cistita acuta | Forumul Medical ROmedic

cistita acuta

28-02-2011
patricia09
Nu este medic/terapeut
patricia09
Buna ziua.de aproximativ 4-5 zile mi-a aparut o infectie urinara, urinez frecvent am dureri in timpul urinarii inclusiv si noaptea simt ca vezica urinara este presata tot timpul si am un disconfort general.Ma tratez cu Sumetrolim, Renalex si NoSPA iar astazi am inceput sa iau Urinal Akut, iar din cand in cand mai pun o sticla cu apa calda pe reg.abdominala.In urma cu o luna mi-a aparut o infectie genitala presupun ca a fost Candida am facut spalaturi vaginale si nu a trecut insa ma tratez acum cu Gynosol.Are legatura aceasta infectie cu cistita acuta?.Cam in aproximativ cate zile ma vindec?Tratamentul pe care l-am precizat ca il fac este bun pentru cistita acuta?.astept raspuns va multumesc
3 comentarii
0
20-03-2011, ora 22:44
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
In general tratamentul se face conform antibiogramei. Cred ca este necesar si un tratament cu antibiotic. Nu stiu daca este suficient ceea ce luati. Va recomand si ceai de merisor, este foarte bun, sa puneti si bicarbonat cum scrie pe prospect, ajuta foarte mult. In general se ia tratament cu antibiotic 14 zile, dar depinde de la caz la caz. Va recomand sa mancati si cate un iaurt pe zi, e bun impotriva candidei. Sanatate!
0
04-12-2011, ora 05:10
irina_v2009
Nu este medic/terapeut
irina_v2009
incercati si un tratament naturist.
din proprie experienta va pot recomanda Cystinol Akut, este facut din plante (extract uscat de frunze de strugurii ursului) si are rezultate rapide.
are actiune antibacteriana, antiseptica si antiinflamatoare.

se iau 2 pastile pe zi, de 3 ori, iar tratamentul se face pt 7 - 10 zile

sanatate:)
0
04-12-2011, ora 05:13
irina_v2009
Nu este medic/terapeut
irina_v2009
ps: am incercat ianinte si urinalul (akut sau nu nu) dar n-am fost multumita.
am facut si tratamente cu antibiotice, dar prefer sa le fac doar in cazuti extreme si de maxima necesitate :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dacă ai cistită îți poÈ›i infecta partenerul sexual?
  • Tratarea cistitei - medicamente, remedii, sfaturi utile
  • Cistita în timpul sarcinii
  •