce incat la examenul medical de angajare era cat pe ce sa nu trec... insa nu m-au ingrijorat deloc, am stiut ca e de la acwst meficament... si intr-adevar dupa ce am oprit cipralexul, au disparut automat si aritmiile. scurt. matematic.

prin urmare, ganditi-va ca procesul e perfect reversibil... oricare ar fi efectele neplacute, pana la urma dispar... poate mai greu cu kg acumulate ca alea se dau jos mai greu. dar aici cipralexul sta bine, nu cauzeaza crestere in greutate

pt carmen dumitru: psihoterapeut f bun in bucuresti: petrisor tepurlui, dai search pe google si gasesti toate datele de contact

pt Adrianna: mi-a placut mult ce-ai scris. chiar mi-a placut. si o sa citesc caetea respectiva.

seara buna !
0
03-12-2010, ora 10:24
dedede
Nu este medic/terapeut
dedede
au trecut 11 zile de cand iau cipralex dar starea de panica nu a disparut si lipsa poftei de mancare e din ce in ce mai mare.sunt disperata nu stiu ce sa mai fac.
0
03-12-2010, ora 13:45
carmen_dumitru
Nu este medic/terapeut
carmen_dumitru
Dedede, nu dispera!!! Important este sa comunici, sa iti exprimi temerile, gandeste-te ca esti sub efectul unui tratament si e normal sa ai reactii adverse si cu cat stai mai mult fixata pe ideea de a simtii o imbunatatire ea o sa se lase asteptata.
Incearca sa te calmezi, e absolut normal ce se intampla, te inteleg perfect, eu sunt la a 9-a zi de tratament pentru a 2-a oara, sunt inca la o jumate de tableta, am probleme mari de concentrare la lucru, ieri a fost prima zi in care nu am mai luat xanax.eu imi spun constant sunt pe drumul cel bun.am citit aici pe forum ceva ce mi-a placut tare mult si anume: " atata timp cat esti sub tratament nu vei pati nimic"
Crede-ma te vei linisti in timp, pe nesimtite cum s-ar spune.vei uita incetul cu incetul aceste senzatii.
Eu beau zilnic un iaurt Actimel, e micut, poti sa-i faci fatza:) si mananc cate 10 migdale pe zi, sunt foarte bogate in proteine si antioxidanti, mai beau cate un ceai, supa...incearca sa te hidratezi, in rest incerca sa te motivezi, este o incercare...esti tanara si puternica, vei trece peste!
0
03-12-2010, ora 14:58
dedede
Nu este medic/terapeut
dedede
carmen.nu pot sa mananc nimic.beau o singura cana de lapte pe zi.oare o sa rezist?
0
03-12-2010, ora 15:48
ralugeo29
Nu este medic/terapeut
ralugeo29
buna...nici eu nu am mancat nimic la inceput am luat foarte multe vitamine.la mine sa intamplat acum 2 ani aveam 30 de ani si ajunsesem la 47 kg, in timp ai sa poti manca bea apa multa daca poti.mie mi au dat vitamax...numai cand vedeam mancarea sau ii simteam mirosul pur si simplu fugeam.nu suportam nici macar mirosul dar sa mananc.dar in timp se rezolva...trebuie sa gandesti pozitiv...eu am facut tratament cu cipralex 1 an si 4 luni si xanax am luat 5 luni...cand am inceput tratamentul mia fost mai rau decat inainte sa le iau primele 2 saptamani au fost groaznice...eu nu am iesit mult timp din casa.nici acum nu plec singura dar in rest sunt bn...am zile cand pic dar trec.multa sanatate tututor!
0
03-12-2010, ora 16:16
dedede
Nu este medic/terapeut
dedede
ms ralu ca ma incurajezi ca e groaznic.eu deja am slabit 8 kg in 2 sapt, sper sa imi revina pofta curand ca vreau sa imi reziste organismul ca daca ma duc la urgenta aia imi zic ca nu au ce sa imi faca la depresie ca tre sa ma duc la spital de psihiatrie si la noi e groaznic spitalul si sincer nu as putea sa stau acolo nici o zi mai ales ca acolo sunt oameni cu probl mult mai grave care vb singuri, sunt agresivi.
0
03-12-2010, ora 21:18
ralugeo29
Nu este medic/terapeut
ralugeo29
chiar au dreptate ca e de la depresie.nici eu nu am crezut la inceput, am zis ca sunt bolnava de altceva si nu isi da ei seama.si la spital nu are rost sa ajungi tiar fi mult mai rau acolo si te-ar tin pe multe somnifere.altceva nu cred ca iti da in spital.sa depasesti perioada asta critica.pe urma o sa fie mult mai bine...si eu mergeam la spital cu crize de stomac, cu stari de lesin...credeam ca o sa mor.dar trec
mie mi-au mai dat multiminerale si multivitamine.calciu...si magne b6...dar eu am fost diagnosticata cu tulburari de panica cu agorofobie...nici acum nu pot sa stau in spatii aglomerate...gandestete ca esti sanatoasa si nu ti se poate intampla nimic...conteaza mult sa te controlozi in momentele alea.ca doar ai vazut ca trec...si tot pe acest forum cineva a recomandat o carte puterea extraordinara a subconstientului tau azi am cumparato dar nu am citito inca.am auzit ca este foarte buna.
0
04-12-2010, ora 08:05
ali42
Nu este medic/terapeut
ali42
Neatza fetelor,

Azi am o zi care are ptr mine o incarcatura destul de mare, fac pomana de 1 an a surorii mele, iar.De cand mi-am facut planurile de pomana, si dorind foarte mult sa o ajut si pe Dedede, au revenit durerile de stomac.Stii, e ca atunci cand ai emotii si simti crampe in burta.e, eu le am frecvent, cu exceptia cand sunt la antrenament (macar atat).E clar ca e pe sistem nervos, voi ati avut asa ceva??In rest azi fac 9 saptamani de Cipralex si mananc normal Dedede.Ai zis ca ai de unde da jos, atunci de ce te sperii?Eu am dat jos 15 kg si ma simt mai bine ca am dat jos din balast.Pe tine te deranjeaza faptul ca nu mananci, o sa mananci, foarte curand, ti-am zis hidrateaza-te cat mai mult.Nu ti se intampla nimic daca nu manaci cateva saptamani, gandeste-te la cei care sunt in greva foamei, tu celt putin mai bei lapte...
Dar, ma departez de subiectul care ma intereseaza pe mn, v-a durut sau nu burta??
Sanatate si sa auzim de bine!
0
04-12-2010, ora 10:05
dedede
Nu este medic/terapeut
dedede
pe mine nu m-a durut deloc stomacul am doar starea de greata.ali am mai zis nu mi-e frica ca slabesc mi-e frica ca nu imi rezista organismul.in rest ce sa va mai zic aceeasi panica si stare de rau :(.sanatate
0
04-12-2010, ora 11:42
ralugeo29
Nu este medic/terapeut
ralugeo29
da pe mine ma durut burta si nu numai ma si deranjez la stomac si in ziua de azi din cauza emotiilor sau a stresului, eu cred ca e normal, acum depinde si de fiecare organism cum reactioneaza...sa aveti o zi buna!
0
06-12-2010, ora 17:38
ali42
Nu este medic/terapeut
ali42
Buna seara,

La recomandarea terapeutei, am dat peste un site nemaipomenit, unde poti sa-ti ti un jurnal, unde primesti sfaturi specializate.Dedede, asta mai ales e ptr tine, ca sa te mai linistesti.eu mi-am facut testul, iar graficul anxietatii este sub limita unui pericol...asa ca fetelor intrati si voi acolo: cipralex.ro, intrati pe primul care va apare, apoi faceti-va cont.
Multa sanatate!
0
06-12-2010, ora 18:28
dedede
Nu este medic/terapeut
dedede
am intrat si eu acolo ali codul meu de pe cipralex este din 6 cifre si nu ma pot inregistra si le-am trimis mesaj si nu mi-au raspuns.
0
06-12-2010, ora 19:24
dedede
Nu este medic/terapeut
dedede
m-am inselat.pe cutia mea nu scrie nici un cod de 7 cifre si nu ma pot inregistra.
0
07-12-2010, ora 10:24
dedede
Nu este medic/terapeut
dedede
ali unde tre sa intru ca sa fac testul de depresie?
0
07-12-2010, ora 15:56
dedede
Nu este medic/terapeut
dedede
buna fetelor.ieri am fost la psihiatru din nou si am citit si io diagnosticul meu ca pana ieri habar nu aveam, am episod depresiv sever.azi am 16 zile de cand iau cipralex si doctorul mi-a marit doza la 2 pastile pe zi.ce credeti in cat timp o sa inceapa sa isi faca efectul ca deocamdata am renuntat doar la somnifere?
sanatate multa
0
13-12-2010, ora 13:20
cristian1969
Nu este medic/terapeut
cristian1969
buna dragii mei.citesc de multa vreme comentariile voastre, pentru ca de mult sufar sieu de tulburare de panica si totodata iau cipralex din 2009. am facut pauza din ianuarie 2010 adica dupa 8 luni iar din luna septembrie iarasi mi-au aparut starile cunoscute de toti cei de pe acest site. am reinceput tratamentul in luna septembrie, toate bune si frumoase, dar de 3 saptamani starile de agitatie si lipsa aerului au revenit.
Mai nou am facut si cateva atacuri de panica, dintre care unul m-a speriat rau si am ajuns la spital.
Diagnosticul il stiam, dar faptul ca am fost acolo m-a ajutat.
Am obosit, mentionez ca am facut in paralel si psihoterapie, in prima faza cu un terapeut, iar acum cu altul pentru ca dupa ajutorul primului nu am simtit mare ameliorare. ca sa fiu sincer nici acum nu este o mare schimbare cu noul terapeut dar ce sa mai fac ca nu mai stiu.
Poate imi mai dati si voi o idee ca au trecut deja doi ani si jumatate si aceasta problema m-a secat, simt o mare lehamite.
multumesc ca m-ati ascultat
0
14-12-2010, ora 13:50
Daianna
Nu este medic/terapeut
Daianna
As dori sa mentionez ca am auzit ca ceaiul de paducel e f. bun pt. cei care renunta la tratament si vor sa calmeze cumva situatia atacurilor de panica, sfatul acesta l-am orimit de la Clara Petrescu, membra a acestui forum, ea mi-a spus ca si o prietena de-a ei a incercat si functioneaza, eu inca sunt pe tratament deci nu stiu exact daca functioneaza la toata lumea, desi as vrea pt. k altfel ar trebui sa fim dependenti o viata de medicamentele acestea si mai rau pt. noi cei care nu avem nici macar 25 de ani, practic ar fi exagerat sa luam non-stop anxiolitice, iar terapia am inteles d-le Cristian ca ar functiona cel mai bine cand va lasati de medicamente pt. ca nu sunteti suficient de lucid sub efectul lor, deci efectul se simte dupa ce incercati sa renuntati la medicamente si intrati doar pe psihoterapie, nu in paralel.Am si eu o INTREBARE, mai exista cineva pe forumul acesta care a patit sa ameteasca tare dupa 3 luni de Cipralex?Mi s-a intamplat in 3 zile si f. des si f. tare ca abia puteam umbla.Iar legat de partea nasoala care ma dispera pe mine, imi poate spune cineva o metoda eficienta de slabit, fac efort fizic, dar nu se vede ca inainte de medicamentele astea, a reusit cineva sa slabeasca de la ele considerabil ?Va rog mult sa-mi spuneti si mie cum ca nu mai suport sa ma vad cu kg in plus la 24 de ani!!!Multa sanatate
