ciroza hepatica

11-10-2013
tucidide2013
Nu este medic/terapeut
tucidide2013
Am 45 de ani. Am fost diagnosticat cu hepatita cronica cu virus C in 2004. Aveam fibroza 2 (Scor Knodell =9 (7+2 Fibroza), viremie 2.770.000, Tr 143.000. In 2006 am inceput tratamentul cu Peginterferon si Ribavirina. La 3 luni aveam o viremie de 3060. Mentionez ca inainte de 3 luni de la incepurul terapiei am avut un accident de circulatie soldat cu 3 coaste rupte si mai multe rani minore. Mi s-a aprobat continuarea tratamentului pana la 1 an. In 2009 la un nou consult in urma efectuarii viremiei aveam 1.690.000 ul/ml. Mi s-a facut un nou dosar cu Peginterferon si Ribavirina pt. diagnosticul hepatita cronica cu virus C - recadere. In 2010 mi s-a aprobat tratamentul pe care dupa numai 3 luni l-am abandonat din cauza nr. mic de trombocite (63.000). Medicul curant mi-a propus in 2011 extirparea splinei, considerand ca aceasta era vinovata de trombocitopenie. Am hotarat pe cont propriu sa fac un consult la hematolog. In urma biopsiei medulare medicul hematolog mi-a spus ca maduva mea nu produce destule trombocite dar daca insist pot face operatia cu conditia de a face o endoscopie. In august anul acesta medicul curant, la un nou consult mi-a propus din nou operatia si m-a trimis la un cabinet particular pt. Endoscopie. La cabinet medicul m-a convins sa fac si fibroscan. Rezultatul m-a cutremurat. Aveam fibroza de 54.2 Kpa si varice esofagiene gr.1. Medicul mi-a recomandat sa nu-mi scot splina pt. A nu deteriora ficatul de tot. Mi-a mai spus ca fibroza poate sa scada (probabil de mila sau poate... ). Intorcandu-ma la medicul curant mi-a propus din nou scoaterea splinei si depunerea dosarului pt.tripla terapie. Mi s-a dat un tratament cu Interferonat 4cp./zi. Pana acum luam Essentiale Forte 3 cp./zi. De o luna obosesc foarte tare si am dureri in partea dreapta. Ce ar trebui sa fac? Fibroza se mai poate micsora? Operatia ar fi recomandata?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum contribuie microbiomul intestinal la progresia cirozei hepatice
  •