ciupitura de menisc

14-10-2009
matrixxx91
Nu este medic/terapeut
matrixxx91
buna ziua . am si eu o problema cu meniscul.. am pus picioru gresit la fotbal s mi-a trosnit.. acum o saptamana s-a agravat pentru ca l-am fortat la fotbal.. am fost la doctor si mi-a zis ca am putina ciupitura de menisc. mi-a dat niste unguente.. dar as vrea sa stiu.. mai pot face sport de performanta ? isi revine aceasta mica ciupitura ? ce sfaturi imi puteti da ? multumesc celor care o sa-mi raspunda
10 comentarii
0
14-10-2009, ora 21:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
O leziune minora de menisc se poate regulariza spontan, cu vindecare cvasitotala. O leziune mai mare poate persista sau se poate agrava, determinand leziunea cartilajului articular.
Examenul clinic specializat poate preciza indicatia chirurgicala. D-voastra nu va ramane decat sa va luati un repaus sportiv total de cateva saptamani, perioada in care simptomele se pot judeca cu obiectivitate. Evitati mai ales aceste sporturi extrem de agresive in cazul D-voastra, cum este foot-ball-ul, hand-ball, tenis sau jogging.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-10-2009, ora 22:12
matrixxx91
Nu este medic/terapeut
matrixxx91
zilele astea o sa ma duc sa imi fac o radiografie sa vad gravitatea acesteia deoarece.. anul acesta o sa dau la academie si mai departe vreau sa continui cu un sport de bataie de performanta si am mare nevoie de picior.. sper sa isi revina :| multumesc mult. o seara placuta sa aveti si o sa va contactez cand o sa am radiografia in mana. numai bine
0
14-10-2009, ora 22:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cred ca nu m-ati inteles deloc, sa nu-mi fie cu suparare.
Nu am pronuntat deloc cuvantul "radiografie", din simplul motiv ca o leziune meniscala sau ligamentara nu poate fi vizualizata pe radiografie...
Eu ma refeream doar la consultul CLINIC ( CONSULTATIA) directa a ortopedului cu buna experienta in patologia genunchiului.
Pe de alta parte, eu nu va pot ajuta in problema genunchiului, din simplul motiv ca m-am dedicat Gleznei si Piciorului, altfel v-as fi consultat cu mare placere.

Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior

'
0
06-06-2010, ora 14:08
Mihai1990
Nu este medic/terapeut
Mihai1990
Buna ziua domnule doctor, dacami permiteti, am si eu o intrebare referitoare la genunchiul stang. De fiecare data cand fac genoflexiuni cu picioarele usor departate (daca sunt lipite nu pocneste) imi pocneste genunchiul, nu este dureros. Fenomenul se repeta si stand pe spate si pur si simplu prin aducerea genunchiului la piept si intinderea lui la fel se aud 2 pocnituri. Intrebarea mea este : se poate sa fie ceva grav sau tine de crestere, poate sami uzeze prematur cartilagiul sau sa numi fac probleme, este necesara o consultatie *rmn/radiografie etc* sau nu?

Cu stima,
Mandru Mihai
0
06-06-2010, ora 22:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Si eu am aceste simptome de peste 20 ani, fara a decela vreo problema organica.
In functie de sex, varsta, greutate, status ocupational si sportiv, sporturi practicate, antecedente traumatice, metabolice, reumatologice etc etc, putem hotari daca este cazul sa treceti la un consult ortopedic specializat.
Este absolut daunator sa incepeti prin a efectua examene imagistice scumpe si mai ales inutile inaintea unui consult clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-06-2010, ora 12:13
Mihai1990
Nu este medic/terapeut
Mihai1990
Va multumesc mult. Numai bine
0
04-01-2011, ora 18:49
Serbanescu C-tin
Nu este medic/terapeut
Serbanescu C-tin
Buna ziua! As vrea sa ma sfatuiti cu mici informatii despre starea genuchiului meu.
Cu un an sh jumatate in urma am primit o lovitura foarte dura la genunchiul drept.S-a umflat, dupa care a doua zi am mers la doctor mi la pus in gips sh mi-a prescris anticoagulante spunandu-mi ca am o entorsa.Dupa 10 zile am dat gipsul jos sh am inceput recuperarea cu elemente de gimnastica usoare.Dupa 6 luni am inceput sa alerg din nou sh sa joc fotbal, nu am avut nici un fel de dureri, numai ca la un sprint mai puternic am simtit cum mi sa deplasat foarte putin genuchiul.Am consultat alt doctor aceasta spunandu-mi ca am ciupitura de menisc.DVS ce parere aveti???
Va aduc la cunostinta ca si in momentul de fata joc fotbal si alerg fara nici un fel de probleme numai ca din cand in cand se iveste acceasi problema.
0
05-01-2011, ora 15:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa intelegeti ca nu se poate emite o ipoteza diagnostica fara examinarea directa a genunchiului.
Cum l-as putea oare contrazice pe ortopedul care v-a examinat direct, punand diagnosticul de leziune de menisc???
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-01-2011, ora 17:49
Serbanescu C-tin
Nu este medic/terapeut
Serbanescu C-tin
este normal ca la ciupitura de menisc sa se deplaseze genuchiul???? va multumesc si va doresc sanatate
0
06-01-2011, ora 22:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Leziunea de menisc poate provoca atat instabilitate articulara, cat si blocaje articulare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.