Circumferintele la măsurarea colului uterin, abdomenului nu se modifica de 2 saptamini

22-08-2018
Valentinabd
Nu este medic/terapeut
Valentinabd
Nu stiu exact prima zi a ultimii menstruații, dar ma orientez dupa primul usg de la 9- 10 săptămîni. De aceea conform datei aproximative ar trebui să fiu în săptămîna 26- 27 de sarcina. De la 16 săptămîni s-a determinat ca placenta mea este previa centrala, dar treptat a început să se ridice încît la 22 săptămîni ea deja era posterioara si la 30 cm de la colul uterin care e inchis. Am mers cu rezultatele USG la medicul genicolog, care m-a măsurat și a spus că corespunde la 22 de săptămîni. Săptămînile următoare am dat analiza de sînge si urina. Analiza de urina a dat bacterii +, am dat analizele la cultura urologica, rezultatele urmează să fie in urmatoarele 2 zile. Dar sunt in panica deoarece cînd 2 săptămîni in urma medicul genicolog mi-a luat circumferintele abdominale erau 94 cm si a colului uterin 24 cm, iar ieri am mers la medic din cauza durerilor de sin si iarăși mi-au luat măsurile iar ele nu s-au modificat deloc. Copilul meu nu creste? Sau cum spune mama il port in spate? Copilul cînd e activ, cînd mai puțin activ. Am impresia ca are regimul de activism nocturn, care se incepe de la orele 6- 7 seara si se prezintă pînă la orele 6-7 dimineața. Ziua nu e prea e activ. Nu lovește dureros sunt lovituri ușurele si plăcute pentru mine, se vede cum se misca burtica. Bătăile inimii erau 133, medicul a spus că de la 110 pînă la 180 e norma. Dar imi fac griji din cauza lipsei modificărilor in măsurarea circumferintelor. Încă pot fi schimbări? Nu am răbdare să merg la USG de la 28 de săptămîni. Parca as merge înainte de timp.
2 comentarii
0
22-08-2018, ora 16:15
Valentinabd
Nu este medic/terapeut
Valentinabd
Bacteriile erau +
0
01-12-2018, ora 19:09
BDN
Nu este medic/terapeut
BDN
94 de cm - 37 inch... Adica ai circumferinta pt o sarcina de 37 de saptamani (+-2) nu mi se pare deloc putin.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul