circumcizie, stafilococ sau herpes genital | Forumul Medical ROmedic

circumcizie, stafilococ sau herpes genital

18-05-2009
ColetteG
Nu este medic/terapeut
ColetteG
Buna ziua, am sa incerc sa redactez cat mai pe scurt povestea. Am 27 de ani, sa spunem ca numele meu este Colette si timp de un an de zile n am intretinut relatii sexuale. Acum doua saptamani insa, amicul meu, Raul, mi a devenit iubit si am intretinut primul contact sexual. Am folosit metode de contraceptie-prezervativul. Abia la al doilea contact in timp ce si punea prezervativul, am observat ca partenerul meu avea o sangerare, ca o crestatura de cca. 2 mm- la nivel preput, leziune ca o taietura si iritatie a penisului-cap si aproximativ jumatate de penis erau cuprinse de aceasta iritatie. Vi se va parea probabil imatur, naiv ca am observat asta dupa contact, asta e, dar am convingerea ca doar dupa contact am observat, iar la primul nu mi se parea nimic anormal, desi da, practic, este al 15 partener sexual. Am intrebat ce este si mi s a spus ca aceasta iritatie si usoara sangerare i a aparut brusc in urma cu 8 ani. A consultat mai multi medici. Mai multi medici i au vorbit despre circumcizie si o singura doamna doctor i a spus ca e vorba despre un stafilococ (daca bine am retinut, aureu, dar e posibil sa ma insel), in ciuda tuturor analizelor de laborator care i au fost facute. A facut tratament pt stafilococ, dar iritatia si sangerarea, leziunea au reaparut. In rest, Raul sustine ca toate testele pe care le a facut i au dat ca se incadreaza in limitele normale si ca NU a fost diagnosticat cu vreo boala. Ultimul medic care l-a consulat i-a spus: nu crezi ca exagerezi?-citat. Totusi, iritatia penisului si sangerarea nu sunt de ignorat. Inainte de al doilea nostru contact sexual si de a si pune prezervativul, penisul lui a fost in contact cu clitorisul meu, stimulandu l, dar si cu toata zona mea genitala externa. Penetrarea si actul sexual s a produs cu prezervativ. Precizez ca partenerul meu mi a repetat fatul ca toate analizele pe care le a facut pt BTS si VDRL nu au aratat ca ar fi bolnav. Trei medici pe care i a intrebat daca ceea ce are e cu trasnsmitere sexuala cu sau fara prezervativ, iar medicii i au spus ca NU. La intrebarea mea, bun, dar ce are? Partenerul meu mi a spus ca majoritatea medicilor i au vorbit despre circumcizie. Nu stiu ce sa cred
Intrebarile mele sunt: Ce problema are fostul partener? Ce boala justifica aceste semne-iritatia penisului si sangerarea? Ce as fi putut eu contacta chiar daca am folosit prezervativ la contactul propriuz is, in conditiile in care penisul lui a fost in contact doar cu clitorisul si zona genitala externa? N am facut sex oral, dar mi a facut partenerul. Astept raspunsul dumneavostra si va multumesc pentru ajutor! Cu respect, Colette
5 comentarii
0
19-05-2009, ora 18:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca tu nu ai nici un fel de probleme, iritatie, scurgere suspecta, mancarime etc. stai linistita, iar daca inainte de a pune prezervativ te-ai molipsit de ceva, ramane de vazut in urmatoarele saptamani.Partenerul tau Raul am impresia ca nu-i chiar asa de sincer si ca trebuie neaparat sa-l vada un dermatolog.Faptul ca odata s-a tratat, i-a trecut apoi i-a aparut din nou acea iritatie arata faptul ca a avut contacte sexuale neprotejate dupa terapie si iar a "prins" vreun microb.Nu inteleg ce-i cu circumcizia; medicii au sugerat ca circumcizia ar fi cauza sau solutia pentru ceea ce are el?Parerea mea este sa trateze acea iritatie cronica; un examen al secretiei uretrale si o vizita la medic [ dermatolog sau urolog] l-ar ajuta.Numai bine!
0
20-05-2009, ora 07:48
ColetteG
Nu este medic/terapeut
ColetteG
Buna ziua,
intai de toate va multumesc pentru raspuns promt. Partenerul meu a fost din nou la medic dermatolog, ieri, marti, 18 mai. Abia acum am aflat si eu cu ce a fost diagnosticat. Boala este BALANITA de tip ZOON si tot medicii au spus ca nu se transmite sexual. Dar asa cum ati spus si dumneavoastra, doamna doctor, nu prea pot vorbi de prea multa incredere. Am cautat pe internet mai multe informatii despre balaita de tip ZOON, dar n am gasit prea multe. Eu, momentan, a 18 a zi de la contact, nu prezint inca nici un semne, ciclu mi a venit normal, n am mancarimi, nici iritatie, dar mai astept.
Poate ma ajutati dumneavoastra cu mai multe informatii, ca n am gasit: Acest tip de balanita zoon se transmite sexual sau nu? Dupa cate am inteles din informatiile gasite pe internet, balanita la femei nu exista, dar stiu eu!?
Va multumesc inca o data!
Cu deosebit respect,
Colette
0
20-05-2009, ora 18:04
