ciuperca in talpa

09-12-2008
jood
Nu este medic/terapeut
jood
Buna ziua,

Pe ambele talpi mi-a aparut ceva ca o ciuperca cu pielea aspra si crapata si imi provoaca mancarimi, dar nu se maresc si nici nu se micsoreaza, si nici intre degete nu am nimic. In ultimul timp mi-a aparut si pe tibie ceva asemanator... in locul unei cicatrici. Stie cineva ce poate fi si cum poat efi tratat? Multumesc.
9 comentarii
0
09-12-2008, ora 22:23
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Incearca sa ajungi la un dermatolog sa-ti spuna exact ce ai acolo si sa-ti dea tratament adecvat.Nu tarta dupa ureche ca s-ar putea sa-ti faci mai mult rau.
0
10-12-2008, ora 18:53
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pe palme nu a aparut nimic ?
0
10-12-2008, ora 19:53
jood
Nu este medic/terapeut
jood
Nu... pe palme nu am nimic. Doar la picioare.
0
11-12-2008, ora 18:19
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Posibil sa ai un psoriazis. Trebuie sa faci un consult dermatologic.
0
01-07-2010, ora 17:16
constantina elena
Nu este medic/terapeut
constantina elena
Si mie mi-au aparut niste crapaturi asemanatoare pe talpi si acum se extind in sus pe picior. Sunt urate, tot mai intense crapaturile si provoaca mancarimi, iar mai nou si la maini mi-au aparut. Ce sa fac? La talpi am de mai mult timp, dar nu am dat importanta decat acum cand am vazut ca se extinde. Canestenul e bun? Cu ce ma mai pot da sa se vindece? Multumesc anticipat!
0
01-07-2010, ora 18:35
ediz
Nu este medic/terapeut
ediz
buna dl.doctor, tot in regiunea talpilor mi-au aparut mici basicute cu un lichid incolor, pe degete, pe toata talpa, apar in formatiuni de cate 4-5, sunt suportabile ca durere, eu le sparg si dupa o zi doua pielea se exfoliaza in acea regiune, dar apar din nou si asta doar cand este cald, apar primavara si dispar iarna, de obicei apar pe marginile talpilor si pe degetele mari de la picior, rareori sub talpa, iarna spre exemplu am talpile curate(nu apar aceste basicute), am uitat sa spun ca exista si mancarimi la aparitia basicutelor, dar usoare, , , , astept cu nerabdare un tratament, va multumesc si va doresc numai bine
0
09-07-2010, ora 22:52
ediz
Nu este medic/terapeut
ediz
?????????????
0
18-07-2010, ora 16:48
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Crapaturile si veziculele care apar la talpi pot fi produse cel mai frecvent de o ciuperca, insa pentru a incepe un tratament trebuie confirmat diagnosticul printr-un examen micologic.
Simptome asemanatoare pot aparea intr-o dermatita de contact sau in psoriazisul pustulos. De aceea este bine sa consultati un dermatolog inainte de a incepe un tratament!
0
18-07-2010, ora 16:53
ediz
Nu este medic/terapeut
ediz
cred ca raspunsul imi este adresat, multumesc, fiind din Braila ce medic mi-ati recomanda?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Infecțiile fungice
  •