Cititi va rog.Am nevoie de o parere.

08-11-2009
AbS3nt
Nu este medic/terapeut
AbS3nt
(Pubertate intarziata )

Am fost la medicul Endocrinolog dupa ce am vazut cam care ar fi problema mea.Ma consultat oleak si mia zis sa fac analize etc.Am facut analize, park din astea se face si la hormoni sau ceva de genu.Sa uitat si dak am glada tiroida nuj de ce.Vreau sa intreb, probabil ca mai are cineva sau stie pe cineva care are experienta asta.Deci dupa analizele astea cred ca o sa fac un tratament ceva cu testosteron din ce am citit pe net.
Cat timp dureaza tratamentul ?
O sa ma dezvolt ca restul baietilor ?
O sa mai cresc ?
Are efecte negative ?
(Am 18 ani) 1.70 si arat ca un baiat de 13 maxim 14 ani
2 comentarii
0
08-11-2009, ora 19:48
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ce analize ai făcut????

Mă interesează mai mult Testosteronul total şi liber, FSH-ul şi LH-ul, eventual chiar şi SHBG!
Te vei dezvolta normal dacă vei primi tratamentul adecvat deficienţei pe care o ai. O să mai creşti până la 21-25 de ani, depinde de fondul genetic pe care-l ai şi chiar şi de activitatea sportivă.
Are şi efecte negative, dar depinde de tratament, de doză, de reactivitatea organismului tău etc..

Toate cele bune!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
09-11-2009, ora 22:31
AbS3nt
Nu este medic/terapeut
AbS3nt
Inca nu am rezultatele de la analize, dar cum le primesc cum ti le spun. Ma bucur ca ma voi dezvolta, abia astept sa fiu si eu normal ca oircare baiat de varsta mea.
As vrea sa ma inalt, sa am macar 1.80 ca sa numi mai zica nimeni ca sunt mic.Dupa ce ca arat a 13 ani mai is si scund.(bine cam ca la varsta de 13 ani ).Mama spunea ca cand mam nascut cantaream si eram mai inalt decat e normal.Si medicii spuneau ca o sa fiu foarte inalt, cand o sa cresc, da se pare ca na fost asa :(.

Sti in ce consta tratamentul ? adik ce se face exact
si dak mar inalta cel putin 10 cm.
Ms mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.