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Balanita face parte din categoria candidozelor genitale masculine, fiind data de un fung [Candida albicans], fie prin transmitere sexuala de la o partenera cu vaginita candidozica [riscul creste cu cat numarul partenerelor este mai mare], prin igiena deficitara, lenjerie intima stramta, sintetica, , la persoane cu imunitate scazuta, cu amunite boli [diabet] - sa-si faca si o glicemie-, la cei cu tendinte spre reactii alergice.Sa utilizeze prezervativele hipoalergenice [de la farmacie] si sapun special pentru igiena intima, adaptat zonei genitale.Tu daca vei face ceva, vei face o vaginita candidozica.In loc de "zoon" cred ca scrie ceva legat de "fimoza", eu nu am auzit de balanita zoon. Acum ce sa faci, iarta-ti si tu prietenul, asa sa fii mereu, atenta si sa-ti pui intrebari cand ceva nu intelegi.Numai bine!
0
25-05-2009, ora 18:19
ColetteG
Nu este medic/terapeut
ColetteG
Va multumesc pentru toate detaliile, dar cum sunt insistenta si mi doresc sa fiu si precauta, mai am cateva detalii.
Diagonosticul partenerului meu, asa cum am precizat mai sus, este Balanita de tip Zoon si am citit, lucru confirmat de medicul partenerului meu, ca acest tip de balanita nu este din categoria BTS. Dar mai am o problema, in urma analizelor efectuate, partenerului meu i s a gasit si stafilococ coagulazo pozitiv. Am inteles ca acest stafilococ il avem cu totii, doar ca la unii este activ, altii sunt purtatori si se manifesta prin furuncule, puroi, "umflaturi" nazale sub forma de cosuri. totusi, stafilococul si balanita sunt dependente sai independente una de celalta?
In trecut si eu m am confruntat cu furuncule, dar am urmat tratament-constand intr un autovaccin si aparitia furunculelor a incetat.
In ce masura, acest stafilococ poate deveni activ in cazul meu? Ce simtome ar trebui sa am, acum la a 23-a zi de la contactul sexual cu partener cu balanita zoon si stafilococ coagulazo pozitiv.
repet, desi chiar si eu m am saturat de aceasta problema si sper sa ajung la un rezultat: momentan nu prezint nici un fel de simptome-iritatie vagin, zona genitala, prurit-mancarime, usturime. Cu toate acestea, de cateva zile, sporadic, am temperatura 37.4 si inflamatie a amigdalelor. Am luat doar paracetamol si temperatura scade sub 37 sub acest tratament.
credeti ca am putut contacta acest stafilococ si sa se localizeze (deocamdata) doar la nivel faringe (in gat)? sau e o simpla raceala? exista posibilitatea ca acesta sa apara si in zona genitala si sa se manifeste? daca da, care sunt semnele? e cazul unui tratament?
0
25-05-2009, ora 22:00
ColetteG
Nu este medic/terapeut
ColetteG
Am revenit pentru ca nu stiu nici eu cat de coerenta am putut fi. Sper ca acum voi reusi sa fiu cat mai exacta. Partenerul meu a revenit la medic. Diagnosticul pus este: balanita zoon, iar solutia pentru acea iritatie, taietura, fisura ar fi circumcizia. Toate analizele pe care le a facut au aratat doar prezenta stafilococului coagulazo pozitiv. Partenerul meu mi a spus ca a avut si unele umflaturi nazale, gen cosuri, nu mi mai amintesc, ma scuzati.
Ceea ce nu pricep eu este legatura dintre cele doua, balanita zoon si stafilococ aureus (coagulazo pozitiv). Adica acea rana preput este cumva intretinuta de acest stafilococ? Daca da, ce sanse sunt ca eu sa fac ceva sau sa fi contactat ceva? V am scris mai sus, ca pana acum 2 ani, am avut probleme cu furunculele, dar in urma autovaccinului (Cantacuzino)-am scapat (cred, sper, asa pare).
De cateva zile am inceput sa fac temperatura 37, 4, care scade la paracetamol, pe care l iau la 8 ore. Un alt semn este si inflamatia amigdalelor. N am dureri de cap, n am frisoane, persista o stare febrila, n am grutate la inghitit.
Credeti ca aceste simptome sunt alel stafilococului activ? Fiind a 23 zi de la contactul sexual cu un partener cu stafilococ coagulazo pozitiv si balanita de tip zoon, credeti ca pot contacta ceva? In cat timp apar simptomele in cazul in care m am "pricopsit" cu ceva?
repet: actul sexual s a produs cu prezervativ, dar mi s a facut sex oral

Va rog sa ma scuzati pentru repetitii, insistenta si poate incoerenta.
Va multumes pentru rabdare si astept raspunsul dumneavostra!

Cu deosebit respect,
Colette
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Utilizarea iraÈ›ională a antibioticelor È™i răspândirea Stafilococului auriu meticilinorezistent
  • Cum recunoÈ™ti herpesul genital la femei?
  • Cele mai importante sfaturi legate de herpesul genital
  • Un nou vaccin poate preveni herpesul genital
  • O combinaÈ›ie de probiotice ar putea preveni sindromul È™ocului toxic
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli È™i S. aureus
  •