cistita interstitiala | Forumul Medical ROmedic

cistita interstitiala

15-06-2011
Maria E.M.
Nu este medic/terapeut
Maria E.M.
sunt maria, au trecut aproape 3 ani de cand am aflat k sufar de cistita interstitiala si am ajuns la concluzia k deocamdata, nu exista tratament - nici calmant care sa na ajute la vindecarea acestei boli - eu nu m suport, am incercat multe tratamente, si alopate si naturiste - tot ce am auzit k ar face bine acestei boli care ne termina in fiecare zi cate putin, dar in zadar. pe mine nu m-a ajutat nimic, simt k nu m rezist. am facut si instilatii cu FIOLE DE CISTISTAT(fff scumpe) - dar dupa 5 fiole nu am simtit absolut nimic - incerc sa tin dieta alcalina, atat cat pot, iau ulei de oregano, ulei de peste si probiotice de 2 luni de zile - dar simptomele mele sunt aproape la fel... si atunci nu m inteleg nimic... si nu m cred nimic... Daca cineva ma poate ajuta cu un tratament care da rezultate, va rog sa va ganditi si la mine. astept in fiecare zi sa apara ceva miraculos care sa ne ajute in cistita interstitiala... este o boala groaznica la care cei m multi medici dau din umeri neputinciosi...
12 comentarii
0
15-06-2011, ora 21:36
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
De multe ori cele mai serioae solutii le afli tarziu. Tu le spui miracole. Se pot numi si asa. Cel mai mare miracol este vointa ta de a te vindeca. Iti trebuie doar un mic impuls spre calculatorul tau-creierul. Mergi imediat la un terapeut bowen din orasul tau, care are tastatura prin care sa trimita creierului tau impulsurile pentru vindecare de catre doctorul tau interior, care a uitat sa reactioneze singur. Multi nu cred in asa ceva, ar trebui ca lumea sa se trezeasca pana nu e prea tarziu. Daca vrei lamuriri suplimentare, da-mi un mesaj direct, altfel administratorul acestui site cenzureaza si cenzureaza.
0
16-06-2011, ora 08:45
Maria E.M.
Nu este medic/terapeut
Maria E.M.
pt dinno 4949 - sunt maria, te rog din inima ajutata-ma cu detalii pt CISTITA INTERSTITIALA, multumesc!
0
16-06-2011, ora 12:46
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Buna ziua...

Nu stiu daca sunteti la curent dar in cistita interstitiala este important aportul de antioxidanti, in special Vitamina E si implicit potentarea activitatii ei. Asta apropo de faptul ca ati luat ulei de peste. Ce fel de vitamina E ati luat impreuna cu el, naturala sau sintetica, alfa sau gama tocoferol. Puteti cumpara gama-tocoferol si asociati cu susan macinat!

Nu trebuie neglijata nici curcumina si extractul de Boswellia - niste soluti terapeutice foarte eficiente.

indirect conteaza si dieta antiinflamatoare, suplimentarea cu probiotice, si ulei de peste distilat molecular - dar in cantitati limitate, 2 capsule /saptamana in conditiile in care consumati si surse vegetale de omega 3.


Alte detalii puteti gasi daca veti cauta pe net

Lignanii susanului cresc spectaculos activitatea vitaminei E
0
16-06-2011, ora 13:45
Maria E.M.
Nu este medic/terapeut
Maria E.M.
iti multumesc RICA pt informatii - eu iau ulei de oregano 7 pic/3 ori/zi, ulei de peste omega 3 - 2cps/3ori/zi - deci in total 6/zi, iau probiotice 3/zi, GOLDENSEAL de la firma SECOM 3/ZI - PT REFACEREA MUCOASELOR - dar nu m stiu ce sa mananc fara sa ma usture si sa ma doara vezica dupa - simt k nu m suport boala asta. Pe langa toate astea sufar si de costipati si migrene - ma simt f rau in fiecare zi
0
16-06-2011, ora 14:02
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
Doamnelor, spre surprinderea mea, constat ca aceasta cistita va intoarce viata pe dos. probabil ca o serie de medicamente fac bine, dar si rau. nu are rost sa mergeti tot pe aceasta cale, desi unele medicamente, mai ales cele homeopate, va pot face oarecum bine. va trebuie o terapie care sa restabileasca echilibrul chimic din organismul dvs. aceasta terapie se numeste bowen si gasiti o multime de terapeuti si cazuistica pe google. sunt terapeut bowen si va spun ca aceasta terapie va va transforma in mult bine viata. nu imi fac mie reclama, doar va supun atentie asupra acestei terapii blande si de mare efect.
0
16-06-2011, ora 14:21
Maria E.M.
Nu este medic/terapeut
Maria E.M.
eu am luat si tb homeopate, am facut si aceata terapie BOWEN 4 luni de zile...O SEDINTA LA 2 saptamani... si nimic.
0
16-06-2011, ora 14:51
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
cumparati susan, in NowFoods si Gama-tocoferol.
Merge si spanac, sfecla rosie crude daca sunteti constipata.

Discutia se poate extinde mult. Lasati un id de messenger pe privat si detaliez acolo daca mai e cazul.
0
16-06-2011, ora 15:30
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Ulei de peste luati MULT prea des. Trebuie folosit doar in zilele cand mananci produse de origine animala. Iar uleiurile cu mult omega 6 eliminate (floarea soarelui de pilda).
0
21-02-2013, ora 09:41
radu.mihai
Nu este medic/terapeut
radu.mihai
Buna Maria. Si eu sufar de aceasta cistita nenorocita ce mi-a dat viata peste cap
Cum esti? Cum te simti? Ai gasit vreun raspuns, vreo terapie?
0
21-02-2013, ora 13:25
Maria E.M.
Nu este medic/terapeut
Maria E.M.
Buna Radu Mihai. in primul rand vreau sa stii k CISTITA INTERSTITIALA se poate vindeca de pe o zi pe alta (asa se spune) pt k nu se stie care sunt cauzele acestei boli... doar noi care o avem stim ce inseamna aceasta cistita. eu am fost la fff multi urologi si toti au spus k n-am nimic deoarece analizele mele erau bune.. nu m stiam ce sa fac... ma durea si ma ardea vezica de nu m puteam si ziua si noaptea, indif ce am incercat. Asa k anul trecut in aprilie am ajuns la Londra la Dr. Deborah, la o clinica particulara - a vb cu mine, nu mi-a facut cine stie ce analize, ceva f simplu... dar mi-a dat o DIETA F DRASTICA pe care am tinut-o vreo 6 luni - fara cafea, fara zahar, fara nimic conservat (din pravalie), fara muraturi, fara rosii, fara fructe dulci, fara cartofi, fara lactate, branzeturi - doar legume verzi (castraveti, broccoli, salata, avocado, varza), orez brun, ciorba din legume fierte cu putina lamaie, patrunjel verde, radacinoase, seminte, migdale, carne pui, peste fiarta sau la gratar... eu nu am reusit sa renunt la cafea de tot pt k ma durea rau capul si cafeaua ma ajuta... in rest am cam tinut vreo 6 luni. akm nu prea m tin atat de drastic, sunt m bine. Pe langa aste mi-a dat sa iau probiotice, ulei de peste (KRILL OIL -fff scumpe...mi le trimitea din Anglia...Akm mi le cumpar de aici... ink m iau.-*
PS. Tu cati ani ai? Nu am m discutat cu barbati despre aceasta boala, credeam k voi nu aveti asa ceva... cu drag Maria.

(*modificat de admin)
0
15-03-2013, ora 20:12
liastoian
Nu este medic/terapeut
liastoian
Sufar de 4 ani de aceasta boala! Este ingrozitor! doar antiinflamatoarele ma mai ajuta, oare se mai poate face ceva?Dieta nu ma ajuta deloc.
0
28-12-2013, ora 12:16
sofy80
Nu este medic/terapeut
sofy80
cum ati fost diagnosticati cu cistita interstitiala ? imi spuneti va rog si cum a debutat boala, daca ati facut inainte, de a lungul timpului mereu cistite infectioase, daca ati facut instilatii?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dacă ai cistită îți poÈ›i infecta partenerul sexual?
  • Tratarea cistitei - medicamente, remedii, sfaturi utile
  • Cistita în timpul sarcinii
  •