clipire foarte des

21-04-2010
adnana96
Nu este medic/terapeut
adnana96
Buna seara,
De catva timp, clipesc foarte, foarte des din ambii ochi, lucru pe care nu l-am constientizat decat in momentul in care am fost atentionata de cei din jurul meu. Incerc sa nu mai fac asta, dar daca stau mai mult de 7-8 secunde fara sa clipesc, simt o arsura sub pleoapele de jos si incep sa-mi lacrimeze ochii.
Va rog, daca se poate sa-mi spuneti care este cauza si mai ales remediul.
Multumesc anticipat.
4 comentarii
0
22-04-2010, ora 12:47
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua!Iti recomand consult oftalmologic cu examen biomicroscopic al polului anterior, test Schirmer, cicloplegie si determinarea refractiei (este posibil sa ai nevoie si de corectie optica); usturimea este un simptom al ochiului uscat, iti recomand sa pui la nevoie( cand apare usturime) lacrimi articiale( eu prefer lacrimile pe baza de acid hialuronic), de exemplu, Visustrin in amandoi ochii, 1 picatura ;daca stai mai mult la calculator, uscaciunea oculara apare mai frecvent ; iti recomand si lentile cu filtru pentru calculator( este foarte indicat filtru verde); numai bine
0
22-04-2010, ora 15:19
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Aceasta afectiune se poate vindeca cu 2 granule dintr-un remediu homeopat potrivit. dvoastra. Orice altceva trateaza numai simptome si nu cauza bolii. Mergeti la un medic homeopat cu experienta care practica homeopatia clasica (primiti numai 1 remediul de la el).
0
22-04-2010, ora 21:22
adnana96
Nu este medic/terapeut
adnana96
Buna seara !
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
0
12-06-2010, ora 19:09
adnana96
Nu este medic/terapeut
adnana96
Buna seara,
asa cum m-ati sfatuit, am fost la oftalmolog, insa nu s-a rezolvat nimic, ba din contra, acum sunt mult mai rau. Ca sa va dati seama de ce spun asta, iata un scurt istoric : la sfarsitul lunii aprilie, am fost pentru prima data la oftalmolog, i-am redat simptomele asa cum le-am prezentat in postarea anterioara, mi-a prescris 10 zile Opatanol 3pic/zi in ao. Cum n-am simti nici o ameloirare, ba din contra a inceput sa fie si mai rau, mi s-au imflamat pleoapele, dupa cele 10 zile, am fost din nou, de data asta mi-a prescris Tobradex 3pic/zi in ao si unguent cu Flametol, sera, tot ao, timp de 14 zile. Am urmat si acest tratament, tot fara nici o imbunatatire. Am fost din nou la cabinet, de data asta a trebuit sa fac o analiza a secretiei conjunctivale cu antibiograma. La rezultat a iesit stafilococ auriu, ca urmare am primi ca tratament Vigamox, 3 pic/zi, 7 zile. Am urmat si acest tratament, dar din nou fara efect, pleoapele sunt chiar mai imflamate si bineinteles ca ma deranjeaza foarte tare. Deoarece starea s-a deteriorat simtitor, am mers in Bucuresti la o clinica particulara, pentru a obtine inca o parere. Acolo, dupa un consult, mi-a spus sa nu mai pun nici un alt fel de picaturi in ochi cu exceptia lacrimilor artificiale (Hyabak 1pic/2 ore in ao), si mi-a recomandat un consult cardiologic si neurologic. Examenul cardiologic l-am facut in februarie, a fost ok, la neurologie n-am ajuns inca, dar in aceasta perioada, tot facand analize, am descoperit ca am hipertiroidie, pentru care urmez acum tratament.
Apelez acum la d-voastra si dataorita faptului ca ati fost atat de prompta cu raspunsul anterior, si cred cumva ca va pasa de cei care, in disperare de cauza posteaza aici, asa ca VA ROG, daca se poate, sa ma indrumati ce sa fac mai departe, pentru ca sunt total derutata si in oftalmologul la care am fost (aici in provincie) nu mai am incredere deoarece dupa primul consult si dupa ce-am terminat tratamentul pe care mi-l prescrisese, n-a mai stat de vorba, trimiterea pentru analize si ultimul tratament le-am primit prin intermediul asistentei.
In speranta ca voi primi cumva un raspuns, va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •