ciudatenie menstruala

19-08-2007
nikaiia
Nu este medic/terapeut
nikaiia
buna, trebuie sa va semnalez o kesstie care mi s-a intamplat timp de aproape doi ani si nu inteleg ce a fost. sa vedeti, aveam ciclu relativ regulat, adica venea cam la 27-30 de zile, DAR... dura o zi jumate, cu un flux nu tocmai abundent si asta, sistematic. Eram supraponderala, nu aveam dureri, nu nimic; endocrinologic ok, ecografiile ok, medicul de familie depasit de situatie. si luam in greutate de la luna la luna dar e adevarat ca si mancam. Am plecat la studii intr-o zona mediteraneana pentru trei luni, am avut probleme de adaptare la alimentatie pe care am redus-o la un minim minimorum, am slabit 10 kg DAR... Cciclul meu a redevenit firesc, tot regulat, dar dura 5-7 zile, flux normal (asta inseamna la mine vreo 3 tamp/zi), energie debordanta si kef de viata. Situatia ata roz s-a mentinut din decembrie pana in iulie a.c. si acum vad ca revin vechile probleme cu perioada care se scurteaza si incep sa iau in greutate din nu desi fac miscare si mananc foarte echilibrat. Mentionez ca nu iau si nu am luat niciodata antibaby, am o viata sexuala activa si armonioasa si ma protejez doar cu prezervativ, dar nu inteleg ce se intampla cu ciclul meu. Are vreo legatura iodul de la mediterana sau dieta? cand am tinut odata o cura de slabire drastica mi-a intarziat 2 saptamani asa ca nu stiu ce sa mai zic.dar cand dureaza asa de putin am o stare generala foarte prosta care se amplifica mereu, nervozitate, oboseala etc. poate ma ajuta cineva sa ma mentin in standard. multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.