0
14-12-2010, ora 13:53
dedede
Nu este medic/terapeut
dedede
daiana eu am 22 de zile de cand iau cipralex si pot sa spun ca am slabit 10 kg.am o stare permanenta de greata, nu am pofta de mancare si cand incerc sa mananc imi vine sa vomit.eu sunt disperata ca nu stiu ce sa mai fac sa pot manca.
0
14-12-2010, ora 14:07
Daianna
Nu este medic/terapeut
Daianna
Faza e ca majoritatea se ingrasa de la tampenia asta de medicament si de la paroxetina, plus ca slabesti f. greu, si eu aveam stare de greata 3 saptamani, dar culmea ca am slabit doar 2 kg atunci si acum mananc regulat si portii mici, fac miscare si nu se vede efectul, nu stiu ce sa fac sa slabesc, eu m-am ingrasat 11 kg de la medicamente intr-un an, deci asa ceva mai rar, habar nu am ce au in ele si ce se intampla.
0
14-12-2010, ora 14:40
dedede
Nu este medic/terapeut
dedede
si puteai manca in alea 3 saptamani?
0
14-12-2010, ora 20:54
Daianna
Nu este medic/terapeut
Daianna
Pai puteam, dar mai greu, oricum eu eram stresata ca nu pot dormi nu de faza cu mancarea, eram obosita si ameteam, stres, senzatie de neliniste, aproape tremuram si asta ma stresa si mai tare si nod in gat, dar la tine nu e atac de panica ci e depresie, eu stiu ca e mai diferita, seamana cu atacul de panica, dar nu e acelasi lucru si ai putea incerca sa vezi un pic un forum pe care scriu doar depresi vi sa afli ceva mai concret!sanatate si sa te refaci repede!
0
12-01-2011, ora 21:16
Daianna
Nu este medic/terapeut
Daianna
Buna, va rog un sfat, eu fac tratament cu Cipralex cate 2 pastile pe zi de 5 luni, deoarece sufar de atac de panica de un an si 3 luni, , pana acum aveam de multe ori mai ales seara senzatie de nod in gat de cand iau cipralex si uneori ameteam, oarecum am mai scapat de starile alea, insa cateva seri si in dimineata aceasta am avut o senzatie ca de emotii, e o stare localizata la stomac, probabil la nervii stomacului ca si cum as avea emotii, iar cand ma gandesc la starea respectiva parca se amplifica, ce as putea sa fac?M-a tinut cam o ora azi starea aia, m-am speriat ca e ciudata senzatia si parca eram si mai nelinistita ca trebuia sa stau in picioare si parca daca stateam asezata era ceva mai bine, i s-a mai intamplat cuiva pe parcursul tratamentului cu cipralex asa ceva?mai nou am amorteli de vreo 2 luni incoace, stau asezata pe ceva cateva minute si amortesc sa fie tot de la atacul de panica?ma gandesc ca asta e mai mult poate de la circulatia sangelui. Astept pareri si sfaturi va rog! O seara placuta!
PS: Dede cum te mai simti?
0
13-01-2011, ora 07:39
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
daianna din experienta mea cu cipralex: pe perioada tratamentului am avut tahicardie atat de serioasa ca era cat pe ce sa nu imi dea ok-ul cand am facut EKG-ul la angajare. dar eu nu m-am panicat, stiam ca e din cauza medicamentului si nu pt ca as avea probleme cu inima.

Si intr-adevar, dupa ce am terminat cura de cipralex, totul a revenit la normal.

Prin urmare gandeste-te ca sunt cateva efecte adverse care vin la pachet cu beneficiile acestui medicament dar care n-ar trebui sa te descurajeze, deoarece te ajuta mult mai mult pe alte parti, cele de care ai cu adevarat nevoie.

Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns
507 comentarii 1 2 ..... 678 ..... 16 17 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul