Ciuperca Aspergillus

27-04-2011
luminita01
Nu este medic/terapeut
luminita01
Buna ziua. Am o fetita de 4 ani, de jumatate de an a fost diagnosticata cu ciuperca Aspergilius in ureche, de atunci ne chinuim sa scapam de ea, dar fara rezultat. Am facut tratament cu: Eritromecina, Tetraciclina, Ftorocort, Nistatin, Cefatosim vreo 4 luni cu intreruperi de 10 zile. Apoi pimafucort 2 saptamini. De citeva zile situatia s-a agravat si mai tare, sunt niste eliminari din ureche. Medicul ne propune sa administram: unguent Amfotericina B, sau Micoheptin ce parere aveti? Putem scapa de aceasta ciuperca?
5 comentarii
0
27-04-2011, ora 21:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
!!Am facut tratament cu: Eritromecina, Tetraciclina, Ftorocort, Nistatin, Cefatosim vreo 4 luni cu intreruperi de 10 zile. Apoi pimafucort 2 saptamini )))

SUNT Foarte curios sa stiu ce medic ( specialitatea) care va administrat acest tratament ????????????
Otita externa micotica se trateaza foarte simplu prin tratament numai local ( aspiratii zilnice la cab, ORL+ o ingrijire corecta a urechii acasa.
1. nu Niciodata apa in ureche
2 nu betisoare
trebuie sa intelegeti ca ciuperca se dezvolta in mediu umed, cald si intuneric.. deci in ureche trebuei conditii invers dezvolatarii
in ureche tre sa fie cald si uscat..si urechea purtata liber nu cu vata..
NU cred ca e bine sa puneti amfotericina.s.a pana nu va lamuriti ce are copilul in ureche.
Banui ca deja este afectat si timpanul ( posibil si o perforatie) aceasta ureche trebuie vazuta de un medic ORL.. in clinica la MICROSCOP.. aspirata si dupa aceia de vazut ce tratament necesita !!!
deobicei se curata urechea cu apa oxigenata, se usuca initial cu un servetel de hartie.. dupa care cu un jet de aer cald de la uscatorul de par, picaturi pe baza de alcool( boricat, bitter suedez..s.a) pentru 2-3 minute si iarasi uscat cu uscatorul de par ( dar asta numai in cazul cand NU este perforatie de timpan altfel doare foarte tare de la alcool
0
28-04-2011, ora 09:28
luminita01
Nu este medic/terapeut
luminita01
Mersi mult, pentru raspuns. Tratamentul ni l-a recomandat medicul ORL(Spitalul Republican de Copii E. Cotaga). Dar am o intrebare, ce ar insemna "aspiratii zilnice", noi mergem la 2-3 saptamini si facem lavaj la ureche, cu toate ca dupa spalare mai ramin in ureche ramasite, si peste o zi urechea e plina din nou. Tin sa va zic ca suntem din Chisinau, si am mers la mai multi medici ORL, dar nu am gasit pe cineva sa ne trateze. Mii frica sa nu fie perforatie la timpan (cu toate ca am fost saptamina trecuta la 2 medici ORL si ne-au spus ca timpanul e bine), am observat intr-o zi o eliminare de culoare roz-rosu. As putea in conditii casnice sa curat cu apa oxigenata, chiar daca nu stiu ce e cu timpanul? Nu ne-ati putea recomanda un medic ORL in Moldova?
0
28-04-2011, ora 15:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sambata sau duminica am sa fiu in chisinau
0744196583 pentru a stabili o ora de intalnire daca va intereseaza.
Da puteti curata urechea cu apa oxigenata si peurma sa o uscati dupa cum am scris mai sus.
0
31-10-2011, ora 21:45
luminita01
Nu este medic/terapeut
luminita01
Va multumim mult, ca ati fost receptiv la suferinta noastra, urmind tratamentul prescris de d-ra am tratat ciuperca in citeva zile, ceea ce nu putusem trata in jumatate de an, sa dea domnul sa fie bine si in continuare. Va multumim din suflet!
0
01-11-2011, ora 07:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ma bucur mult pentru rezultat
sanatate multa !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.