Citamegalovirus la copil urgent

26-03-2018
Denisa38
Nu este medic/terapeut
Denisa38
Buna seara.Baietelul meu are 3ani si 8luni si inca nu vorbeste, doar cuvinte nu leaga propozitii.La 2ani si 5luni ne-am internat cu pneumonie int.rinofaringita, acidoza met, sindrom de hepatocitoliza tgp 147, ne au internat la infectioase chiar banuit de hepatita dar nu a avut, nimeni nu a stiut de ce, eram acuzata ca i-am administrat eu vreun tratament aiurea.Acum dupa o alta internare, de data asta rotavirus pe data de 4.02.2018 pentru a doua oara luat din spital am obv pe analize CMV anticorpi IgM 0.14 si CMV anticorpi IgG 13.5, limite normale fiind <=4.99.Acum ne-am externat cu glicemia 346 probabil prea multa glucoza, la internare era normala, analize ficat marite doar TGO 110, TGP a fost52.Nimeni nu mi-a zis nimic despre asta, ma intreb cand l-a contactat in timpul sarcinii (nu am facut testul CMV nu mi a recomandat nimeni)in timpul alaptarii sau poate de la bona, dupa ce a venit ea vu un fel de viroza cu febra mare am ajums in spital cu transaminaze marite la ficat atat TGO222 cat si TGP147.Acum mai este in pericol, valoarea marita CMV inseamna ca mai are nevoie de investigatii tratament?Poate fi asta cauza intarzierii pe care o are?Are vreo legatura cu varicela pe care am avut o in sarcina la23saptamani?Multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul