Clostridium difficile la copii

05-06-2017
naty20
Nu este medic/terapeut
naty20
Buna ziua,
Ma poate ajuta cine cu cateva sfaturi legate de infectia cu clostridium difficile la copii? A 5-a zi de penicilina pentru un streptococ la un copil de 5 ani ne-am trezit si cu o alta infectie clostridium difficile si candidoza digestiva, care a mai fost tratata in ultimele 7 luni de vreo 2 ori (albicans, krusei) Simptomele nu au fost grave, doar 1-2 scaune pe zi modificate (nu diaree apoasa) dar cu apetit bun, stare generala buna. Am avut noroc ca medicul pediatru a stiut din prima ce sa caute, si s-a descoperit imediat. S-a continuat penicilina injectabil pana la 10 zile dar si vancomicina 11 zile si diflucan 5 zile. Scaunele sunt normale, 1/zi fara dureri, doar ca in ziua in care trebuia sa terminam vancomicina ne-am pricopsit si cu o viroza nu stiu de care (dupa spusele medicului). Va trebui sa continuam tratamentul cu levurin. Dupa spusele medicului aceasta infectie a fost cauzata de administratea antibioticului, pe fondul unei floreintestinale deteriorate de tratamentele cu antibiotice din trecut (care au fost multe - data la recomandarea medicilor, ultimul cu 6 luni inainte cefaclor 5 zile, si cefort 5 zile pentru o infectie in gat care nu trecea fara modificari la exudat, cu 3 zile internare). Cat timp trebuie urmat regimul alimentar pentru a nu recidiva (cel mai greu este fara lapte)? cum ii afecteaza pe viitor? ce sanse de vindecare completa sunt? este necesar un control gastroenterologic pediatric amanuntit? Ce tratamente sunt recomandate pentru refacerea florei intestinale si ce ne facem daca trebuie sa ii adminsitram antibiotic pe viitor? Este posibil ca infestarea sa fi fost facuta in trecut si abia acum sa se fi declansat? Este posibil sa fie o alta problema mai grava sau sa mergem pe mana medicului nostru care ne sigura ca nu este nimic grav tinand cont ca analizele de sange uzuale sunt bune. Multumesc
1 comentarii
0
07-05-2023, ora 02:46
Ajutor
Nu este medic/terapeut
Ajutor
Bună ziua,
Știu ca a trecut foarte mult timp de când ați făcut acesta postare, însă poate ma puteți ajuta un cu răspuns.
Ați reușit să scăpați de acesta bacterie?
De curând copilul meu a fost diagnosticat cu bacteria acesta iar medicul gastroenterolog ne poate primi abia peste o luna

Mulțumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: