Ciuperca de piele - sub sani su in zona inghinala

15-01-2010
mdac
Nu este medic/terapeut
mdac
Stimate domnule doctor,
Deoarece am ceva kg in plus, in zona de sub sani si in zona inghinala (mai putin insa) pielea a capatat o culoare maronie. Zona fiind sub sutien este mai greu aerata si cum stam cel putin 10-12 ore imbracati, zona este mult timp umeda. Am impresia ca in zile calduroase de vara cand si transpiratia este mai mare aceasta culoare se accentueaza. Banuiesc ca este o ciuperca a pielii si as dori un tratament. Aceasi usoara culoare maron am mai sesizat-o si in diverse pliuri ale pielii din zona mijlocului insa fara a avea intensitatea zonei de sub sani.
Va multumesc anticipat
2 comentarii
0
17-01-2010, ora 17:59
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Intr-adevar, in acele zone poate aparea un intertrigo candidozic in perioadele calde ale anului, la persoanele mai plinute.
Aplicati Lomexin crema, de 2 ori pe zi, masand bine pana intra in piele, timp de 10 zile.
Dupa aplicare puneti o compresa sterila sub sani.
In perioadele calde ale anului aplicati aceeasi compresa sterila pentru a absorbi transpiratia.
Pigmentarea pielii este mai dificil de tratat!
0
09-05-2011, ora 14:28
ellyella
Nu este medic/terapeut
ellyella
buna ziua!
la mine a aparut mai intai o pata rosie intre sani, acum si sub ei. am incercat lomexin si iritatia a disparut, insa imediat ce am terminat tubul cu unguent si nu l-am dat 2 zile..a aparut iarasi. sa continui cu lomexin sau sa incerc ceva diferit?
pata are culoare rosiatica, cand pielea e foarte uscata apar si mancarimi, iar daca incep sa ma scarpin, ma ustura pielea si parca ma mananca si mai tare.
multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.