ciroza hepatica-encefalopatie hepatica

21-02-2011
mirela_blue
Nu este medic/terapeut
mirela_blue
tatalui meu i s-a descoperit o hepatita (virus C)in anul 1992 de atunci a evoluat si s-a transformat in ciroza hepatica.la un moment dat ni se spunea ca stagnase la un anumit stadiu dar a dat alte complicatii, la vena porta, aparusera la nivelul superior al duodenului cateva varice, a avut si hemoragii(melena).i s-au facut markeri tumorali si sunt cu valori foarte mari.la tomograf s-a vazut si un carcinom de 25 mm.face tratament i s-au facut si transfuzii, ultima in 18 ianuarie 2011.Ceea ce ma ingrijoreaza a fost ca, la sfarsitul acestei saptamani nu s-a putut da jos din pat, e foarte slabit, are tulburari de memorie si de vorbire.a marit de la 1 la 2 doza de fiole Sargenor, si cat decat si-a mai revenit.e constient de ceea ce i se intampla(isi da seama ca are deficiente de vorbire, ca uita).acum zicem ca e bine pentru ca se misca singur.intrebarea mea este aceste tulburari pot reaparea din ce in ce mai des?cum se instaleaza coma hepatica(si cat de repede) de care am citit pe acest site?...e asa grav?..medicul ne-a explicat ca nu se pune problema transplantului hepatic si nici a citostaticelor.ce sanse de a trai odata aparute aceste simptome mai are?
4 comentarii
0
01-03-2011, ora 16:32
mirela_blue
Nu este medic/terapeut
mirela_blue
are efect pozitiv in cazul lui tratamentul cu ALBUMINA UMANA????????
0
27-10-2011, ora 10:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu sunt foarte inteligibile toate intrebarile tale!
1 - nu numai ca simptomele pot reaparea din ce in ce mai dese, dar este absolut sigur ca asta se va intampla, ca evolutie naturala a bolii si progresie a insuficientei hepatice, si nimic nu poate impiedica asta, daca transplantul iese din discutie.
2 - coma hepatica se instaleaza ca orice coma, prin definitie cu alterare foarte puternica a starii de constienta; pot fi episoade din care sa iasa, sau poate fi instalata brusc si permanent; durata e imposibil de anticipat; respectiva coma ca si exacerbari ale encefalopatiei pot fi precipitate de ingestia de alimente cu carne, de sangerari in tubul digestiv (din varice esofagiene de exemplu), de o infectie, de deshidratare acuta, etc. este o modalitate de survenire a mortii. nu singura, e drept. altele pot fi prin sangerari masive din mentionatele varice esofagiene sau printr-o alta consecinta a insuficientei hepatice, de tip tulburari de coagulare si alte hemoragii, sindrom hepato-renal, insuficienta multipla de organ, etc.
3 - sanse de a trai... nu inteleg asta. momentan traieste, nu ? daca te referi la speranta medie de supravietuire, aceasta, din pacate, la ce situatie descrii, se masoara in saptamani/luni. e drept ca, cu ingrijire si cu noroc, acestea pot fi foarte multe, in functie de care e starea lui momentana, analizele lui, etc. mentionez ca totusi nu stiu exact cazul, deci nu pot aprecia "sansele de a trai". vorbesc doar din carti, ca sa zic asa.
4 - albumina este foarte utila in aceste situatii, dar nu amelioreaza neaparat encefalopatia. nu e pentru asta.

am o intrebare:ati fost vreodata la un oncolog ? s-a pus problema de un medicament numit Nexavar vreodata?
0
27-10-2011, ora 11:52
mirela_blue
Nu este medic/terapeut
mirela_blue
multumesc pt raspuns.da am fost la oncolog dupa investigatii, dr oncolog ne-a comunicat ca datorita unor probleme de anemie, (ceva legat de numarul trombocitelor ) nu i se vor administra alte tratamente.
oricum toate acestea nu ne mai folosesc din pacate tatal meu a decedat pe 7 aprilie.
0
27-10-2011, ora 13:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
imi pare rau sa aud, condoleante! nu stiu insa de ce threadul a aparut in capul listei ieri, desi nu mai fusese postat in el din aprilie.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum contribuie microbiomul intestinal la progresia cirozei hepatice
  •