citodiagnostic col Papanicolaou

07-12-2008
mishale
Nu este medic/terapeut
mishale
exocol: clasa C2/C3 CS+CI parahyperkeratoza(+), inflamator(+), celule de regenerare aspect +/- imatur cu BNC si diskarioze usoare
endocol: clasa C2/C3 fon mucoid, inflamator(+), koilocite(+) celule de regenerare cu diskarioze usor hyperplazic
TBS: L-SIL metaplazie imatura
Va rog frumos lamuriti-ma cit de grava este situatia mea in ceea ce priveste datele de mai sus. Multumesc anticipat pentru ajutor !
3 comentarii
0
08-12-2008, ora 19:14
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
L-sil înseamnă displazie- displazia înseamnă celule anormale, cel mai bine ar fi să te duci să mai faci analize colposcopie
0
08-12-2008, ora 21:32
mishale
Nu este medic/terapeut
mishale
Merci frumos Crinna22...astept rez unui alt test Papanicolaou. Colposcopie am facut iar medicul mi-a spus doar sa astept, fara sa ma ingrijorez si sa-mi dau dureri de cap, rezultatul la citotest. Ma las in grija lui D-zeu.
0
29-02-2012, ora 11:51
emanuelaN
Nu este medic/terapeut
emanuelaN
buna ziua! am facut si eu testul papanicolau, anul trecut si mi a aparut ca am infectie cu HPV, tulpina 6-11, risc scazut oncologic...dupa indelung tratament, si vizite pe la dermatologie si ginecologie, am facut un alt test si de data asta mi a reiesit ca am " celule cu metaplazie imatura" daca mi ati putea explica si mie ce inseamna asta, ar fi perfect! va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •